Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Liznerův advokát chce obnovit soud

  9:52aktualizováno  9:52
P r a h a - 2. října 1996 - Bývalému klíčovému muži kuponové privatizace Jaroslavu Liznerovi svitla naděje, že by mohl být brzy propuštěn z vězení, kde měl až do roku 2001 pykat za korupci a zneužití pravomoci veřejného činitele. Liznerův obhájce Jan Linda včera podal Obvodnímu soudu pro Prahu 7 návrh, aby bylo obnoveno řízení s jeho mandantem.
"Chci prokázat, že pan Lizner nebyl veřejným činitelem, a proto ani nemohl být jako veřejný činitel souzen a odsouzen," prohlásil Linda. Pokud by soud proces obnovil a Lindovy argumenty přijal, musel by výrazně snížit Liznerův trest. Odpadlo by totiž obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele a mírnější sazbu by dostal i za přijetí úplatku za akcie klatovské mlékárny, za něž byl potrestán. Liznerův trest by tak musel být zmírněn z šesti let na maximálně dva roky, což je horní hranice sazby za korupci. Deset měsíců si přitom privatizační stratég již odseděl a za dobré chování by mohl být propuštěn už po polovině trestu, tedy po roce stráveném za mřížemi. Linda hodlá prosadit obnovení procesu na základě písemného svědectví náměstka ministra financí Vladimíra Rudlovčáka, z něhož podle obhájce vyplývá, že Lizner nebyl veřejným činitelem. "Rudlovčák potvrdil, že už od doby federálního ministerstva financí byl pan Lizner v mimoevidenčním stavu k tomuto úřadu. Pracovní poměr měl uzavřen se Střediskem cenných papírů a Centrem kuponové privatizace, což jsou státní příspěvkové organizace, a jejich vedoucí pracovník není ze zákona veřejným činitelem," řekl Linda. Advokát Oldřich Choděra upozornil, že soud může obnovit řízení pouze tehdy, pokud vyšly najevo nové důkazy soudu dříve neznámé. "Může trvat i několik měsíců, než soud rozhodne, zda řízení bude obnoveno," uvedl Choděra.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz