Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lisabon není v rozporu s ústavou, odmítla vláda stížnost senátorů

  8:15aktualizováno  10:41
Vláda považuje Lisabonskou smlouvu jako celek i její jednotlivá ustanovení za slučitelné s českým ústavním pořádkem. To je v kostce vyjádření kabinetu k senátorské stížnosti, které si vyžádal Ústavní soud. O stížnosti soudci rozhodnou 27. října. Česko je poslední zemí EU, která dokument neratifikovala.

Některé části senátorské stížnosti vláda považuje za neopodstatněné, podotkl premiér Jan Fischer.

Kabinet zároveň pověřil ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho, aby jejím jménem jednal v řízení před Ústavním soudem.

Stížnost senátorů je rozdělena do čtyř částí. V první části požadují senátoři přezkum už platných zakládajících smluv EU, které Lisabonská smlouva mění. To vláda považuje za formálně nepřípustné. "Tato část ... navozuje dojem, že se navrhovatelé pouze snaží přesvědčit Ústavní soud o svých právně-politických úsudcích," tlumočil Fischer stanovisko vlády.

Ústavní soud podle vlády nemá pravomoc posuzovat ani takzvané irské záruky, což senátoři požadovali. Tato část návrhu je podle vlády neopodstatněná. Záruky prý nejsou mezivládní smlouvou týkající se Česka, ale mají pouze interpretovat Lisabonskou smlouvu, na níž nic nemění.

Vláda se také ohradila proti doplnění stížnosti, kterou senátoři chtějí tento týden podat. Ústavní soud by podle Fischera měl zvážit, zda je z hlediska ostatních účastníků sporu žádoucí, aby řízení bylo možné neustále protahovat předkládáním dalších a dalších doplnění.

Stanovisko připraví i Sněmovna, Senát i prezident

Kromě vlády si Ústavní soud vyžádal stanoviska i od ostatních účastníků řízení - tedy od Poslanecké sněmovny, Senátu a prezidenta. Očekává je do konce tohoto týdne. Zástupci těchto institucí pak budou i účastníky veřejného jednání.

Stanovisko dolní komory už ústavní soudci mají. Šéf Sněmovny Miloslav Vlček označil návrh za neopodstatněný.

Senát své stanovisko dodal ve středu. "Stanovisko už Senát vypracoval, já ho podepsal. Včera jsme to předali na Ústavní soud," řekl iDNES.cz předseda horní komory Přemysl Sobotka.  

Na Hradě ještě vyjádření vyhotovují. "Pan prezident má čas do pátku," řekla iDNES.cz pracovnice legislativního odboru prezidentské kanceláře.

Ústavní soud se Lisabonem zabývá za podnět skupiny senátorů, převážně z ODS, která na konci září podala už druhý návrh na posouzení souladu smlouvy s českou ústavou.

Na verdikt Ústavního soudu čeká euroskeptický prezident Václav Klaus, který smlouvu kvůli výhradám zatím odmítá podepsat a vznesl požadavek na trvalou výjimku pro Česko z listiny základních práv.

Klaus svou žádost podpírá obavou, že ratifikace listiny by prolomila Benešovy dekrety a otevřela cestu majetkovým nárokům občanů bývalého Československa vysídleným po druhé světové válce. - čtěte Klaus oddaluje podpis Lisabonu, chce ve smlouvě poznámku o Chartě práv EU

Kabinet se Lisabonskou smlouvu zabýval už na řádném zasedání v pondělí. Doufá, že se mu podaří s hlavou státu i s Evropskou unií vyjednat takový postup, který umožní dokončení ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy ještě letos.

Veřejné jednání Ústavního soudu se uskuteční 27. října, a termín se nezmění ani po případném doplnění stížnosti, které senátoři avizovali.

Nelze předjímat, zda soud ve stejný den vyhlásí také nález. Bývá to sice zvykem, nicméně ve zvláště složitých případech soudci často jednání přeruší a vyhlášení odročí na později.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz