Obyvatelé Litvínova mohou říct, zda chtějí, aby se těžba uhlí přiblížila k jejich městu

Obyvatelé Litvínova mohou říct, zda chtějí, aby se těžba uhlí přiblížila k jejich městu | foto: Martin Adamec

Litvínovští řeknou, zda chtějí žít na okraji uhelného dolu

  • 19
Obyvatelé Litvínova mohou dnes v místním referendu vyjádřit svůj názor na plánované rozšíření uhelných dolů na Mostecku. V lidovém hlasování budou odpovídat na otázku, zda má vedení radnice využít všech prostředků k tomu, aby zabránilo přiblížení těžby k městu.

Stanovisko většiny obyvatel je podle organizátora litvínovského referenda Miroslava Otcovského víceméně jasné: "Nechceme žít na okraji jámy," říká. Je jedním z těch, kteří v rámci sdružení Kořeny usilují o to, aby těžební území zůstalo v současných mezích.

"Mostecká uhelná se sice zavázala, že nepůjde blíž než půl kilometru k městu, ale naše zkušenosti jsou takové, že i kilometr je málo. Je to děs: hluk a prach," vysvětluje Otcovský.

Litvínov si dodnes zachoval svůj historický ráz. A i ten má svou finanční hodnotu. S tím souvisí například i ceny nemovitostí: za srovnatelný byt v Litvínově se platí víc než v (přestěhovaném a novém) Mostě. Pokud ale začne další těžba, blíže k Litvínovu, už to tak prý být nemusí.

"Jsem tady doma, a tak se chci o ten domov starat," říká Otcovský. Podobný názor je slyšet ve městě často. Čerstvě zvolené vedení města se navíc v koaliční smlouvě zavázalo, že bude proti rozšiřování dolů bojovat.

Jenže těžaři plánují hodně dopředu. Budoucí velkolom má vymazat z mapy Horní Jiřetín a sahat až k Janovu, který je součástí Litvínova. Těžba uhlí je naplánována až do poloviny století, nejblíž má být Litvínovu po roce 2030.

Co se stane, když Litvínovští v referendu těžbu odmítnou? "Mostecká uhelná společnost jako správce dobývacího prostoru je povinna zařídit těžitelnost zásob," říká Liběna Novotná z Mostecké uhelné společnosti.

Vláda sice už v roce 1991 stanovila limity těžby, kterými Jiřetín ochránila, firma ale dnes jejich platnost zpochybňuje. "Naše právní expertizy říkají, že by limity neměly platit. Vycházíme z horního zákona, který je nad usnesením. Pokusíme se vypořádat střety zájmů, domluvit se s lidmi," dodává Novotná.

A odvolává se i na státní energetickou koncepci, ve které hnědé uhlí zůstává důležitým zdrojem i s ohledem na takzvanou energetickou bezpečnost. Litvínovským slibuje ochranné bariéry. Definitivní rozhodnutí chce učinit vedení firmy na začátku příštího roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video