Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Litvínov chce v Británii zjistit, jestli Romové neberou sociální dávky i tam

  12:31aktualizováno  12:31
Litvínov osloví britská města, ve kterých žijí čeští Romové. Chce zjistit, jestli nečerpají dávky v obou zemích. "Máme signály, že některé rodiny požádaly o sociální podporu ve Velké Británii a také ji tam pobírají. Do Litvínova se ale pravidelně vracejí, aby čerpaly dávky i u nás," tvrdí místostarosta Martin Klika.

Litvínovská radnice osloví britské kolegy, aby dávkařům zatrhla pobírání státní pomoci v obou zemích. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Úředníci proto podle něj zkontaktují své kolegy v britských městech, kde romské rodiny pobývají, a prověří, kolika lidí se zneužívání dávek týká.

"Zaměříme se především na případy, kdy se v Janově objevují vozidla s britskou státní poznávací značkou, a dokonce parkují i před odborem sociálních věcí. Nepoctivcům přerušíme výplatu dávek, přepočítáme jejich nárok či budeme požadovat vrácení peněz," dodal.

Litvínov podobnou spolupráci navázal už se slovenskými městy, z nichž se do čtvrti Janov stěhovali Romové za příbuznými poté, co na Slovensku zpřísnili vyplácení dávek.

Podle Litvínova se v mnohem větší míře zneužívají státní dávky, které chodí lidem rovnou na účet. Stát ale dvojí vyplácení dávek podle města nekontroluje. O dávky státní sociální podpory se žádá čtvrtletně nebo jednou za rok.

"Stát se vymlouvá, že nejsou propojené infosystémy o uživatelích sociálních dávek v zemích EU a proto prý nejde ty, co dávky žádají v různých zemích odhalit. My jsme se proto rozhodli oslovit přímo ta města, kam se z Litvínova některé rodiny odstěhovaly," dodal.

"U nás se dávka v hmotné nouzi posuzuje každý měsíc, žadatel musí dokázat skutečnosti, že na ni má nárok. Pokud na základě výzvy člověk nedorazí, nedostane ji," popsala princip pracovnice sociálního odboru jednoho severočeského města s tím, že dávky v hmotné nouzi nepředstavují tak velký problém kvůli pravidelné měsíční kontrole.

V daleko větší míře se dají zneužívat právě státní dávky, třeba na děti nebo na bydlení.

Litvínov bude obcházet exekutor

Litvínov tvrdě postupuje i proti dlužníkům. Exekutor začne vymáhat dluhy za neuhrazené pokuty, poplatky a za neoprávněně vyplacené sociální dávky. Lidé na nich městu dluží zhruba 25 milionů korun. Celkem neplatiči dluží městu 50 milionů korun, polovinu této částky tvoří neuhrazené nájemné a služby spojené s bydlením.

Město už dříve odeslalo k soudu prvních 200 návrhů na exekuce, nyní zpracovává podklady pro dalších asi 200 návrhů. "Soud dosud o všech exekucích v první vlně nerozhodl. Až budeme mít nařízení doručena, exekutor ihned zahájí svou činnost," řekl Volák.

Poukázky místo dávek zákon neporušují

Litvínov už přes dva roky vyplácí část sociálních dávek vybraným příjemcům ve formě poukázek. Podle starosty Daniela Voláka (ODS) se konečně potvrdilo, že je tato praxe v souladu se zákonem. Po více než ročním sporu s městem to uznala i zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, informoval dnes novináře Volák.

"Zástupkyně ombudsmana nám poslala dopis, v němž uznává, že jsme v případě stravenek nepostupovali plošně, ale individuálně. Takže postup radnice je podle ní v souladu se zákonem a metodickým postupem ministerstva práce a sociálních věcí," uvedl Volák.

"Nedostatky nezjistila ani kontrola ústeckého krajského úřadu. Paní Seitlová také z vlastní iniciativy ukončila prověřování našeho postupu," dodal starosta Volák.

Ukončení prověřování postupu Litvínova potvrdila mluvčí ombudsmanovy kanceláře Iva Hrazdílková. I nadále však tvrdí, že město původně vyplácelo dávky prostřednictvím poukázek plošně a až na zásah Seitlové přešlo k individuálnímu posuzování jednotlivých příjemců dávek. S tím však vedení města od počátku nesouhlasí.

Seitlová původně požadovala, aby Litvínov vyplácení sociálních dávek formou poukázek neprodleně zrušil s tím, že radnice se dopustila "řady hmotněprávních a procesněprávních pochybení" čtěte Kancelář ombudsmana: Litvínov vyplácí dávky v poukázkách nezákonně

Cílem zavedení výplat části dávek formou stravenek byla podle Voláka
eliminace zneužívání příspěvků. "Na začátku projektu měl odbor sociálních věcí 1 518 klientů, z toho 1 347 obyvatel pobíralo dávky kombinovanou formou, tedy peníze i stravenky. Do konce letošního ledna klesl počet klientů o 312. Za tu dobu jsme ušetřili státu 5,5 milionu korun, tedy 503 tisíc korun měsíčně," doplnil.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz