Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidstvo tloustne a pohodlní

  16:38aktualizováno  16:38
Civilizace tloustne, zadlužuje se a rozhodně není šťastnější. Na její neustále se zrychlující život doplácí příroda. Západní kultura bohatne jen pozvolna, má už téměř vše. Informovala o tom organizace Worldwatch Institute ve své pravidelné zprávě.

Podle Worldwatch dosáhlo více než 1,7 miliardy lidí do "konzumní třídy", jejíž život je definován mimo jiné dietami a sofistikovanými dopravními systémy.

Životní styl, který byl po většinu minulého století vyhrazen nejvyšší společenské vrstvě Evropy, Severní Ameriky a Japonska, se stal téměř samozřejmostí.

Konzum je dobrý sluha a špatný pán
"Rostoucí konzum pomohl snadněji nasytit základní potřeby a také vytvořil nová pracovní místa," řekl prezident Worldwatch Institute Christopher Flavin.

"Jenže tento nezvladatelný apetit podrývá základní přírodní koloběh, na němž všichni závisí," dodal Flavin obratem.

Základními negativními rysy zmíněného trendu jsou obezita, zadluženost, časový stres a poničené životní prostředí. 

Objem spotřeby domácností stoupl od roku 1960 čtyřikrát na dvacet trilionů dolarů v roce 2000.

Západ překročil racionální mez
Ačkoli obyvatelstvo Severní Ameriky a Západní Evropy představuje pouze 12 procent světové populace, jeho spotřeba se rovná dvěma třetinám globálních čísel.

Worldwatch upozornil, že konzum v nejbohatších zemích přesáhl racionální mez, protože jeho smyslem už dávno není pouze uspokojování potřeb v původním slova smyslu.

"Takřka polovina třídy žije v rozvojových zemích. Přestože průměrná hodnota spotřeby v Indii nebo Číně je výrazně nižší než v USA, lidé tam bohatnou rychleji," podotkl Christopher Flavin.

Naopak v Evropě a především v USA se kvalita života zvyšuje pouze nepatrně, neboť společnost je už nasycená.

Lednice jsou větší a lidí méně
Worldwatch Institute si všiml, že v Severní Americe jezdí po silnicích více aut, než kolik je evidovaných řidičských průkazů.

Ledničky amerických domácností jsou o 10 procent větší než před třiceti lety, stejně tak domy, a přitom v nich bydlí méně lidí.

Přepych ovšem není zárukou většího pocitu štěstí. Na otázku, zda se cítí Američané šťastní, jich třetina odpověděla, že ano. Tedy shodné množství jako v šedesátých letech.

Rostoucí konzum má pochopitelně negativní vliv na životní prostředí a podle Worldwatch Institute je intenzivnější, než jaký může planeta snést.

Organizace proto doporučuje, aby všechny společnosti, které se proviní proti ekologickým regulím, platily speciální daně. Zároveň by mělo lidstvo více spoléhat na recyklaci. A změnit by se samozřejmě měli i lidé, aby mohli nést větší osobní zodpovědnost, píše se v dokumentu State of world 2004.  
 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Najdete na iDNES.cz