Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Líná Evropa je zaslepená jako starý Řím před pádem, píše Klaus v knize

  14:17aktualizováno  14:17
Prezident Václav Klaus vydává už devátou knihu, ohlížející se za jeho ročním působením ve funkci. Rok 2011 ho moc netěšil. Trápí ho, kudy se ubírá Evropa a západní civilizace jako celek. V odkazu na zánik Římské říše soudí, že současná Evropa opakuje chyby starověkého impéria.

Knihu Rok devátý prezident představí ve středu, už nyní ale na své webové stránky umístil její předmluvu. | foto: ČTK

Klausův "Rok devátý" je strukturou podobný předchozím knihám, v jejichž názvu se mění jen číslovka. Zároveň je podle všeho předposlední knihou série, neboť rokem desátým prezidentovi vyprší druhé funkční období a znovu kandidovat nemůže.

Co v knize bude

"Je tam prakticky všechno, říká prezident o obsahu knihy, v níž se nachází přednášky, projevy, prohlášení či vybrané dopisy - obecně texty napsané či pronesené v češtině. Prezident vynechal texty, které považoval za "příliš krátké nebo méně významné". Z jiné letos vydané knihy Evropská integrace bez iluzí zařadil Klaus do výroční knihy předmluvu.

Knihu prezident představí ve středu, už nyní ale na své webové stránky umístil její předmluvu.

"Rok 2011 mne moc netěšil, a to určitě ne proto, že jsem se dožil kulatého, ne zrovna nejmladšího životního výročí. Dokonce ani ne proto, že mne pár měsíců trápil zánět Achillovy šlachy, který mne brzdil v mých sportovních radostech. Spíše z velmi pozorného vnímání toho, co se děje v naší zemi, v Evropě a snad i v celé západní civilizaci," svěřila se hlava státu.

Celou řadu chyb vidí Klaus na domácí politické a společenské scéně. "Nepřetržitě si podkopáváme vlastní soudržnost země, národní pospolitost, schopnost jít společně za určitým cílem permanentním rozhádáváním naší politické scény, mediální agresivitou, hlasitými požadavky dobře organizovaných profesních skupin," píše v knize Klaus a výslovně vyjmenovává protestující lékaře a piloty.

Různí věční "revolucionáři a disidenti" podle prezidenta také už 22 let chtějí pro sebe samé nejrůznější privilegia, protože "mají pocit, že si je díky své výjimečnosti zaslouží". Zde na nikoho konkrétního neukazuje.

Paralela s Římem

Římská říše byla nejmocnějším státem starověkého Středomoří. Stěhování národů ve čtvrtém století vystavilo říši velkému náporu, s nímž se po rozdělení impéria (395 n.l.) lépe vypořádala jeho ekonomicky silnější, vojensky lépe hájitelná a hustěji obydlená východní část. Západořímská říše zanikla koncem 5. století vinou ekonomických potíží (mj. ztrácela provincie a příjmy z daní), a upadající armády.

Klaus soudí, že nadále roste mezera mezi realitou a očekáváními. Po pádu komunistického režimu podle něj Češi činili velké kroky, které se časem nutně zmenšují na pouhé krůčky, zatímco očekávání obyvatel stále rostou. "Nežijme chybně formulovanými očekáváními, raději se starejme o svůj vlastní výkon a přínos," nabádá prezident.

Už tradiční je v podání Václava Klause kritika EU. "Evropa by potřebovala jinou integraci. Hlavně by ale potřebovala výkon a výkonnost, nikoli paternalistický stát, který Evropany demotivuje. Nedávno jsem četl pěknou analýzu konce Římské říše a v ní větu „Římané byli zaslepeni pocitem své superiority“. Mám pocit, že přesně totéž platí i o dnešních Evropanech," stojí v předmluvě.

Jako konkrétní problém prezident jmenuje neochotu Evropy pracovat a chránit si své vlastní já.

"Evropa už chce žít v postindustriální, v postmilitární, v postproduktivní éře, ač nic takového není možné. Americký autor A. W. Mitchell předvídá, že se Evropská unie stane novou habsburskou Evropou se všemi problémy, které kdysi tato říše, do které jsme také patřili, měla (...) Západ ztrácí víru v sebe sama a bez té to prostě nejde," uzavírá předmluvu Václav Klaus.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi komise vylosovala devítku

Prezidentští kandidáti dostali čísla. Zeman má sedmičku, Drahoš devítku

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...Najdete na iDNES.cz