Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči sbírali chemikálie z řeky Moravy ručně, předchozí snahy nepomohly

  10:01aktualizováno  10:01
Hasiči v neděli dopoledne zlikvidovali neznámou látku, která unikla do řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Chemikálii spolu se sorbenty, které ji jímají, sesbírali ručně. Ropná látka protekla čističkou v Otrokovicích, policie hledá její zdroj.

Hasiči likvidují únik ropných látek do řeky Moravy v Napajedlích. | foto: HZS Zlínského kraje

Hasiči koryto Moravy čistili znovu od nedělního rána, velkou část dosud neznámé látky se jim podařilo z řeky vytáhnout už v sobotu. „Jednotky profesionálů ze tří stanic se ji pokoušely odebrat pomocí speciálních sorbentů a olejových separátorů. Ani použití dvou druhů zařízení na jímání látek z vodní hladiny však nebylo příliš účinné,“ informoval Pavel Řezníček z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Fotogalerie

Po celou sobotu sbírali profesionálové ze stanice Otrokovice a dobrovolní hasiči z obcí Napajedla a Spytihněv látku z vodní hladiny ručně, aby zamezili jejímu dalšímu šíření.

Na zjištění druhu látky a jejího zdroje spolupracuje policie se zástupci životního prostředí. V neděli ráno měli na místě sraz se zástupci životního prostředí také pracovníci Povodí Moravy, aby společně s hasiči rozhodli o dalším postupu.

Hasiči zasahují na řece Moravě už od čtvrtečního odpoledne. Ropnou skvrnu se jim podařilo zachytit za mostem u autobusového nádraží, kde roztáhli přes celou šířku řeky asi šedesátimetrovou nornou stěnu. K úhynu ryb v řece nedošlo, protože ropná látka se držela na hladině.

Zhruba 100 až 200 kilogramů ropné látky vyteklo do řeky Dřevnice v Otrokovicích z místní čističky odpadních vod a proud ji unášel řekou Moravou právě do blízkých Napajedel. Čistička přitom zabránila ještě masivnějšími znečištění, protože většinu chemikálií se pracovníkům podařilo zachytit.

„Někde asi měli nějakou havárii nebo si někdo chtěl ulehčit od likvidace ropných látek. Určitě to nebyl jenom jeden sud, byla to minimálně cisterna, od deseti tun výše,“ odhadl Petr Štěpánek, vedoucí čističky, která spadá pod společnost Toma (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz