Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Litvínov se kvůli sídlišti Janov pře s vládní agenturou pro Romy

  19:23aktualizováno  19:23
Severočeské město se nepohodlo s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách. Vedení Litvínova vadí, že zástupci agentury chtějí zasahovat do Integrovaného plánu rozvoje janovského sídliště. Podle něj má město získat na regeneraci problematické čtvrti více než devadesát milionů.

Spor mezi Litvínovem a vládní agenturou vzplál kvůli sídlišti Janov, které patří k vyloučeným lokalitám. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec

Městu vadí i stupňující se požadavky, které agentura má, aby Litvínov zařadila mezi vyloučené lokality, kterým pomáhá. Do města se proto dnes vypravil ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

"Litvínov je pro nás důležitý. Máme zájem na dohodě. Práce místní samosprávy si vážím a cením si, že jsme překonali bariéry nedůvěry," uvedl po hodinovém jednání Kocáb.

Město i agentura se dohodly na kompromisu. "Po dnešní schůzce je jasné, že vedení města i agentura se chtějí na znění memoranda dohodnout. Konečnou podobu dokumentu by se mělo podařit vyjednat do dvou až tří měsíců," uvedla mluvčí Michaela Kocába Lejla Abbasová.

Agentura už by na město neměla klást zbytečné požadavky, radnice by měla zase dokumenty o Janovu doplnit o možnosti rozvoje bydlení. Dosud se týkaly hlavně sociální práce na sídlišti, zaměstnanosti a vzdělávání a bezpečnosti.

"Jsme ochotni přistoupit na zařazení tohoto čtvrtého pilíře do Strategického dokumentu. Musí ale obsahovat pro nás splnitelné reálné cíle, na kterých se ještě s Agenturou během dalších jednání chceme dohodnout," upozornil starosta Daniel Volák. Původně se město bránilo zařadit do dokumentu i bydlení, na sídlišti nevlastní bytový fond. Radnice argumentovala, že nemůže tuto problematiku v Janově nijak ovlivnit.

"Bytový problém v Janově je jasný a musíme se shodnout, jak ho společně řešit. My stojíme na vaší straně," doplnil ministr Kocáb a dal najevo, že nechce, aby se spor mezi Litvínovem a vládní Agenturou spadající pod jeho ministerstvo dále stupňoval.

Původně připadaly požadavky agentury městu jako nepřijatelné. Chtěla prý členství v řídicích orgánech integrovaného plánu a v manažerském týmu komunitního plánování, ačkoli v pracovních skupinách zastoupení má.

Janovské sídliště se dostalo na seznam vyloučených lokalit letos v lednu. Dodatečně ho tam navrhla tehdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Do šestitisícového sídliště byli sestěhování sociálně slabí obyvatelé ze všech koutů republiky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz