Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Likviduje se špičková škola, říká rektor

  11:09aktualizováno  11:09
Vyškov - Rektor Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově Ignác Hoza je dlouholetým zastáncem zachování této školy. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík, sám absolvent vyškovské školy, však nyní rozhodl, že ji zruší. "Tady se likviduje špičková škola, kterou nám závidí spousta zahraničních delegací. Navíc se zbavujeme vysoce vzdělaných odborníků," Tvrdí Hoza.

Jak se díváte na to, že vám ruší školu její absolvent?
Jako ministr obrany má právo rozhodnout. Absolvent školy je i náčelník generálního štábu pan generál Jiří Šedivý, velitel sil územní obrany generál Vladimír Sova, generál Jaroslav Škopek. Co k tomu mám říct? Já na svou alma mater - nedám dopustit. Nechci to komentovat.

Je podle vás rozumné vysoké vojenské školy redukovat?
Myslím si, že nějaká redukce by měla být. Bylo by však třeba školy redukovat samostatně, zachovat je. Každá škola má svůj určitý profil a já nevím, proč školy spojovat. Tady ve Vyškově se školí velitelské a logistické obory desítky let, je to tady velmi dobře zařízeno. Zdá se mi neekonomické to rušit. Navíc řízení na dálku v případě, kdy ve Vyškově zůstane část budoucí jediné univerzity obrany, bude složité. Na rektorátu by se ušetřily maximálně tři sekretářky, jinak nic. Rektorát je totiž složen z akademických funkcionářů. Když bude škola v Brně, budou auta jezdit sem a tam. Ještě se to prodraží.

To znamená, že podle vás je lépe školy zachovat, jenom snížit počty zaměstnanců?
My jsme momentálně na doraz. Počty učitelů u nás na škole nyní snižovat nemůžeme. Navíc jsme propojeni s vojenskou akademií Vyškov, která nás zabezpečuje. Nerad bych proto porovnával naše počty s počty brněnské vojenské akademie.  Pokud je však u nás dvě stě učitelů a v Brně pět set učitelů, je úplně jasné, kde by mělo k redukci vysokého vojenského školství dojít.

Dobře, to jsou počty učitelů. Jak to ale je se studenty?
Je třeba uvažovat až od roku 2006 - od té doby by měl nový způsob vzdělávání fungovat. Já ale nemohu říct, kolik bude v tom roce potřeba odborníků v oborech, které se studují v Brně a kolik odborníků bude potřeba z Vyškova.

Když ale srovnáte nynější počty studentů s počty učitelů, jak to vypadá?
nerad bych hodnotil počet učitelů na brněnské vojenské akademii. Nevím kolik studentů je v Brně, ale u nás je to patnáct set plus asi osm set lidí, kteří absolvují kursy. V letošním roce u nás promovalo 233 vojenských a 77 civilních studentů.

Ministerstvo obrany argumentuje tím, že snížením počtu vysokých vojenských škol ze tří na jednu ušetří spoustu peněz, souhlasíte?
Zatím to nikdo nikde přesně nespočítal. V tom je ten problém. Počítá se to jenom v takových obecných číslech, kde létají desítky milionů, ale není to důsledně ekonomicky podloženo. Když někdo napíše, že se v Brně opustí hodně budov, já se ptám, jak se mohou opustit budovy, když v řadě z nich jsou další vojenské subjekty a když škola přejde z Vyškova do Brna. To se přece škola v Brně ještě zvětší, ne?

Myslíte si, že zánik vysoké vojenské školy nějak ovlivní město Vyškov?
Je to jednoznačné. Vyškov je univerzitním městem a když tu vysoká vojenská škola nebude, stane se normálním posádkovým městem.

Může to mít i negativní důsledky třeba na podnikatele?
Samozřejmě. Vyškov je malé město s asi dvaceti tisíci obyvateli, je zde vysoká nezaměstnanost. Je rozdíl, zda je město univerzitní nebo jenom posádkové, i Když z druhé strany uslyšíte, že to není pravda. Pokud to bude posádkové město, budou tady vojáci základní služby, budou se tu školit poddůstojníci, rotmistři a praporčíci. V univerzitním městě jsou však univerzitní studenti a určitý intelektuální potenciál. Když to řeknu jednoduše, zrušením vysoké školy se sníží kupní síla obyvatel. Když tady bude pouze resortní škola, budou mít její zaměstnanci také nižší platy a nižší hodnosti.

Zanikne-li vysoká škola, zaniknou tedy i pracovní místa?
Jednoznačně. A navíc Vyškov ztratí intelektuální potenciál. Na druhé straně tu budou zaměstnáni velitelé a snad i někteří učitelé, kteří budou pracovat v rezortní vojenské škole. Pokud se tedy týká počtu vojáků z povolání, snad by se to ani nemuselo změnit. Asi se to ale intenzivně dotkne občanských zaměstnanců.

A co vysokoškolští učitelé. Odejdou po zrušení vysoké školy jinam nebo zůstanou na rezortní škole?
Řada z nich mi při neformálních diskusích říká, že odejde. Mají více možností - univerzita v Olomouci, v Brně a další školy. Někteří také asi přejdou do Brna, kde bude sídlit nová univerzita obrany. Je to docela možné. Pokud o tyto lidi bude mít Brno zájem.

Kolika lidí se budou změny týkat?
To nelze říct. Škola má kolem čtyř set zaměstnanců. Definitivní podoba transformace však ještě není jasná. Škola má být sice nadále jediná a má sídlit v Brně, ale i ministr řekl, že nakonec může třeba ve Vyškově zůstat její fakulta. Dokonce si myslím, že by to bylo velmi rozumné. Nemohu to ale předjímat.

Už dříve jste říkal, že vyškovský vojenský areál je nejmodernější univerzitní areál v zemi a pokud jde o vojenské areály pak dokonce v Evropě. Jak bude využit po zániku vysoké vojenské školy.
Teď je areál plně využit. Je tu vysoká škola, resortní vojenská akademie a střední vojenská škola.

V budoucnu bude areál využit méně?
Když to řeknu vulgárně, tak pokud se týká postelí, bude využit. je tu ale dvě stě padesát učeben, jsou tu speciální učebny pro vysokoškolskou výuku, které stály obrovské peníze. Je tady celá katedra vojenské chemie, na které stojí celé chemické vojsko. Příslušníci katedry mají sedmdesát patentů a vynálezů. Teď tady mám třeba materiál o způsobu začlenění problematiky boje proti terorismu a bakteriologických zbraní do výuky školy. Ztratit takový intelektuální potenciál, který tady je, to je velká škoda.

Nebráníte se zániku školy jenom ze strachu o svou funkci?
Rektorem bych měl být už jenom jeden rok a potřetí už kandidovat nemohu, takže osobně se mě tahle reorganizace nedotkne. Pokud bude dodržen harmonogram, začne totiž reorganizace v roce 2003 - a mně skončí volební období 30. ledna 2003. Já bojuji za zachování školy z principu. stejně tak, jako jsem před osmi lety bojoval za záchranu vojenské akademie Brno - teď mi to někteří dávají najevo a říkají: tos tomu dal. Představte si, že by vojenská akademie v Brně už neexistovala. A mohlo se to stát, protože podobně jako tento týden, 23. listopadu 1993 kolegium ministra obrany přes mé výhrady rozhodlo o zrušení brněnské vojenské akademie. Jako tehdejšímu řediteli odboru vojenského školství a vědy na ministerstvu obrany se mi za půl roku podařilo pana ministra Baudyše přesvědčit a brněnská akademie dnes stále existuje. Jako univerzitnímu profesorovi mi skutečně jde o princip. Jakékoliv zrušení vysoké školy má obrovský intelektuální dopad na vzdělanost celého národa a mně je to skutečně líto. Navíc u sociální demokracie bylo vždy prioritou číslo jedna vzdělání a teď by se měla rušit prestižní vysoká škola? Navíc tady studují i civilní studenti.

Není zánik školy vaší osobní prohrou?
Ne. Pouze nad tím vyjadřuju lítost. To víte, člověk je s tou školou spjat.

Až škola zanikne, co budete dělat? Přejdete na vojenskou akademii nebo střední školu?
Já vlastně končím. Mohu jít do penze. Mohu jít učit jinam, jsem profesor biotechnologie.

Rektor Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově Ignác Hoza

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz