V Lisabonu hýřili evropští politici úsměvy. Irské referendum jim určitě radost nedělá.

V Lisabonu hýřili evropští politici úsměvy. Irské referendum jim určitě radost nedělá. | foto: Reuters

Lisabonská smlouva má nejisté vyhlídky. Iry neuchvátila

  • 3
Vydřenou a s velkou pompou podepsanou Lisabonskou smlouvu může stihnout stejný osud jako její předchůdkyni. Euroústavu potopila referenda ve dvou státech EU. Aby se to neopakovalo, dokument z Lisabonu bude ve většině zemí schvalovat parlament. V plebiscitu rozhodnou jen Irové. A ti jsou zatím velmi zdrženliví.

Jak ukázal průzkum veřejného mínění pro list The Irish Times, úmluvu podporuje pouze 26 procent Irů. Desetina dotázaných s ní nesouhlasí. Nadějí evropských politiků je zbývajících 64 procent Irů, kteří nemají vyhraněný názor.

"Průzkum rovněž ukázal vysokou úroveň nespokojenosti voličů s jejich vědomostmi o obsahu Lisabonské smlouvy," uvádí deník. Dokument podporují především bohatší vrstvy, konkrétně 32 procent dotázaných. Pouze dvacetiprocentní podporu má naopak u ekonomicky slabších Irů.

Irsko je jediným státem, kde ústava nařizuje konání plebiscitu. Květnové hlasování by mohlo ratifikační proces nové evropské smlouvy zastavit.

Dublin už jednou odmítl změny evropských institucí, když v roce 2001 hlasoval proti smlouvě z Nice. Opakované referendum, v němž byla smlouva schválena, se uskutečnilo v roce 2003 a předcházely mu úpravy smlouvy i rozsáhlá vládní přesvědčovací kampaň.

Lisabonská smlouva nahradila evropskou ústavu, kterou v roce 2005 v referendu odmítly Francie a Nizozemsko. Z původního dokumentu zanechává několik prvků, jako jsou například předseda Evropské rady volený na dva a půl roku nebo ministr zahraničí Unie.

Většina států bude smlouvu schvalovat v parlamentu. Jako první a zatím jediní ji ratifikovali Maďaři. Čeští politici plánovali hlasování o smlouvě na počátek letošního roku, přesné datum ale ještě nebylo stanoveno.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue