Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Litevci řeší krizi mohutným exodem, ze země už odešla pětina obyvatel

  17:57
Litva je dávána za příklad země, která dobře překonala krizi a jejíž hospodářství rychle roste. Litevci si však myslí něco jiného, pětina obyvatel už odjela pracovat do ciziny. Odchází především mladí lidé s vysokoškolským vzděláním, kteří v zemi s vysokou nezaměstnaností nemají budoucnost.

Pohled na Vilnius, hlavní město Litvy | foto: Profimedia.cz

Ve vydařeném jarním dnu vypadá litevský Vilnius jako skvělé místo k žití. Návrší kolem Gediminasovy věže, kde bývalo centrum středověkého, ještě ve 14. století pohanského města, se zelená. Pod ním stojící klasicistní katedrála svítí bělobou, stejně jako nedaleko od ní dokončovaný restaurovaný Královský zámek.

Celé staré město, které se svou malebností vyrovná třeba polskému Krakovu, září barvami nových omítek, které jsou předzvěstí toho, že Litva a s ní i její hlavní město stanou už za necelé dva měsíce v čele Evropské unie.

Litevský premiér Algirdas Butkevičius, který se teď kvůli tomu setkává se zahraničními státníky i novináři mnohem častěji než normálně, je však už zvyklý na jednu otázku, kterou slýchává častěji než jakoukoli jinou. Jak je možné, že z Litvy odešla v posledních letech pětina obyvatelstva, a co s tím jeho vláda chce dělat?

"Před několika dny jsem na stejnou otázku odpovídal v Paříži po setkání s francouzským premiérem," pokusí se Butkevičius o úsměv. Pak rychle zvážní. "Je to pro nás jedna z nejcitlivějších otázek. Chceme samozřejmě tyto lidi opět přilákat k návratu do vlasti. Máme pro to připraveny různé projekty - například podporu renovace obytných domů, dotace na nové vytápění a chceme také do země dostat co nejvíce zahraničních investic," říká litevský premiér.

"Obzvlášť těžká je situace na venkově, a proto chceme věnovat našemu zemědělství velkou pozornost a věnovat se i regionálnímu rozvoji," dodává technokraticky.

Mladí lidé mizí každý rok

Pro mladý vilniuský pár, který se vydal s malým dítětem na procházku kolem řeky Vilenky, to však stačit nebude. "Bratr už pracuje v Norsku a my jen čekáme, až se usadí, a ještě tento rok chceme jet za ním. Během hospodářské krize mi snížili plat o třetinu, a přestože už prý máme po krizi, ještě mi nepřidali," říká třicátník Robertas, který pracuje v úřadě.

"V Norsku budu dělat cokoli, protože vždy budu mít plat mnohonásobně vyšší než tady," vysvětluje. Nejde však jen o plat, ale o práci vůbec. "Mezi mladými lidmi do třiceti let šplhá v Litvě nezaměstnanost přes třicet procent. To se potom nemůže nikdo divit, že odsud lidé odcházejí," říká Janina Balsiene, profesorka na Vilniuské univerzitě Mykolase Romerise.

"O Vilnius je ještě relativní zájem, i když tu jsou ceny bytů vyšší než třeba u vás v Praze. Mnohem horší je to na venkově, který se vylidňuje strašně rychle," dodává. Nejhorší je, že z Litvy odchází nejvzdělanější část populace. "Získají diplom, naučí se jazyky a mizí pryč," říká jeden západní diplomat působící ve Vilniusu. "V ulicích každý rok ubývá mladých lidí, na atmosféře města je to hrozně znát," konstatuje.

Chybějí statisíce obyvatel

Čísla jsou opravdu zarážející. Z Litvy odešlo po roce 1990 podle oficiálních statistik dvacet procent obyvatelstva, což je 770 000 lidí. Zpět se vrátil jen zlomek z nich. Z tříapůlmilionové Litvy se tak stal stát s méně než třemi miliony obyvatel. V přepočtu na počet obyvatel je to největší úbytek obyvatelstva v Evropské unii vůbec.

"Je to jasně spojeno s ekonomickou krizí, nikoli se vstupem do EU. V letech 2006 až 2008 počet Litevců odcházejících do zahraničí klesal, za krize rychle stoupl," uvádí Audra Sipavičiene, litevská odbornice na migraci.

Lidé podle ní odcházejí například proto, že nemají na splácení úvěrů a hypoték. "Sedmdesát procent z těch, kteří odcházejí do zahraničí, má vyšší než středoškolské vzdělání, téměř dvě třetiny jsou lidé do třiceti let," dodává.

Ve statistikách má však útěk i jedno "pozitivum". Čtyři pětiny z těch, kteří odešli, neměli před svým vystěhováním práci, a tak se nezaměstnanost, jež na vrcholu krize dosahovala téměř dvaceti procent, snížila i kvůli tomu pod patnáct procent.

Jediné, čemu vylidňování prospívá (hustota obyvatelstva je tu dnes třetinová oproti Česku), je podobně jako ve stejně se vyvíjejícím východním Německu příroda. "Jsou tu nádherné husté lesy, louky, čisté řeky a spousta zvěře," říká jedna Litevka, která žije už dvacet let v Praze, ale do své země každoročně jezdí. "A to i proto, že lidí je tu stále méně."

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...