Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Listí na stromech předčasně žloutne

  0:01aktualizováno  0:01
Ačkoli jsme uprostřed léta, při pohledu do korun stromů to vypadá, že je načase vzít si podzimní oblečení. Listí na stromech už začíná žloutnout, někde dokonce opadává. Proč? Příčinou je počasí. Klimatolog Ladislav Metelka upozorňuje, že letos se ke slabým srážkám přidalo nezvyklé horko.

"Stává se, že buď málo prší, nebo že je neobvykle teplo. Ale letos se sešly oba jevy najednou, a to je opravdu mimořádná situace." Stromy však obvykle nezničí sucho samo. Oslabí je a zkázu dokončí škůdci a choroby.

Nezvyklé letošní počasí velmi špatně snášejí například břízy a jeřáby, ve městech jsou vidět žloutnoucí lípy nebo jasany. Trpí však i jehličnany. Správci lesů tvrdí, že letos uhyne i více než třetina nově vysázených stromků. "Někde je to i padesát procent," prohlásil šéf odboru životního prostředí Plzeňského kraje Vladimír Dlouhý.

Kvůli suchu letos na Šumavě zahynula spousta vysazených smrčků. "V místech, kam pražilo slunce, stromky uschly. Odhadujeme, že jsme přišli o deset patnáct procent všech sazenic. Nebylo však v našich silách je zalévat, protože mnohde je nejbližší zdroj vody dvanáct kilometrů. To by bylo příliš nákladné," říká mluvčí šumavského národního parku Zdeněk Kantořík.

Stromky v lesních školkách, ve kterých si park pěstuje smrčky, se podařilo před suchem uchránit. "Ve školkách máme závlahu," vysvětluje Kantořík.

Počasí posledních týdnu trápí také řadu lidí, kteří jsou závislí na vlastních studních. S nedostatkem pitné vody se potýkají také rodiny v obcích Petříkov a Strážkovice na Českobudějovicku, které zatím nemají vlastní vodovod.

"Ačkoli zahrady jsou rezavé suchem, nezaléváme. Už ani nepereme v automatických pračkách, jen ručně přepíráme to nejnutnější. Voda ve studních už je na dně," popsala Věra Husová z Petříkova.

Potíže s nedostatkem vody mají i lidé z Hradce Králové. "Za celý červen spadlo v Hradci Králové jen dvacet milimetrů srážek, což znamená, že prakticky nepršelo," uvedl František Chylík z hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz