Scotland Yard tvrdí, že za Litviněnkovou smrtí stojí pravděpodobně agenti, které stát neměl pod kontrolou

Scotland Yard tvrdí, že za Litviněnkovou smrtí stojí pravděpodobně agenti, které stát neměl pod kontrolou | foto: Reuters

Litviněnkův italský informátor má v krvi polonium

  • 7
V kauze Litviněnko je další otrávený. Test odhalil izotop polonia 210 v těle agentova informátora Maria Scaramelly. Ten se s exšpionem setkal a varoval ho před hrozícím nebezpečím. V Londýně už začala pitva Litviněnkových ostatků. Na výsledky bude nutné čekat několik dnů.

INFOGRAFIKA:
Kauza Litviněnko a radioaktivní stopy

O výsledku Scaramellova testu informovala televizní stanice Sky. Litviněnko se setkal s italským bezpečnostním expertem na začátku listopadu v londýnském sushi restaurantu.

Scaramella informoval Litviněnka o skutečnosti, že jejich životy jsou zřejmě v nebezpečí. Riziko jim mělo hrozit z petrohradského podsvětí.

Scaramella v minulosti pracoval jako poradce italského parlamentního výboru zkoumajícího dokumentaci kolem někdejších sovětských výzvědných aktivit v Itálii, nyní se označuje za bezpečnostního konzultanta.

Pitva exšpiona KGB začala
V Londýně v pátek začala pitva Litviněnkových ostatků. Protože jsou po otravě poloniem radioaktivní, musejí patologové pracovat ve speciálních oblecích. V pitevně se průběžně měří úroveň radiace. Hlavním cílem je zjistit, jak se polonium do těla bývalého agenta dostalo. Britský ministr vnitra uvedl, že testy potvrdili přítomnost radioaktivního materiálu jednoho z Litviněnkových příbuzných.

Zatím není jisté, kdy budou zveřejněny výsledky pitvy. List Süddeutsche Zeitung tvrdí, že na informace je třeba počkat několik dní.

Ani po pitvě nedojdou Litviněnkovy ostatky klidu. Podle ředitelky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové mají nemocnice jasné metodické předpisy, jak s ostatky lidí, kteří zemřeli na následky radioaktivity, nakládat. "V podstatě je tělo třeba na čas izolovat od okolního prostředí a čeká se, až se radioaktivní látka v těle rozpadne," řekla iDNES.cz Drábová.

Horká ruská stopa
Litviněnkův případ má stále daleko k rozřešení. The Guardian už ale uvedl, že podíl ruských agentů na Litviněnkově smrti je "pravděpodobný". Odvolává se přitom na příslušníky britského Scotland Yardu.

Podle ostrovní zpravodajské služby nestojí za Litviněnkovou smrtí Putin, ale "gaunerské elementy" uvnitř státu. Může jít o současné nebo bývalé agenty ruské tajné služby FSB.

Vyšetřovatelé ale zároveň tvrdí, že radioaktivní látku mohl získat jen někdo s přístupem do státních laboratoří. "Pouze stát může mít k takovému materiálu přístup," řekl Guardianu jeden z nich.

Scotland Yard se mezitím zaměřil na pětici mužů, kteří přiletěli do Londýna na fotbalový zápas Arsenalu s CSKA Moskva. Do Británie dorazili krátce před Litviněnkovým onemocněním a odlétli krátce po něm. Podle policie by mohli právě oni být klíčem k agentově smrti.

Policii se přihlásili dva z pěti mužů. Bývalý agent KGB Andrej Lugovoj, který do Londýna přiletěl z Moskvy a Dimitrij Kovtun, který dorazil z Hamburku. Oba se setkali s Litviněnkem v hotelu Millenium, kde byly zatím naměřeny nejvyšší radioaktivní hodnoty, a o den později se společně vrátili do Ruska. Oba účast na agentově smrti popírají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video