Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lincolnovy cibule skrývaly tajemné poselství

  9:14aktualizováno  9:14
Sto padesát let se to říkalo. Že Abraham Lincoln, jeden z nejlegendárnějších amerických prezidentů, nosil na své hrudi ve svých hodinkách tajemné poselství ohledně občanské války. Aniž by to sám věděl. Teď se ukázalo, že pověst, znějící dost pohádkově, je pravdivá.

Hodiny patřily k cennějším věcem, které si Lincoln přivezl z Illinois, když se ujal vlády v Bílém domě. | foto: Profimedia.cz

Hodinář v noci na středu před zraky pozvaných znalců a novinářů otevřel Lincolnovy starodávné cibule, uchovávané ve washingtonském Muzeu amerických dějin. Trvalo mu to pár minut, než pinzetou otevřel mechanismus.

"Nyní přichází okamžik pravdy. Je tam nějaký nápis, nebo ne?" říkal při tom. Byl tam - schovaný na štítku pod kolečky. Lidé v sále vydechli údivem. "Třináctý duben, 1861. Fort Sumpter se dostal pod palbu rebelů. Bohudíky, že máme vládu," stálo tam napsáno malým písmem.

Atakem na základnu Fort Sumpter odstartovala americká občanská válka. Stoupenci jižanské Konfederace zaútočili na opevnění Severu, resp. tehdejší americké vlády, v jejímž čele stál Abraham Lincoln. Příčin nenávisti bylo mnoho, tu hlavní však nepochybně sehrálo prezidentovo tažení proti otroctví.

Jeho poselství, s nímž jako republikánský kandidát zvítězil ve volbách do Bílého domu, spočívalo v myšlence, že využívání otroků nelze povolit dalším americkým státům kromě těch, kde už praxe byla zaběhlá. To se jižanským politikům nelíbilo a rozhodli se pro odtržení. Válka skončila jejich porážkou.

"Bohudíky, že máme vládu," si onen památný den povzdechl hodinář Jonathan Dillon. Ten den se nacházel právě ve Fort Sumpteru v Jižní Karolíně. Dovnitř hodinek, které mu prezident dal k opravě, vryl tajně svůj pocit. Lincolnovi to pak neřekl, jen se o tom zmínil své rodině.

Historka se tradovala tak dlouho, než se o ní v roce 1906 dozvěděl reportér deníku The New York Times. Dillona vyhledal a ten mu pověděl, že nápis tam opravdu je a zní: "První dělová rána padla. Otroctví je mrtvé. Bohudíky, že máme prezidenta, který alespoň učiní pokus." Už si na to zkrátka nepamatoval přesně.

Lincolnovi hodinář nic neřekl

Jenže po tomto článku zase vše utichlo, nikdo se nepídil po tom, co v sobě cibule skrývají. A mezi potomky hodináře se historka opět jen přenášela z pokolení na pokolení. Tak ji před desetiletími od svého strýce vyslechl i Doug Stiles, hodinářův praprapravnuk.

Nakonec mu to nedalo a pomocí internetového vyhledávače Google našel onen článek z počátku minulého století. Vypravil se za kurátory muzea ve Washingtonu. Ti o údajné rytině uvnitř hodinek nikdy neslyšeli. "Tohle byla reakce mého předka na to, že vypukla občanská válka," podotkl dojatý Stiles poté, co si písmo zblízka prohlédl.

Hodiny patřily k cennějším věcem, které si Lincoln přivezl z Illinois, když se ujal vlády v Bílém domě. Nosil je na své hrudi dlouhá léta. Poté, co byl zavražděn, zůstaly v majetku rodiny. Ta je v roce 1958 věnovala muzeu.

"Je to postřeh z dávných dějin. Když se na to díváte, přenesete se do jiných časů," zdůraznil kurátor muzea Harry Rubenstein. "Zachycuje vzrušení a naději jednoho washingtonského hodináře."

Autor:


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...Najdete na iDNES.cz