Litovlí prošla ničivá bouře

  8:15aktualizováno  8:15
Desetitisícová Litovel na Olomoucku zažila ničivou bouři. Poryvy větru poničily desítky domů, odnášely střechy. Lidé mluví o tornádu. Bezpečnostní rada vyhlásila ve městě stav nebezpečí. Škody jsou odhadovány na sto milionů korun. Nikdo nebyl zraněn.

PŘEČTĚTE SI:
Předpověď počasí:
Meteorologové varují před bouřemi
V Olomouci zabíjela bouřka

Slunečná obloha se nezvykle rychle zatáhla. Během několika minut pokryl oblohu nad Litovlí temný stín. Zlověstné ticho vzápětí prořízl ohlušující řev. Ničivý vítr náhle trhal střechy z domů, rval stromy i s kořeny a hýbal s automobily. Místní lidé dokonce tvrdí, že část města zpustošilo tornádo, a mnohé tomu napovídá.

"Viděli jsme vzdušný vír, který vyrval stromy a ty létaly nahoře. Nám to vzalo střechu, kterou jsme dokončili před týdnem," popsala Iveta Pospíšilová ze zřejmě nejpostiženější ulice Gustava Frištenského.

"Lidé mi říkali, že vír viděli. Nedokážu si představit, co jiného by mohlo dokázat tohle," říká další obyvatelka Litovle Dana Pechová a otevírá dveře na zahradu u domu své dcery.

Na dvorku leží zbytky dvou střech, tuny dřeva, polámaných stromů a plechy. "Nic z toho není naše, všechno sem přiletělo desítky metrů," podotýká žena. Rukou se přitom opírá o asi pětimetrový masivní střešní trám, který je zaražený téměř kolmo vzhůru přímo uprostřed zahrady. "To je ze sousedovy střechy," dodává.

Důkazy naznačují, že řádilo tornádo
Verzi o tornádu potvrzuje řada okolností. Především fakt, že odtrhané střechy, pobořené domy a zpřelámané nebo vytrhané stromy nejsou na území celého města, ale vždy pouze v maximálně dvacet metrů širokém koridoru.

V jedné ulici je tak vidět po jedné straně poničené domy a stromy přervané ve stejné výšce a na druhém břehu řeky o několik desítek metrů dál nedotčený porost a téměř nepoškozená stavení.

"Jak to nazvou vědci, nevím, ale osobně se podle jakési úzké stopy domnívám, že to notně připomíná tornádo," prohlásil hejtman Olomouckého kraje Jan Březina, který do Litovle okamžitě po ohlášení rozsahu škod přicestoval z kraje Vysočina a zahájil zasedání Bezpečnostní rady kraje. Ta vzápětí vyhlásila stav nebezpečí, který by měl Litovli přinést například přednostní pomoc i peníze ze státních krizových fondů.

"Podobné škody jsem zatím viděl jen v televizi ze záznamů z amerického Středozápadu," podotkl Březina. Právě na středozápadním území USA se nejčastěji vyskytují vzdušné víry, takzvaná tornáda.

Do Litovle míří stovky záchranářů
Majitel domu na nábřeží Ivo Filip i s rodinou prožil řádění živlu v domě. Okna, půlka střechy, omítka, voda v domě.

"Šlo to neskutečně rychle, během pár minut se setmělo a najednou všechno lítalo. Jestli to přijde znovu, nevím, co budeme v domě bez oken a části střechy dělat," podotkl, zatímco vytloukal zbytky skla ze zničených oken.

Do postižené oblasti okamžitě vyrazily stovky profesionálních i dobrovolných hasičů i vojenští záchranáři z Olomouce. Vezli především plachty na zakrytí domů, které přišly o střechy, aby případné další rozmary počasí nezpůsobily lidem nové škody.

Podle šéfa hasičů Olomouckého kraje Jiřího Horáčka záchranáři okamžitě začali zřizovat krizové evakuační centrum, kde našli přístřeší lidé, kteří už se nebudou moci do těžce poškozených domů vrátit.

"Jestli jsou domy bezpečné, okamžitě přijelo zkoumat několik statiků. Nemám ještě zprávy od všech, ale u nyní statik rozhodl, že nejméně do jednoho domu se obyvatelé určitě nesmí vrátit, protože je vážně narušena jeho statika," uvedla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

I přes obrovské škody, které bouře, vichr a pravděpodobně i tornádo ve městě napáchaly, nebyl podle posledních informací záchranářů nikdo zraněn.

"Vzhledem k rozsahu škod se to jeví spíš jako zázrak," poznamenala mluvčí hasičů, kteří na místě pracovali celou noc. Protože v Litovli ani během noci nešel elektrický proud, museli si na ruiny domů svítit reflektory.

Vichřice strhala v Litovli střech desítek domů. (9. června 2004)

Bouře, která se prohnala Litovlí, po sobě nechala desítky poničených domů. (9. června 2004)

Hejtman Olomouckého kraje vyhlásil pro přírodním živlem postiženou Litovel stav nebezpečí. (9. června 2004)

Silný vítr lámal v Litovli i vzrostlé a silné stromy. Některé byly přes sto let staré. (9. června 2004)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Babiš šel položit kytici už v noci, nad ránem letěl za synem do Švýcarska

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Premiér Andrej Babiš odletěl v sobotu za svým synem Andrejem mladším do Švýcarska. Učinil tak poté, co položil kytici...

Vyhrocené výročí. Kytice od Zemana, Babiše a Okamury skončily v koši

Politici a další osobnosti si připomínají události spojené se 17. listopadem...

Oslavy výročí sametové revoluce doprovází v Praze vyhrocená atmosféra. Kytice od prezidenta Miloše Zemana, premiéra...

Faráře neprávem popravili kvůli kauze Babice, církev chce jeho blahořečení

Rokytnický farář Jan Bula

Kněz Jan Bula je jednou z obětí vykonstruovaných procesů v takzvaném babickém případu. V roce 1952 ho popravili kvůli...

Najdete na iDNES.cz