Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kladivo na lobbing. Vláda z něj chce udělat registrované povolání

  0:47aktualizováno  0:47
Vláda bude jednat o návrhu, který by z lobbingu udělal povolání podléhající registraci. Lobbisté by například měli právo vystupovat v parlamentu, ale také by museli hlásit, s kým a kdy se setkali či kolik za to dostali peněz. Přísná pravidla prosazuje ministr Jan Chvojka. „Je třeba, aby tam pro lobbisty byl nejen bič, ale i cukr,“ řekl MF DNES.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pod pojmem lobbista si lidé představí hlavně Romana Janouška či Ivo Rittiga, jejichž aktivitami se zabývala policie. Vláda však ještě do voleb bude hlasovat o zákonu, který má z lobbování udělat řádné povolání podléhající registraci u úřadů.

Lobbisté mají podle návrhu dostat zajímavé výhody jako právo vystupovat v parlamentu či kartičku pro vstup. Ale ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD) pro ně chce zavést přísná pravidla. Nově by měli hlásit, kdy a s jakým politikem se potkali nebo kolik a od koho za to dostali peněz. Všechny tyto údaje by přitom byly dostupné veřejnosti na webu.

Zvažovaná pravidla pro lobbisty

● Veřejný internetový registr, ve kterém budou muset uvádět, s jakým politikem a o čem jednali. A také kolik peněz za to dostali a od koho.

● „Rodokmen“ pro zákony i pozměňovací návrhy, který bude evidovat všechny, kteří se na jejich vzniku podíleli.

● Oficiální přístup do Sněmovny se stejným oprávněním, jako mají novináři.

● Právo vystoupit v parlamentu.

● Zvažovaný je i registr darů či protislužeb, které lobbisté poskytli zákonodárcům nebo politickým stranám v hodnotě nad pět tisíc.

● Podle nejpřísnější varianty, která ale nejspíš neprojde, si veřejné diáře setkání budou muset vést i zákonodárci.

„Je třeba, aby tam pro lobbisty byl nejen bič, ale i cukr, aby je to motivovalo k tomu nevymýšlet, jak zákon obejít,“ říká Jan Chvojka. Kdo tedy tím lobbistou podle jejich návrhu má být? Do této kategorie by měli spadat ti, kteří se za odměnu snaží ovlivnit podobu zákonů, ale i veřejné rozhodování, třeba o velkých zakázkách. A dělají to systematicky a soustavně.

Podle Milana Eibla z protikorupční organizace Transparency International je důležité hlavně to, aby se zákon nevztahoval jen na lobbisty z povolání, kteří se tím nijak netají, ale také na ty, kteří naopak ovlivňují legislativní proces skrytě. Přetahovaná o definici lobbisty se podle informací MF DNES týkala především toho, jestli budou zahrnuti jen ti, kteří zájmy svých klientů prosazují externě, nebo přímo jako jejich zaměstnanci.

Varianta preferovaná Chvojkou počítá s tím, že by zahrnuty měly být obě skupiny. Nicméně definice zůstala v záměru tak obecná, že zbývá dostatečný prostor pro změny.

Těm, jejichž aktivity definici lobbisty odpovídají, v budoucnu nezbude než se zapsat do nového registru. V opačném případě jim bude hrozit pokuta až 200 tisíc. Dodržování pravidel má hlídat teprve letos vzniklý Úřad pro kontrolu politických stran, který aktuálně hlídá financování předvolebních kampaní.

S kým mluvili na festivalu

Do registru by museli lobbisté každý čtvrtrok podávat hlášení o své aktivitě, které by si zde každý mohl dohledat. Do kategorie lobbovaných by podle zákona spadali ministři, jejich náměstci, poslanci, senátoři či jejich asistenti a poradci.

Návrat Grossova lobbisty. Pomáhá ANO a získal miliony od státních firem

To znamená, že by si si kontroloři každý rok nejspíše přečetli třeba i velmi podrobné zápisky z karlovarského filmového festivalu. Právě tady se totiž kříží cesty lobbistů i lobbovaných. Galerii fotografií posledního ročníku festivalu tvoří kromě vlivných advokátů, lobbistů a šéfů velkých firem také sám ministr Chvojka, jeho kolegové z ČSSD, ale také třeba předseda ANO Andrej Babiš.

Návrh se na první pohled jeví jako tvrdé kladivo na lobbisty, ale otázkou je, jak přísný bude taky na samotné zákonodárce. Nejpřísnější varianta počítá s tím, že by měli mít takzvané veřejné diáře a do nich si zanášeli, s jakými lobbisty se scházejí a co s nimi probírají.

Setkání Zeman–Trump „tlačil“ vlivný lobbista, odhalily zveřejněné dokumenty

K tomu má přibýt také registr darů a protislužeb, do něhož by museli zákonodárci hlásit veškeré záležitosti od pěti tisíc. Varianty návrhů, jejichž přijetí zúčastnění včetně Chvojky považují za realistické, však tak přísné nejsou.

Jeho úřad se ovšem snaží protlačit alespoň to, aby u všech návrhů zákonů či pozměňovacích návrhů politici měli povinnost uvádět, kdo se na jejich přípravě podílel.

„Obdoba tohoto opatření existuje v Evropském parlamentu, kde je jako příloha všech zákonů uveden seznam subjektů, které se podílely na legislativním procesu,“ popisuje Petr Vymětal, který se jako akademik problematikou lobbingu dlouhodobě zabývá.

To by byl zásadní posun. Jak v minulých týdnech uvedla MF DNES, v českém parlamentu se v současné době totiž stává i to, že zájmové skupiny pozměňovací návrhy kompletně připraví a jen přesvědčí poslance, aby je za ně podali. Ještě jinou variantu procesu přípravy zákona odhalilo letos ministerstvo dopravy. Externí advokátní kanceláři zaplatilo dva miliony korun za zpracování záměru zákona o výstavbě infrastruktury.

Vlivní a neviditelní

Kdyby se v Česku lobbing reguloval tak, jak navrhuje Chvojka, vyšvihlo by se takřka z nuly mezi evropské premianty. Zatím je však v tomto ohledu velmi pozadu. Například v USA to zákony řeší už od roku 1946.

V Evropě má mimořádně přísně podmínky pro lobbing Evropská unie. Celkem se na našem kontinentu pro regulaci zatím rozhodlo deset zemí. Registry lobbistů mají v sousedním Polsku nebo v Rakousku.

Dalík půjde na pět let do vězení. Nepomohla mu ani změna výpovědi

I sám ministr Chvojka je realista a uvědomuje si, že se jeho funkční období chýlí ke konci. To znamená, že vláda stihne přijmout maximálně záměr zákona a jeho další podoba bude záviset na příštích poslancích.

„Bude to samozřejmě na další vládě, ale nemyslím si, že je důvod s tím nějak váhat,“ říká Chvojka. Na otázku, jestli by se případně přípravy zákona jako poslanec ujal sám, odpovídá, že ano.

Že by zákon měl šanci na úspěch, potvrzuje i názor místopředsedy Sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO, který prý pro regulaci lobbingu je. Podobně se v minulosti vyjádřil i předseda ANO Andrej Babiš.

Výzvy, které zákon ještě čekají, však vystihl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vedle registrovaných lobbistů budou i neregistrovaní. Otázka je, kdo bude mít větší vliv,“ míní předseda TOP 09.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz