V nenápadné budově v Bystřici pod Hostýnem - Rychlově sídlí likérka RDP Spirit

V nenápadné budově v Bystřici pod Hostýnem - Rychlově sídlí likérka RDP Spirit | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Závadný líh pocházel z Morávia-Chemu, tvrdí dvě likérky

  • 215
Na společnost Morávia-Chem jako zdroj závadného lihu ukazují dvě likérky ze Zlínského kraje, u kterých hygienici objevili lahve alkoholu s překročeným limitem metanolu. Firma z Hrobic u Slušovic se brání, líh podle ní nemohl likérkám dodat oficiální distributor.

Už koncem minulého týdne hygienici odebrali vzorky podezřelého alkoholu ze skladů likérek RDP Spirit z Bystřice pod Hostýnem a Vapa Drinks z Žeranovic. Nyní testy ukázaly, že líh obsahuje zvýšené množství metanolu.

Obě firmy tvrdí, že ho koupily od společnosti Morávia-Chem z Hrobic, která vyrábí hlavně směsi do ostřikovačů. Firma z malé obce poblíž Slušovic ale odmítla, že by dodávala závadný líh.

Šéfové likérek se brání tím, že limity nebyly překročené příliš a zdaleka ne v každém vzorku. V případě bystřické likérky podle Kopla nevyhovoval jeden ze čtyř, další byl hraniční, u žeranovické dva ze třinácti.

"Neděláme žádné denaturáty. Jen jsme u jednoho vzorku vodky měli o něco vyšší obsah metanolu, ale to je spíš kvůli tomu, že jsou blbě nastavené limity," reagoval společník firmy RDP Spirit Pavel Křivánek.

"Když je povolený limit metanolu překročen, tak to může mít vážný dopad na zdraví člověka," zdůraznil Pavel Kopl, náměstek ředitele pro odbornou činnost krajské hygienické stanice ve Zlíně. "O kolik to bylo v těchto případech, nebudu říkat do kompletních výsledků."

Můžu to tady zavřít, povzdechl si šéf likérky

Jednatel Vapa Drinks Viktor Koláček se případ nesnažil bagatelizovat, byl spíš rezignovaný. "Můžu to tady zavřít," řekl s tím, že takový výsledek kontroly nečekal.

A stejně jako Křivánek tvrdí, že problematická dodávka lihu pochází z firmy Morávia-Chem. "Mohlo to být jedině od nich, šlo o čerstvou dodávku," poznamenal Koláček.

Společnost Morávia-Chem z Hrobic u Slušovic potvrdila, že zmíněným likérkám dodává. Výroba lihu pro potravinářské účely je jednou z jejích činností.

"Tvrdím ale, že ho mají od dodavatelů, kteří jsou mimo seznam všech oficiálních dodavatelů," řekl o možném zdroji závadného lihu šéf Morávia-Chem Roman Velísek.

Společnost, která se na svých webových stránkách prezentuje zejména jako výrobce směsí do ostřikovačů (nabízí i oleje, čisticí prostředky nebo brzdové kapaliny), dává od průšvihu ruce pryč.

"Měli jsme tady kontrolory a vylučujeme, že by náš líh obsahoval zvýšené množství metanolu," reagoval Velísek.

Podle čtvrtečního prohlášení vedení Morávia-Chemu kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce před pár dny ani nikdy v minulosti nepovolené množství metanolu v jejich uskladněném lihu nenašla.

"Naše firma ke své výrobě nepoužívá a ani nikdy nepoužívala metylalkohol a ani s ním nikdy neobchodovala," zdůraznil jednatel společnosti Radek Menšík.

Představitelé inspekce tyto informace nepotvrdili ani nevyvrátili, svá zjištění při všech případech totiž předávají pouze policii.

"Vysvětlit si to neumím, technologicky není možné aby se metylalkohol dostal do vodky při naší výrobě," uvedl Křivánek z RDP Spiritu. "Nikdy nás ale nenapadlo dělat si rozbory lihu který nám z Morávia - Chemu dodají a problémy jsme neměli."

Firma byla u soudu kvůli zmizelé nemrznoucí kapalině

Skutečnost by měla odkrýt policie, která má slušné úspěchy. "Prověřujeme všechny indicie," řekl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Jméno firmy Morávia-Chem už před pár lety figurovalo v kauze, která se týkala možné nelegální výroby alkoholu. Žalobce se snažil dokázat, že přes 700 tisíc litrů nemrznoucí kapaliny Cinol z Hrobic fiktivně putovalo na stavby. Ve skutečnosti ale měla končit jinde a měl se z ní vyrábět alkohol.

Z 16 obžalovaných bylo podmínečně potrestáno dvanáct lidí. Tehdejší šéf Morávia-Chem Radovan Dalajka vyvázl s čistým štítem. Soud prokázal jen to, že se nemrznoucí kapalina na mnoha stavbách nepoužila. Kde ale skončila, zůstalo záhadou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video