Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Literárních novin se chopili pánové bohatí i na estébáckou minulost

  14:05aktualizováno  14:05
Literární noviny, které v Česku s přestávkami vycházejí více než 50 let, změnily majitele. Výsledkem je hromadný odchod redaktorů. "Nezávislé noviny nelze vydávat z peněz a pod vedením lidí s pochybnou minulostí," píše Matěj Stropnický, jeden z redaktorů Literárek.

Miroslav Pavel, nový majitel Literárních novin. Mimo jiné ředitel České televize v období 27. 11. 1989 - 10. 1. 1990. | foto: www.ceskatelevize.cz

Literární noviny jsou listem s bohatou tradicí určitého typu. Jejich posláním bylo v 60. letech i dnes nikoli vytvářet finanční zisk, ale prostor a předpoklady pro kultivovanou a strukturovanou diskusi a jejím prostřednictvím artikulovat podoby společenských změn.

Literární noviny 1956

Obsah a podoba listu tomuto záměru ne vždy po revoluci odpovídala plně, ale podařilo se zachovat étos onoho úsilí, názorovou vyhraněnost a nezávislost. Především proto noviny nezanikly, částečně i proto neuspěly masově.

Zákulisí v akci

Nyní jsou Literární noviny v situaci, kdy se přes svou zdánlivou nevýznamnost, staly předmětem úspěšného zhodnocení předchozího úsilí a byly coby vklad do nové společnosti převedeny novému majiteli Miroslavu Pavlovi. Stalo se tak ovšem netransparentním způsobem, mimo rámec původního záměru a v konečné fázi dokonce ze dne na den.

Literární noviny 2008

Zmařena byla předchozí ujednání redakce a jejího prostředí o vydávání listu prostřednictvím nezávislé Masarykovy dělnické akademie, vydavatelem se na přechodnou dobu stalo občanské sdružení Právo, solidarita a informace ve faktické správě sociálního demokrata Jana Mládka. Zmařena byla ale rovněž i ujednání na systematickém posilování nezávislosti listu formou rozšíření sdružení o významné a respektované osobnosti kulturně-politického života odpovídající profilu týdeníku.

Místo toho, přes ústní dohody o předešlém, bez předběžného informování redakce i jí na obranu nezávislosti listu v duchu nejlepší humanistické tradice založené redakční odborové organizace, došlo k zákulisnímu převodu značky listu a vzniku akciové společnosti s rozhodujícím podílem zmíněného investora Miroslava Pavla. Redakce i její prostředí byly postaveny před hotovou věc.

Jan Mládek

Nejen způsob převodu, ale též jeho výsledná forma, kde v představenstvu nové společnosti stojí Miroslav Pavel spolu se svou manželkou a současným šéfredaktorem Zbyňkem Fialou, a kde dozorčí radu zastupují nyní nově menšinový vlastník Jan Mládek spolu se synem majoritního vlastníka Pavlem mladším, je pro redakci nepřípustná privatizace týdeníku a pokus o vytunelování jeho intelektuálního zázemí, s nimiž má list již rovněž své neblahé zkušenosti.

Nebude taková doba

Vstříc změnám hleděla redakce s nadějí. K úspěchu listu však vede strukturovanější cesta, než zajištění vyrovnaného účetnictví. Má-li uspět, musí si podržet věrohodnost v prostředí, z něhož vycházejí jeho stávající čtenáři, jeho stávající přispěvatelé a pochopitelně i redakce sama. Důvěryhodnost značky je účetní položka, již vybudovat bývá z každého projektu to nejobtížnější, a za předpokladu setrvání majitele ve stávajícím ryze majetnickém poměru k prostředí, přispěvatelům a redakci, není udržitelná. V neposlední řadě prostě není možné dělat levicové noviny za řízení, vlastnictví a ve spolupráci s lidmi, jejichž úhrnný rozsah záznamů v bezpečnostních složkách činí přes patnáct set stran a z nichž mimo jiné vyplynulo, že jeden z redaktorů, Aleš Bluma, donášel i na emeritní postavu Literárních novin Jaroslava Šabatu.

Literární noviny 1968

Za základní předpoklad odcházející redakce měla, že je nezbytné oddělení vlastnické struktury od řídící složky redakce a to jednak personálně změnou na pozici šéfredaktora, jednak zřízením redakční rady k ruce nového šéfredaktora a poradního sboru k ruce nového vlastníka, složených z osobností na základě konsensu stávající redakce a vlastníka s jasně vymezenými kompetencemi poradního charakteru.

Místo citlivého nakládání s prostředím se redakci dostalo nabídky individuálního postupu: použitelné náhradní díly měly být repasovány, zbytek módně sešrotován. Nezávislé noviny nelze vydávat z peněz a pod vedením lidí s pochybnou minulostí - než to, volí redakce hromadný odchod. Aby pak jednou nemusela tvrdit jako redakční agenti: taková už byla doba, vy jste to nezažili.

Prohlášení k vlastnickým změnám v Literárních novinách

Literární noviny jsou listem s bohatou tradicí, která se výrazně zapsala do kulturních dějin naší společnosti. Jejich posláním bylo v šedesátých letech i dnes nikoli vytvářet finanční zisk, ale prostor a předpoklady pro kultivovanou a strukturovanou diskusi a jejím prostřednictvím artikulovat podoby společenských změn. Zásluhu na tom mělo intelektuální prostředí soustředěné v okruhu redakce.

V souvislosti se zákulisním převodem novin novému majiteli se v novinách prosazuje hlas lidí, kteří nemají ani kulturní úroveň ani morální právo zaštiťovat se jménem Literárních novin. Vinou nepochopení či vědomého přispění nového vlastníka hrozí zánik mimořádné kulturní a společenské hodnoty spojený s jejím zneužitím k jiným účelům.

Věra Čermáková, překladatelka
Jana Červenková, literární kritička a spisovatelka
Josef Hrubý, básník, člen PEN klubu
Čestmír Huňát, předseda sdružení Unijazz
Mikoláš Chadima, hudebník
Erazim Kohák, filosof
Jan Kuneš, filosof
Petr Novák, výtvarník
Milan Jungmann, literární kritik a spisovatel
Ludmila Klukanová, spisovatelka
Olga Lomová, sinoložka
Magda Němcová, kunsthistorička
Václav Němec, filosof
Jiří Plocek, hudebník a publicista
Břetislav Rychlík, filmový režisér
Milan Sobotka, filosof
Jindřich Štreit, fotograf
Magdaléna Štulcová, překladatelka
Jan Trefulka, spisovatel
Ludvík Vaculík, spisovatel
Ondřej Vaculík, novinář
Alena Zemančíková, redaktorka Českého rozhlasu a spisovatelka
Olga Žížalová, středoškolská profesorka

Praha, 18. května 2009

Autor:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...Najdete na iDNES.cz