Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 6. 5. 2009 17:37

Lisabonská smlouva v Senátu

14:31
O slovo se přihlásil končící ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
14:28
Přes velký tlak na schválení smlouvy převažují podle Pakosty negativa nad pozitivy. Senátor proto nebude hlasovat pro přijetí Lisabonské smlouvy.
14:26
"Pokud nám někdo bude nařizovat, jak mají být zakřivené banány, tak jsme na nejlepší cestě do blázince, nebo do euroblázince?" tázal se Pakosta.
14:20
Po Kuberovi dostal prostor senátor Petr Pakosta (ODS), který svou řeč zahájil "projevem lítosti". Podle Pakosty měla Česká republika jedinečnou šanci využít prostor, který nám dali irčtí voliči, abych smlouvu prodiskutovali a vytvořili legislativní zázemí. "Ale k mé lítosti jsme to neudělali," uvedl Pakosta. Irové měli jako jediní možnost vyjádřit se ke smlouvě přímo. "A to je to nejlegitimnější rozhodnutí," dodal.
14:16
Do obecné rozpravy, která začala po dopoledním projevu Mirka Topolánka, se už zapojilo více než deset senátorů.
14:14
Na dnešní jednání dorazili překvapivě úplně všichni členové horní komory. "To se stalo naposledy při ustavující schůzi," poznamenal tajemník předsedy Senátu Petr Kostka.
14:05
"Právě jsem se vrátil z Lisabonu", začal svůj projev senátor Jaroslav Kubera (ODS). Kubera vysvětlil, že byl s ústavně právním výborem před několika dny v Lisabonu, kde mimo jiné navštívili lisabonskou právnickou fakultu. "Kdyby vás to zajímalo, tak devět profesorů z deseti jsou proti smlouvě," zdůraznil Kubera.
14:00
Senátoři pobědvali a pokračují v jednání o přijetí Lisabonské smlouvy.
12:49
Jako poslední před pauzou na oběd promluvil Richard Svoboda (ODS), který chce hlasovat pro přijetí smlouvy. Senátoři se opět sejdou ve 14:00.
12:39
Česká republika není jedinou zemí, která ještě smlouvu neratifikovala. Kromě Irska, kde Lisabonskou smlouvu odmítli lidé loni v referendu, je to i Velká Británie, Německo, Polsko a Finsko.
12:34
"Já se cítím býti Evropanem," řekla ve svém projevu Soňa Paukrtová (nestr.), která svým hlasem ratifikaci smlouvy podpoří.
12:30
Senátor Dryml ve svém projevu podpořil premiéra Mirka Topolánka v otázce Lisabonské smlouvy. "Podepsané smlouvy se mají plnit, nebo se nemají podepisovat. Premiér Topolánek tuto smlouvu podepsal a pokud ji se senátory a poslanci neprojednal, tak to bylo dovážné. Já jsem ale rád, že to premiér udělal a že je tak odvážný," řekl Dryml.
12:23
Diskuse o Lisabonské smlouvě v Senátu pokračuje. Slova se ujal Pavel Lebeda (nestr.). Po něm před senátory předstoupil Vladimír Dryml (ČSSD).
12:18
"Rozdrobená Evropa nezmůže nic," míní Dienstbier. Podle senátora bychom neměli zalézt do kouta. "Máme možnost se na tomto díle podílet a dnešní hlasování umožnuje udělat další krok," dodal na závěr.
12:14
Senátoři budou o Lisabonské smlouvě hlasovat po ročním odkladu. Její odpůrci připouštějí, že dokument Senátem projde. ODS, na které bude záležet, se totiž zachová jako ve Sněmovně - dodá potřebné hlasy. "Někteří to pro Mirka udělají," myslí si jeden z kritiků dokumentu, senátor Jiří Oberfalzer. - rozhovor se senátorem Oberfalzerem čtěte zde
12:11
"Projevem suverenity není, když se na něco stále vymlouváme a něčím se strašíme," zdůraznil senátor Dienstbier, který před senátory předstoupil už podruhé.
12:04
"My zde projednáváme mrtvý dokument," tvrdí Oberfalzer. Ve svém projevu zmínil také to, že jde o spiknutí politických elit. "Evropští státníci vyjádřili svou vůli krásným způsobem: když se budeme ptát lidí, setkáme se s potížemi, proto se názoru lidí musíme vyhnout," uvedl Oberfalzer. "Chystáme se schválit dokument, který si lidi nepřejí," uzavřel.
  • Přemysl Sobotka a Alexandr Vondra během jednání Senátu o Lisabonské smlouvě (6. května 2009)

    Přemysl Sobotka a Alexandr Vondra během jednání Senátu o Lisabonské smlouvě (6. května 2009) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

12:00
V den, kdy senátoři mají rozhodnout o osudu Lisabonské smlouvy, připravila MF DNES pro své čtenáře kvíz, který prozradí, zda je pro vás Lisabonská smlouva to pravé. - test si vyzkoušejte zde
11:55
O slovo požádal i senátor Jiří Oberfalzer (ODS), který o sobě prohlásil, že není euroskeptik, ale eurostřízlivec. "Střízlivý jsem v tom, že se musíme bavit nejen o cílech, ale také o tom, jakým způsobem a jak rychle se k těmto cílům můžeme přibližovat," vysvětlil.