Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Loď blokuje silnici a ohrožuje vedení

  18:07aktualizováno  18:07
Děčín - Hladiny rozvodněných řek opadávají. Někde i rychleji než se předpokládalo. V Ústí na střekovských zdymadlech bylo ráno asi 9,5 metru vody, tedy zhruba o půl metru méně proti předpokladům. Severočeský kraj má přesto s následky velké vody stále potíže. Jedna ze dvou velkých nákladních lodí, které jsou ukotvené v Těchlovicích u Děčína, zůstala po opadnutí vody na silnici a blokuje tah na Ústí. Plavidlo navíc vážně ohrožuje vedení vysokého napětí.

Jedna z největších nákladních lodí přehradila komunikaci na pravém břehu Labe. "Loď nám doslova vyskočila na silnici. Záď má ale ve vodě a proud s ní cloumá. Máme strach, aby nenarazila do rozvodny vysokého napětí, která je jen o patnáct metrů dál," řekla starostka Jaroslava Hýlová.

Hasiči se loď už pět dní pokoušejí vyprostit. "Je částečně potopená. Jenom jsme ji přivázali lany a teď sledujeme, co se bude dít," řekl jeden z hasičů, který místo stráží. Ústecký krizový štáb tlumočil vyjádření Povodí Labe, podle nějž je loď na suchu nyní bezpečnější než na vodě.

Rychlejšího sestupu hladiny Labe využili k úklidu ulic V Děčíně. Jezero na Litoměřicku, kde velká voda zasáhla 31 obcí, se zmenšuje.

Litoměřice: odstřel mostu byla fáma
Litoměřický okresní krizový štáb chce podat trestní oznámení na neznámého pachatele za šíření poplašné zprávy.

V pátek odpoledne se totiž ve městě  objevila fáma, že se hroutí litoměřický Tyršův most.

V té chvíli fungoval jako životně důležitá dopravní tepna kraje. Mosty v Děčíně a Ústí totiž byly uzavřeny. Navíc statik zakázal, aby po narušém mostě v nedaleké Roudnici jezdila nákladní auta. V Roudnici se navíc tvořily několikahodinové fronty.

Jakmile se zpráva o zavřeném litoměřickém mostě objevila v televizi skutečně po litoměřickém mostě nejezdila ani auta záchranářů.

"Několik lidí už mi volalo, kdy už ten most odstřelíme," děsil se v pátek přednosta Okresního úřadu Litoměřice Josef Pol, který rázně popřel, že by most poničila voda.

Jeho slova potvrdili i litoměřický okresní policejní ředitel Pavel Lopušník a starosta Litoměřic Jiří Landa. "Statik prohlédl ocelovou konstrukci a shledal ji bez závad, i když k pilířům pod vodou se zatím nikdo neponořil," dodal Landa.

V Praze se zřítil další dům
V pražském Karlíně u stanice metra Florenc se v noci zřítil už třetí dům. Primátor metropole vyzval obyvatele ze zaplaveného Karlína a části Holešovic, aby se nevraceli domů, protože jejich domy hrozí zřícením. Magistrát tyto oblasti uzavřel. Více čtěte ZDE.

Rozvodněné Labe se pomalu uklidňuje
Opadávající voda už dovolila několika desítkám evakuovaných rodin z ústecké městské části Mojžíř návrat domů. V Ústí muselo domovy kvůli velké vodě opustit na šest tisíc lidí.

Zmenšuje se i jezero, které vzniklo na soutoku Labe a Ohře u Litoměřic, které zasáhlo 31 obcí. Z nich muselo odejít na 7500 lidí. Rychle opadává také voda v Terezíně, který byl ještě v pátek zcela odříznut od okolí.

Náměstí je podle místostarosty Terezína Víta Bureše už suché, jen s kalužemi, ale do města se suchou nohou stále dostat nedá kvůli zatopeným cestám na okraji. Policisté odráží nápory evakuovaných obyvatel, kteří se chtějí do města vrátit nebo aspoň podívat či nakrmit zvířata. Ti by se mohli na své domovy podívat už v úterý.

U Památníku směrem na Prahu se propadla silnice, je průjezdný jen jeden pruh. Město je bez elektřiny a zůstává hlídané a uzavřené.

Rozvodněné Labe se pomalu uklidňuje v Hřensku i v Děčíně.

Během noci řeka v Děčíně klesla asi o tři čtvrtě metru. Podle České televize se začínají čistit ulice, starosta města žádá firmy a občany o poskytnutí potřebné techniky. Podle televize byl už zprůjezdněn i silniční most.

Rozsáhlá fotogalerie

Co dělat při návratu domů

Odpovědi na to, co vás po záplavách nejvíc zajímá

Všechny články o záplavách najdete zde.
Pomoc se shromažďuje na roudnickém letišti
Na Litoměřicku chybí balená pitná voda, silnostěnné igelitové pytle, hygienické a dezinfekční prostředky, repelenty, holínky, košťata a lopaty. Je tu i akutní potřeba pánského, hlavně pracovního, a dětského oblečení. Darované oblečení by mělo být čisté. Pomoc je možné směrovat na krizový štáb v Litoměřicích nebo do humanitárního skladiště na letišti v Roudnici nad Labem.

Distribuční středisko pomoci tu otevřel roudnický červený kříž. Místa pro jakoukoli dodávku je na letišti dost, protože členové místního aeroklubu s letadly odlétli, a uvolnili tak hangáry pro humanitární pomoc. 

Jedna z pracovnic střediska Michaela Křížová uvedla, že už první noc z pátku na sobotu, kdy ve středisku byli jen čtyři zaměstnanci, se pokusila skupina lidí jeden hangár vykrást. Způsobili podle ní škodu zhruba za 12 tisíc korun. "Od té doby je letiště pod ochranou vojáků a bezpečnostní agentury," poznamenala. 

Z letiště se humanitární pomoc rozváží především na Litoměřicko. Mohou si pro ni přijet starostové, jejich zástupci či obcí pověření lidé. "Máme k dispozici i auta s dobrovolníky, takže může potřebné věci dovézt na konkrétní místo," informovala Křížová. "Jednotlivcům pomoc neposkytujeme," dodala. Provoz ve středisku na roudnickém letišti je nepřetržitý.

Spolana zneškodňuje unikající chlór 
Neratovická Spolana začala v neděli zpracovávat chlór, který vnikal do izolované budovy v areálu závodu, na neškodný chlornan. Krátce před polednem zaměstnanci chemičky začali jedovatý plyn odčerpávat.

"Chlór chemici v sousedním objektu zpracovávají na neškodný chlornan sodný, základ pro dezinfekci savo," řekl ČTK Miroslav Novák, mluvčí koncernu Unipetrol, do něhož Spolana patří. Veškerý plynný chlór chce Spolana zpracovat do dvou až pěti dnů.

Ze Spolany uniklo malé množství chlóru ve čtvrtek. Více čtěte ZDE.

Lužnice klesá pomalu, Krumlov se otevře turistům
Hladiny všech jihočeských řek dále klesají. Pokles Lužnice je však poměrně pomalý, takže v Klenovicích a Bechyni na Táborsku stále platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity, ohrožení.

"Lužnice má přeci jenom klesající tendenci pomalejší než jiné toky, ale snižování průtoků je patrné na všech řekách," řekla pracovnice Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

Ve Švihově zadrželi zloděje
Mladík z Klatov, který pomáhal s dezinfekcí obce, si v sobotu večer krátce před uzavřením městského úřadu naplnil igelitový pytel věcmi ze zdejšího humanitárního skladu.

"Ve chvatu pobral nějaké potraviny, čisticí prostředky a podobně. Už před tím jsme ale byli upozorněni na jeho podezřelé chování," řekl iDNES místostarosta Švihova Zdeněk Urbánek. Pracovníci úřadu muže zadrželi a předali policistům.

Ve všech jihočeských městech pokračuje odstraňování následků povodní.

V Českých Budějovicích už byl pro dopravu otevřen Dlouhý most, který spojuje střed města se sídlišti. V Havlíčkově kolonii, kterou velká voda zasáhla dvakrát, odvážejí nákladní automobily hromady zničených věcí ze zatopených sklepů.

Ve Veselí nad Lužnicí byl otevřen obchvat města.

Záplavami poničený Český Krumlov se v pondělí opět otevře turistům. "Město žije z cestovního ruchu a většina ubytovacích a stravovacích kapacit už může nabízet svoje služby," řekl starosta Antonín Princ. 

Obyvatelé žijící v těsné blízkosti řeky sice budou následky velké vody odstraňovat ještě několik měsíců, návštěvníci však uvidí podstatnou část historického jádra a většinu památek a galerií.

Hladina povodňového jezera na Dyji klesá
Hladina jezera, jež vytvořila rozvodněná Dyje na Břeclavsku, klesla v noci o 40 centimetrů a je pod kontrolou. Povodňová komise večer rozhodne, zda se bude moci do svých domovů vrátit více než tisícovka obyvatel Novosedel.

Podle starosty Františka Trefilíka napomohly příznivému vývoji vysoké teploty, stále slábnoucí přítok do povodňového jezera a zejména mohutné odčerpávání vody zpět do říčního koryta.

"Zaplavená slunečnice i kukuřice už jsou z vody venku," uvedl Trefilík. Nedovede si však představit, jak se příroda vyrovná s tunami poničené úrody na rozlehlé ploše.

"Měli jsme čtyři dny nahnáno, ale žádné zlo se naštěstí nestalo," uzavřel.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz