Polil ženy vařící vodou, teď jde z vězení. Trest už splnil účel, uvedl soud

  11:36aktualizováno  11:36
Radka Lipana, který v pražských Stodůlkách polil neznámou dívku vařící vodou, v pondělí soud podmíněně pustil na svobodu. Tři a půl roku dlouhý trest si tak zkrátí o osm měsíců. Podle Obvodního soudu pro Prahu 4 dosavadní pobyt ve vězení splnil svůj účel.

Do vězení se čtyřiatřicetiletý Lipan dostal za útoky vařící vodou na ženy. Muž v létě 2015 jednu dívku opařil na zádech vodou z rychlovarné konvice, druhá oběť se vychrstnuté vodě, která ale už trochu vychladla, stačila vyhnout.

Lipan své jednání vysvětloval tak, že se se ženami chtěl seznámit. Znalci tehdy před soudem uvedli, že byl nejspíš frustrovaný životem a z chování lidí k němu. „Vzhledem k nízkému intelektu a lehké mozkové dysfunkci jednal v náhlém popudu,“ argumentoval jeho obhájce Hynek Navrátil.

Za pokus o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví jej nakonec soudy poslaly na 3,5 roku do vězení. „Vy máte, lidově řečeno, velikou kliku, že se poškozená neotočila o vteřinu dříve a vy jste tu vodu nechrstl na citlivé části těla,“ řekl tehdy Lipanovi soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 a připomněl, že vařící vodou zasáhl zezadu dívčino rameno, záda a hýždě a nikoli obličej.

Nyní Lipan uspěl u Obvodního soudu pro Prahu 4 s žádostí o podmíněné propuštění. „Hlavně mě to mrzí. Kdybych to mohl vrátit, tak bych to neudělal,“ litoval před senátem svých činů. Soudu předložil potvrzení, že by v případě propuštění pracoval jako traťový dělník a měl také zajištěné bydlení.

Pomohlo hodnocení z věznice a zajištěné živobytí

K dobru mu také přispěl příznivý posudek z věznice. Podle něj se ve výkonu choval ukázněně, dostal několik odměn za brigádnické práce a byl bezkonfliktní.

Státní zástupce Pavel Suchánek označil Lipanův případ jako hraniční. Sice se se dopustil závažného trestného činu, ale splnil všechny podmínky pro podmínečné propuštění. Proto navrhl, aby na něj soud uvalil delší zkušební dobu a dohled probačního úředníka.

Tomu nakonec předsedkyně senátu Monika Kozelková vyhověla. „Všechny tři podmínky podmínečného propuštění byly splněny. Časová, polepšení se a záruka prognózy vedení řádného života,“ vyjmenovala soudkyně. Přihlédla také k tomu, že Lipan pykal ve vězení poprvé.

„Soud má za to, že dosavadní průběh výkonu trestu svůj účel splnil,“ řekla Kozelková. Podmíněné propuštění je pravomocné, jelikož státní zástupce se na místě vzdal možnosti podat stížnosti.

Lipan se tak místo zbývajících osmi měsíců ve vězení dostane na svobodu, ale čeká ho čtyřletá zkušební doba a také se musí hlásit probační službě.

Takto muž vypovídal v prosinci 2015 před soudem:

Autoři: ,


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...

Kříženec pitbula ohrožoval ženu v jejím bytě. Uspali ho foukačkou

Kříženec pitbulteriéra odchycený strážníky v Hradci Králové (18. 10. 2018)

Agresivní kříženec pitbulteriéra vběhl večer až do bytu jedné majitelky v Hradci Králové. Přivolala ve strachu...

Zloděj v nemocnici okradl pacienta po amputaci nohy, chytili ho sanitáři

Policie zasahovala ve střešovické nemocnici proti muži, který ohrožoval...

Obětí zloděje se stal o víkendu muž hospitalizovaný po těžké operaci v plzeňské fakultní nemocnici. Protože po amputaci...Najdete na iDNES.cz