Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Liška: Ministerstvo školství bych přejmenoval a ubral mu starostí

  0:30aktualizováno  0:30
Co říkáte na nápad přejmenovat ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy? I na takové otázky odpovídá ministr školství Ondřej Liška na komunitním serveru Facebook, kde má vlastní stránky. Nejmladší člen vlády připustil, že se o změně těžkopádného názvu jeho resortu uvažuje.

Ministr školství Ondřej Liška komunikuje s mladými lidmi i prostřednictvím komunitního webu Facebook. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Akademické úvahy" o přejmenování, jak je ministr školství nazývá, vykrystalizovaly z debaty na Facebooku, kde si ministr Liška založil své stránky a k debatě se neformálně připojil. Jeden z diskutujících se Lišky zeptal, co říká návrhu přejmenovat ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na ministerstvo školství, vědy a výzkumu?

"O přejmenování se uvažuje. To, co navrhujte vy, je jedna z možností," odpověděl ministr Liška.

Hlasujte a zvolte nové jméno pro Liškovo ministerstvo

Na Facebooku se objevily i názory, že by v názvu ministerstva bylo vhodnější slovo "vzdělávání" místo "školství". I s tím ministr školství souhlasí.

"Čistě akademicky je výstižný název Ministerstvo pro vzdělávání, vědu, mládež a sport," navrhuje Liška.

"Změna názvu je otázkou podružnou, ale ne úplně nedůležitou, protože dává veřejnosti najevo, čím se resort zabývá," dodává ministr.

Jak to chodí ve světě

Liškovy protějšky ve Francii, která Unii předsedala před ČR, mají agendu rozdělenou - Xavier Darcos má na starosti vzdělávání, jeho kolegyně Valérie Pécresse řídí ministerstvo pro vyšší vzdělávání a výzkum. Stejné rozdělení úloh je i ve Švédském království, které převezme předsednictví po ČR.

Liška řeší i kompetence ministerstva

Přejmenování by však podle Lišky mělo jít ruku v ruce se změnou kompetencí ministerstva. Pod Liškův resort totiž spadají čtyři agendy - vzdělávání, mládež, sport, věda a výzkum. "Osobně si myslím, že by v budoucnu mohlo a zřejmě i mělo dojít k seriózní diskusi nad rozdělením kompetencí v ČR, ovšem nyní, kdy mi zbývá do konce mandátu zhruba rok, to rozhodně není prioritou," tvrdí Liška.

"Bude-li mi - čistě hypoteticky - dána možnost se třeba do této funkce vrátit v příštím volebním období a bude-li tato vláda stabilní, určitě vidím smysl v tom, se do takové debaty pustit se vším všudy," dodal na Facebooku ministr.

Že toho má český ministr školství na rozdíl od svých zahraničních protějšků na svých bedrech hodně, si uvědomuje i díky častým vystoupením na konferencích během našeho předsednictví Radě EU.

"Ministr Liška má během českého předsednictví Radě EU dvojnásobnou odpovědnost než jeho resortní kolegové v Evropě. Tomu odpovídá záběr předsednických akcí a konferencí, které ministerstvo školství během předsednictví pořádá nebo zaštiťuje," komentuje povinnosti Ondřeje Lišky jeho mluvčí Kateřina Böhmová.

jak to Změnit

Změna kompetencí se řeší kompetenčním zákonem z roku 1969 o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy. Je to klasický legislativní proces. Změnu navrhuje vládě konkrétní resort, většinou v návaznosti na sestavování vlády po volbách.

Počet akcí se zatím vyšplhal na číslo šedesát a podle Böhmové není vyloučeno, že ještě vzroste.

"V zahraničí to je často tak, že existuje ministerstvo pro základní a střední školství a pak ministerstvo pro VŠ a vědu," vysvětluje na Facebooku Liška.

Regionální školství + VŠ, mládež + sport

A jak by se agenda ministerstva dala rozdělit? Rozhodně by podle Lišky nebylo správné rozdělovat regionální školství a vysoké školy. "Naopak je žádoucí tyto oblasti provázat. Což se panu ministrovi daří. V současné chvíli jsou cíle v regionálním školství propojeny s připravovanou reformou terciárního vzdělávání," pochválila šéfa Böhmová.

V oblasti vědy se již nyní ministerstvo dělí o kompetence s Radou vlády pro výzkum a vývoj. "Mládež a sport spolu zase úzce souvisí a nebylo by prozíravé je rozdělovat," dodává Böhmová.

Jak se měnil název ministerstva

ZA HABSBURKŮ
V roce 2008 uplynulo 160 let od vzniku ministerstva školství, které bylo zřízeno 23. března 1848 a sídlilo ve Vídni. Původní název ministerstva školství zněl Ministerstvo veřejného vyučování. O čtyři měsíce později, v červenci 1848, poté, co ministerstvo převzalo též záležitosti náboženské a církevní, byl jeho název změněn na Ministerstvo kultu a vyučování. Tento název zůstal až do roku 1918.

PRVNÍ REPUBLIKA
Zákonem Národního výboru československého ze dne 2. listopadu 1918 byl zřízen Úřad pro správu vyučování a národní osvětu. Brzy se však nejvyšší správní úřady začaly označovat jako ministerstva, a tak se ustálil název Ministerstvo školství a národní osvěty.

OKUPACE 1939-1945
Po vyhlášení protektorátu Čechy a Morava 15. března 1939 byly záležitosti školství v kompetenci české vlády podřízeny Velkoněmecké říši, a proto název Protektorátní ministerstvo školství a národní osvěty.

ZA KOMUNISTŮ
Stručný přehled zákonů a vládních nařízení, které ovlivňovaly vývoj a změny kompetencí ministerstva školství:

Zákon z roku 1948 - místo Ministerstva školství a osvěty vzniklo Ministerstvo školství, věd a umění. Osvěta přešla do agendy nového Ministerstva informací a osvěty.

Vládním nařízením z roku 1953 byla zřízena namísto Ministerstva školství, věd a umění dvě ministerstva – Ministerstvo školství a osvěty a Ministerstvo vysokých škol.

Vládní nařízení z roku 1953 sloučilo Ministerstvo vysokých škol a Ministerstvo školství a osvěty v Ministerstvo školství.

Zákon z roku 1960 stanovil, že ústřední ideové a pedagogické řízení a kontrola na školách i v mimoškolních výchovných zařízeních příslušejí Ministerstvu školství a kultury.

Zákonem z roku 1988 se změnil název na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz