Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lisabonský summit vybrousí reformu EU

  16:53aktualizováno  17:15
Evropskou unii čeká další kolo náročných jednání o institucionální reformě. Státníci se sejdou na dvoudenním neformálním summitu v portugalském Lisabonu. Členské země už rámcově urovnaly spory na úmorném červnovém summitu v Bruselu, ale lze očekávat další potíže. Státy by měly smlouvu podepsat v prosinci.
V Lisabonu se bude řešit reformní smlouva, která má nahradit euroústavu. Ilustrační foto

V Lisabonu se bude řešit reformní smlouva, která má nahradit euroústavu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Představitelé EU vyhlížejí lisabonský summit s optimismem. "Neexistuje žádný důvod, žádná omluva, proč bychom se neměli dohodnout," citovaly Financial Times předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa.

Půjde o vybroušení reformní smlouvy, která nahradí zkrachovalou euroústavu a stanoví nové poměry sil v sedmadvacetičlenné organizaci. Základní shoda vznikla už na červnovém summitu (více zde). Podpisy mají přijít v prosinci a s platností se počítá pro rok 2009.

Přestože zásadní spory pominuly, dají se očekávat další brzdy. V roli černé ovce tentokrát nebude jen Polsko. "Už to není 26 proti Polsku. Také další země ohlásily své nároky," cituje Der Spiegel mluvčího Evropské komise.

Obstrukce mohou klást Italové, kteří jsou nespokojení s novým dělením křesel v europarlamentu. Od roku 2009 mají mít místo 78 poslanců jen 71. Úpravy jsou přitom zablokované. Přidat Italům křeslo znamená narušit poměry sil a pobídnout ke stejným požadavkům Francouze nebo Brity.

S požadavky přijdou Poláci. Budou chtít zahrnout do smlouvy tzv. Ioanninský kompromis, který umožňuje odkládat rozhodnutí Rady ministrů, pokud o to požádá přehlasovaná menšina. Spiegel píše, že bratři Kaczynští si vzhledem k nedělním volbám v Polsku nemohou v Lisabonu dovolit nic než úspěch. - více zde

Křestem ohněm bude summit pro britského premiéra Gordona Browna. Na post premiéra nastoupil až koncem června, takže jednání v Bruselu nevedl. Nachází se pod tlakem veřejnosti a rivalů, které musí přesvědčovat, že reformní smlouva nemá nic společného s ústavou. O ní totiž labouristé slíbili vyhlásit referendum.

Vedle systémových požadavků bude summit řešit i marginální problémy, které ale mohou běh jednání narušit. Bulharsko například chce, aby na bankovky mohlo místo "euro" psát "evro", Rakušané zase chtějí diskutovat kvóty regulující počet cizinců na domácích univerzitách.

Německý politik Axel Schäfer předpokládá, že summit ani přes relativně mírné rozdíly ještě nedospěje k pevným závěrům. "Zkušenost ukazuje, že se EU dohodne vždy až na poslední chvíli. A to bude na prosincovém summitu. Teprve tam vznikne nosný kompromis," tvrdí.

Co dohodli státníci v červnu

Stop ústavě EU - Myšlenka ústavy Evropské unie prakticky skončila se zamítavými referendy ve Francii a Nizozemsku. Státníci se v červnu dohodli na základních obrysech nové, stručnější unijní smlouvy, v níž ovšem mnoho bodů z původní ústavy zůstalo. Text dohody by měl být doladěn v Lisabonu a ratifikován parlamenty jednotlivých zemí do června 2009. Jen v Irsku bude o nové smlouvě rozhodovat lidové referendum.

Co "zmizelo" - Nová smlouva nebude mít "ústavní" charakter a neobsahuje zmínky o vlajce či hymně; z textu mimo jiné také zmizela (na návrh Francie) z hlavních cílů EU svobodná konkurence. To nepotěšilo zastánce svobodného trhu, ale zúčastnění politici vesměs tuto změnu bagatelizovali.

Institucionální změny - Prezident Evropské unie bude volen na dva a půl roku (maximálně na pět let) místo současného půlročního rotujícího předsednictví. Ministr zahraničí EU se bude nazývat vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Funkce přitom bude spojovat dosavadní post stejného názvu a funkci komisaře pro zahraniční vztahy. Nový vysoký představitel bude také místopředsedou Evropské komise.

Hlasování - Do roku 2014 bude platit hlasovací uspořádání podle smlouvy z roku 2000 z Nice, které je velmi výhodné pro Polsko, ale i pro menší státy Unie. Potom bude platit systém dvojí většiny předpokládaný v euroústavě (vyžaduje souhlas 55 procent členských států, které zároveň představují 65 procent obyvatel EU). Do roku 2017 budou státy mít na výběr ze dvou možností hlasování. Británie si navíc prosadila, že může pomíjet rozhodnutí týkající se oblasti vnitra a justice.

Občanská práva - Podle dohody nadále platí právní závaznost Charty základních práv EU pro všechny členské státy až na Británii. Ta si vymohla výjimku, že dokument nesmí zasahovat do jejího práva.

Národní parlamenty - Návrh počítá s posílením role národních parlamentů, což prosazovali zejména Nizozemci. Parlamenty mohou zvrátit návrhy Evropské komise, které by výrazně zasahovaly do národních kompetencí. Musí se jich na tom shodnout 55 procent.

Menší Evropská komise - Exekutiva EU v budoucnu zeštíhlí ze současných 27 komisařů na 17. Komisaři budou vybíráni rotačním způsobem mezi všemi členskými státy, jejich mandát bude pětiletý.

Zdroj: ČTK

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz