Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž z jednání Senátu
17:29
Vážení čtenáři, on-line reportáž, která podrobně sledovala senátní schvalování Lisabonské smlouvy, končí. Redakce iDNES.cz děkuje za pozornost.
17:23
Klaus chce počkat, jestli senátoři podají k Ústavnímu soudu stížnost. Pokud k tomu dojde, nerozhodne o tom, jestli ratifikovat či neratifikovat smlouvu, dříve, než soud rozhodne. "Nemohu si dovolit být jednou proti a pak změnit názor," řekl Klaus.
17:04
Prezident Václav Klaus vyjádřil v České televizi zklamání nad tím, že někteří senátoři po nevídaném politické a mediálním nátlaku rezignovali na donedávna zastávané názory a s ratifikací Lisabonské smlouvy vyjádřili souhlas. "Postavili se tím proti zájmům České republiky," řekl Klaus.
17:03
Strana svobodných občanů vyzývá prezidenta republiky, aby Lisabonskou smlouvu nepodepsal a počkal na výsledky referenda. Svobodní po předčasných volbách v Poslanecké sněmovně navrhnou zákon o referendu k Lisabonské smlouvě.
16:59
Své stanovisko k výsledku hlasování o Lisabonské smlouvě rozeslali i Vlastimil Tlustý, Vladimír Železný a Jan Schwippel - kandidáti Libertas.cz do Evropského parlamentu. "Hlasování části senátorů ODS pro schválení Lisabonské smlouvy považujeme za završení zrady předsedy M. Topolánka na voličích a programu touto stranou dlouhodobě prosazovaného. Je to další důkaz nadřazení osobních zájmů nad zájmy České republiky a jejích občanů," píše se v tiskové zprávě.
16:57
"Já myslím, že to je vynikající věc, že Lisabonská smlouva prošla i v Senátu. Jsem nesmírně rád, že k tomu rozhodující měrou přispěla sociální demokracie, ale oceňuji také ty senátory ODS a dalších stran, kteří hlasovali pro smlouvu. Myslím, že do značné míry to překrývá to značné váhání, které tady s Lisabonskou smlouvou bylo," sdělil iDNES.cz šéf ČSSD Jiří Paroubek.
16:56
"Domnívám se, že budoucnost ukáže, že to bylo špatné rozhodnutí. Věřím tomu, že tenhle způsob integrace Evropské unie povede v dohledné budoucnosti k jejímu postupnému rozkladu. Osobně, jako člen člen ODS, jsem velmi zklamán z toho, že tolik senátorů, respektive zákonodárců ODS, porušilo usnesení posledního kongresu ODS, řekl iDNES.cz poslanec Juraj Raninec.
16:39
"Už před několika měsíci jsem se rozhodla, že pokud bude schválen Lisabon, ze strany vystoupím," sdělila iDNES.cz Alena Páralová. Podle jejích slov se také mění směřování ODS. "Posouvá se jinam, než byla, když jsem ji pomáhala zakládat. Lisabon to jenom potvrdil," dodala poslankyně. - více čtěte zde
16:31
Proti Lisabonské smlouvě se při hlasování postavilo devatenáct občanských demokratů a Marta Bayerová (KSČM), její kolega Václav Homolka se spolu s dalšími čtyřmi senátory ODS hlasování zdrželi. Jiří Žák a Jiří Šneberger (oba ODS) se hlasování záměrně nezúčastnili.
16:37
  • Čeští senátoři hlasují o Lisabonské smlouvě (6. května 2009)

    Čeští senátoři hlasují o Lisabonské smlouvě (6. května 2009) / Autor: Roman Vondrouš ČTK

16:27
"Já jsem přesvědčen, že se suverenita zemí (Lisabonskou smlouvou) nezmenšuje," řekl pro ČT místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Jsem toho názoru, že smlouva je ve prospěch zemí jako je Česká republika," dodal.
16:25
Na rozhodnutí senátorů zareagoval i šéf Evropské komise José Barroso, který uvedl, že je to velmi dobrá zpráva. "Doufám, že zbývající požadavky vyplývající z Ústavy České republiky i ústav ostatních členských zemí budou splněny co nejdříve," uvedl šéf výkonného orgánu EU v prohlášení rozeslaném novinářům.
16:20
Poslankyně Alena Páralová oznámila novinářům, že v reakci na dnešní rozhodnutí Senátu ratifikovat Lisabonskou reformní smlouvu odchází z ODS. Do konce mandátu chce zůstat nestranickým členem jejího poslaneckého klubu. Informuje o tom ČTK.
16:18
"Naše země se tímto připojuje k těm státům, které jsou odhodlány jít důsledně evropskou cestou, což je dobrá zpráva nejen pro Evropu, ale také pro národní zájmy České republiky," uvedl ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v tiskovém prohlášení, které ministerstvo rozeslalo pár minut po schválení smlouvy.
16:17
"Já myslím, že byla odebrána možnost občanům, aby se vyjádřili k Lisabonské smlouvě. To na dlouho poznamená její stabilitu i stabilitu Evropské unie, protože tam, kde lidé nemají možnost se vyjádřit, většinou nemají ani důvod, aby něco takového, co neschvalovali, bránili," okomentoval iDNES.cz výsledek šéf KSČM Vojtěch Filip.
16:14
Parlamentí ratifikace je dokončena, Lisabonskou smlouvu schválili jak poslanci, tak senátoři. Teď je na řadě prezident Václav Klaus. Aby smlouva byla platná, musí ji stvrdit svým podpisem.
16:38
  • Dosluhující vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra reaguje na schválení Lisabonské smlouvy v Senátu (6. května 2009)

    Dosluhující vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra reaguje na schválení Lisabonské smlouvy v Senátu (6. května 2009) / Autor: Roman Vondrouš ČTK

16:13
"Je to důležitý moment pro Českou republiku. Je to zároveň i jistá satisfakce pro mě i pro vládu," okomentoval přijetí smlouvy Alexandr Vondra. "Chtěl bych poděkovat Senátu, český Senát opět nezklamal," dodal.
16:08
"Výsledek všichni znáte. (...) Senát po rok a čtvrt trvající diskusi rozhodl," řekl krátce po hlasování předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Diskuse

viveka77: KADO tak, tak. (16:29)

viveka77: Fajn :-) (16:29)

pjaa: ne, ale jsem z prihranici a je to prijemnejsi - ale podstatne jsou ekonomicke bariery a vnitrni slabost na venek (pro USA, Rusko, CInu neni CR rovnocenny partner - EU ano) (16:26)

Ladis62: jéžiš a to je to opravdu tak strašný zastavit na hranici? (16:24)

pjaa: narodni zajem proste prevazi vzdycky, kdyz se to bude libit te ktere vlade (16:24)

KADO: Golem: EU ma svoje chyby ale nikdy ho nemuzes prirovnavat k okupantskemu RVHP a NATO USA EU je pro nas zaruka ze nam uz nikdy nebudou poroucet ty Ruske svine! (16:23)

pjaa: samostatne staty budou vnitrni hranice stavet vzdy, kdyz se jim to bude aktualne libit (to uz tu bylo nekolikrat) (16:22)

Ladis62: volný svazek suverénních států s maximálním odbouráním direktiv, nařízení, cel a různých omezení a otevření SKUTEČNĚ volného trhu! (16:21)

pjaa: pravda a laska a narodni zajmy vitezi, jenom v pohadkach, nebo kdyz drzis v ruce zbran vetsiho kalibru (16:20)

pjaa: Jak byss to teda resil lip? (16:18)

Ladis62: jak může být NEJvětší, NEJbyrokratičtější, NEJsocialističtější uskupení na světě efektivní???? To opravdu NEBUDE!!! (16:17)

Golem: KADO: ty jsi asi nezažil RVHP..... (16:16)

KADO: Golem: ty jsi korunovanej vyklestenec!!! (16:15)

Ladis62: efektivní EU díky LS????????????? (16:15)

Ladis62: Golem: souhlas... (16:15)

pjaa: to Ladis62: byl jsem pro (zejmena pro efektivni EU) - a nebudu se vyjadrovat o tom, co si myslim o tobe, ale jako blazen se necitim (16:14)

Golem: KADO: a ty si vůl (16:13)

pjaa: Klaus by mel podepsat (on neni pan Cesko a pokud se k tomu vyjadrily ustavni vetsinou obe komory parlamentu), mel by se zachovat ve prospech schvaleni - at uz si o LS myslite co chcete (16:12)

Ladis62: eurohujeři (blázni) se radují.... (16:12)

Finrod Felagund: Je to doma!! Super! (16:11)

ateista: golem: přeji mu dlouhé zdravý a pevné nervy v bojích s řitopichy (16:11)

KADO: Golem: prezident je vlastizradce agent Ruska a Putina! (16:11)

KADO: tak ted se asi Pruzinsky vztekne!!!! (16:10)

Golem: ještě to zachrání pan prezident a nepodepíše (16:09)

Ladis62: dobytek zkorumpovanej to schválil... :-(((( (16:09)

flipflip: je to tam (16:07)

Ladis62: LS = HNUS!!! (16:06)

KADO: twine: Pruzinsky je jesitny dedek a agent Putina! (16:00)

KADO: co tam otravuje ten hloupej Ludek Sefzig?! (15:59)

twine: e-na-x: kouřová clona, Klausovo proputinovské angažná je zcela zjevné, např. podpora agrese do Gruzie. (15:59)