Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Litovlí prošla ničivá bouře

  8:15aktualizováno  8:15
Desetitisícová Litovel na Olomoucku zažila ničivou bouři. Poryvy větru poničily desítky domů, odnášely střechy. Lidé mluví o tornádu. Bezpečnostní rada vyhlásila ve městě stav nebezpečí. Škody jsou odhadovány na sto milionů korun. Nikdo nebyl zraněn.

PŘEČTĚTE SI:
Předpověď počasí:
Meteorologové varují před bouřemi
V Olomouci zabíjela bouřka

Slunečná obloha se nezvykle rychle zatáhla. Během několika minut pokryl oblohu nad Litovlí temný stín. Zlověstné ticho vzápětí prořízl ohlušující řev. Ničivý vítr náhle trhal střechy z domů, rval stromy i s kořeny a hýbal s automobily. Místní lidé dokonce tvrdí, že část města zpustošilo tornádo, a mnohé tomu napovídá.

"Viděli jsme vzdušný vír, který vyrval stromy a ty létaly nahoře. Nám to vzalo střechu, kterou jsme dokončili před týdnem," popsala Iveta Pospíšilová ze zřejmě nejpostiženější ulice Gustava Frištenského.

"Lidé mi říkali, že vír viděli. Nedokážu si představit, co jiného by mohlo dokázat tohle," říká další obyvatelka Litovle Dana Pechová a otevírá dveře na zahradu u domu své dcery.

Na dvorku leží zbytky dvou střech, tuny dřeva, polámaných stromů a plechy. "Nic z toho není naše, všechno sem přiletělo desítky metrů," podotýká žena. Rukou se přitom opírá o asi pětimetrový masivní střešní trám, který je zaražený téměř kolmo vzhůru přímo uprostřed zahrady. "To je ze sousedovy střechy," dodává.

Důkazy naznačují, že řádilo tornádo
Verzi o tornádu potvrzuje řada okolností. Především fakt, že odtrhané střechy, pobořené domy a zpřelámané nebo vytrhané stromy nejsou na území celého města, ale vždy pouze v maximálně dvacet metrů širokém koridoru.

V jedné ulici je tak vidět po jedné straně poničené domy a stromy přervané ve stejné výšce a na druhém břehu řeky o několik desítek metrů dál nedotčený porost a téměř nepoškozená stavení.

"Jak to nazvou vědci, nevím, ale osobně se podle jakési úzké stopy domnívám, že to notně připomíná tornádo," prohlásil hejtman Olomouckého kraje Jan Březina, který do Litovle okamžitě po ohlášení rozsahu škod přicestoval z kraje Vysočina a zahájil zasedání Bezpečnostní rady kraje. Ta vzápětí vyhlásila stav nebezpečí, který by měl Litovli přinést například přednostní pomoc i peníze ze státních krizových fondů.

"Podobné škody jsem zatím viděl jen v televizi ze záznamů z amerického Středozápadu," podotkl Březina. Právě na středozápadním území USA se nejčastěji vyskytují vzdušné víry, takzvaná tornáda.

Do Litovle míří stovky záchranářů
Majitel domu na nábřeží Ivo Filip i s rodinou prožil řádění živlu v domě. Okna, půlka střechy, omítka, voda v domě.

"Šlo to neskutečně rychle, během pár minut se setmělo a najednou všechno lítalo. Jestli to přijde znovu, nevím, co budeme v domě bez oken a části střechy dělat," podotkl, zatímco vytloukal zbytky skla ze zničených oken.

Do postižené oblasti okamžitě vyrazily stovky profesionálních i dobrovolných hasičů i vojenští záchranáři z Olomouce. Vezli především plachty na zakrytí domů, které přišly o střechy, aby případné další rozmary počasí nezpůsobily lidem nové škody.

Podle šéfa hasičů Olomouckého kraje Jiřího Horáčka záchranáři okamžitě začali zřizovat krizové evakuační centrum, kde našli přístřeší lidé, kteří už se nebudou moci do těžce poškozených domů vrátit.

"Jestli jsou domy bezpečné, okamžitě přijelo zkoumat několik statiků. Nemám ještě zprávy od všech, ale u nyní statik rozhodl, že nejméně do jednoho domu se obyvatelé určitě nesmí vrátit, protože je vážně narušena jeho statika," uvedla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

I přes obrovské škody, které bouře, vichr a pravděpodobně i tornádo ve městě napáchaly, nebyl podle posledních informací záchranářů nikdo zraněn.

"Vzhledem k rozsahu škod se to jeví spíš jako zázrak," poznamenala mluvčí hasičů, kteří na místě pracovali celou noc. Protože v Litovli ani během noci nešel elektrický proud, museli si na ruiny domů svítit reflektory.

Vichřice strhala v Litovli střech desítek domů. (9. června 2004)

Bouře, která se prohnala Litovlí, po sobě nechala desítky poničených domů. (9. června 2004)

Hejtman Olomouckého kraje vyhlásil pro přírodním živlem postiženou Litovel stav nebezpečí. (9. června 2004)

Silný vítr lámal v Litovli i vzrostlé a silné stromy. Některé byly přes sto let staré. (9. června 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Tisíce lidí demonstrovaly za svobodná média před Hradem, kde slavil Zeman

Několik tisíc lidí demonstrovalo před Pražským hradem, kde právě probíhala...

Na Václavském náměstí v Praze se opět sešly tisíce lidí, aby protestovaly proti prezidentovi a vládě, zejména kvůli...

Další z rubriky

Státní zástupce požaduje pro bývalé manažery Čepra šestileté vězení

Velkokapacitní sklad pohonných hmot společnosti Čepro v Hněvicích na Litoměřicku

Státní zástupce požaduje pro bývalé vrcholné manažery Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku šest let vězení. Soud by...

Záněty dásní zhoršují cukrovku, lidé se zdravými zuby žijí déle

Ilustrační snímek

Chronické záněty dásní mohou podle stomatologů zhoršovat cukrovku a onemocnění cév a přispívají i ke vzniku demence....

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz