Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Litovali jsme, že jsme nepobili více komunistů, píšou Mašínové v knize

  10:28aktualizováno  10:28
MF DNES získala exkluzivně ukázky z knihy, která veřejnosti vůbec poprvé předkládá kompletní zápisky skupiny bratrů Mašínových o jejich legendárním útěku na svobodu přes východní Německo. "Je tam dost věcí, které nebyly ještě nikdy předtím zveřejněny," říká o knize Josef Mašín.

Bratři (zleva) Ctirad a Josef Mašínovi a Milan Paumer si před útěkem z komunistického Československa na Západ zlepšují fyzickou kondici. | foto: Archiv Milana Paumera

"Všichni souhlasili, že se z toho lesa nedostaneme. Loučili jsme se mezi sebou. Litovali jsme, že jsme neprovedli naše plány v ČSR a že jsme nepobili více komunistů." Toto jsou jen některá dramatická slova bratrů uvedená v knize.

Měli jsme vůli a houževnatost

Rozhovor s Josefem Mašínem

Věty se vztahují ke chvíli, kdy Mašínové bojovali obklíčeni východoněmeckou komunistickou policií v roce 1953. Spolu s Milanem Paumerem se jim podařilo doslova prostřílet z Československa do Západního Berlína.

Vzpomínka na přestřelku

"Díval jsem se na VoPo (příslušník komunistické policie), jak se obrací, a za ním za rohem se vynořovala celá banda VoPo, kteří ládovali bouchačky v běhu. (...) Sáhl jsem pro zbraň do náprsní kapsy. Vytáhl jsem pistoli a namířil ji na VoPo stojícího přede mnou s pistolí v ruce a moje rána se smísila s přívalem střelby. Vypálil jsem ještě několik ran a spěchal ven, jelikož okolí vypadalo velmi nezdravě. V chodbě ležela tři těla a na zemi byla krev. Vzduch čpěl střelným prachem."

Josef Mašín

Trojice mužů dokázala uniknout desítkám tisíc po zuby ozbrojených komunistických policistů.

"Kule hvízdaly a zarývaly se všude okolo a já čekal na tu svoji. Pak jsem upadl slabostí. Hned jsem se však zvedl a startoval po čtyřech. Pepu jsem slyšel nalevo za mnou křičet: Kličkujte! Kličkujte! Bylo mi divné, jak mohu ještě kličkovat, když jsem rád, že vůbec běžím," popisuje na jiném místě knihy třetí člen skupiny, Milan Paumer.

Hrdinové, nebo vrazi? Stále rozdělují veřejnost

Není mnoho postav, které rozdělují společnost tak jako bratři Mašínovi a Milan Paumer.

Jedni je považují za hrdinné bojovníky proti komunismu, kteří postupovali podle zásady na hrubý pytel hrubá záplata. Druzí je označují za vrahy, kteří při sabotážních akcích na území Československa zabili nevinné lidi. Například pokladníka z továrny, když potřebovali peníze.

Jediným českým politikem, který Mašínovy vyznamenal, byl v roce 2008 tehdejší premiér za ODS Mirek Topolánek.

Mašínové vadí, prokurátor Vaš ne?

Glosa Jana Gazdíka

Senátoři navrhují Mašínovy pravidelně na vysoké státní vyznamenání, což Hrad odmítá s tím, že jejich protirežimní aktivity jsou společností vnímány příliš kontroverzně. Knihu Cesta na severozápad vydává Academia počátkem června.

Zbraně, které bratři Mašínové uloupili a zakopali v Československu před útěkem do Západního Berlína.Obálka nové knihy Cesta na severozápad.

"Jsme rádi, že ta kniha vyjde. Na druhé straně se nechceme lacině prodávat, omlouvat se. Snad nás lidé pochopí. Tato kniha je silná svou autentičností," řekl Josef Mašín.

Přestože vzpomínky sepsali Mašínovi už na konci padesátých let, v Česku vycházejí až nyní.

Vzpomínka na obklíčení

"Naše životy se daly počítat ještě tak na vteřiny. Milan neměl zbraň a bylo domluveno, že nikdo z nás nepadne živý nepříteli do rukou. Pepa se ho proto ptal: Chceš ji teď? Milan odpověděl: Heleď, radši ještě chvíli počkej. A vzpomněl jsem si, jak nám v hodinách taktiky vysvětlovali, jak správně zalehnout. Že když člověk správně leží, kule ho netrefí."

Ctirad Mašín

"Dříve knihu nechtělo vydat exilové nakladatelství Josefa Škvoreckého, protože příběh je prý nepravděpodobný. Při porovnání s historickými dokumenty jsou však ty vzpomínky velice přesné," říká historik Petr Blažek, který je spolueditorem knihy Cesta na severozápad.

Mučili a věšeli i další

Ve stejném roce 1953, kdy se bratři Mašínové s Paumerem, Janatou a Švédou rozhodli prostřílet do Západního Berlína, komunistická moc mučila a věšela protivníky, střílela na hranicích politické uprchlíky a členy jejich rodin nebo je zavírala na desítky let do žalářů a zabavovala jim majetek.

Ve zmanipulovaných procesech byla již dříve na popraviště poslána například bojovnice proti nacismu i komunismu Milada Horáková, generál Heliodor Píka, bez něhož by ve druhé světové válce zřejmě jen těžko vznikl čs. armádní sbor v SSSR. Popraveny byly i desítky dalších vojáků či odbojářů.

Považujete bratry Mašínovy za hrdiny, nebo za vrahy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. června 2010. Anketa je uzavřena.

hrdinové 7269
vrazi 6377


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz