Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidský mozek váží víc než celý králík

  0:01aktualizováno  0:01
Největším problémem není hrozba vyčerpání zdrojů, znečištění atmosféry a klimatické změny, ale životní prostor. Jak počet lidí neustále stoupá, hrozí dva problémy, a to nedostatek pitné vody a potravin.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Sedím v pokoji u stolu, a zatímco usilovně přemýšlím, můj zrak spočine na kleci, ve které bydlí Vája. Vája je můj spokojený teddy králík, který je každé ráno rád, když dostane krmení, odpoledne přihopká pro mrkev a nepřemýšlí nad tím.

Zvykl si, že má dostatek potravy, vody, když má znečištěnou toaletku, tak mu ji vyčistím, nepřipouští si, že by se tak nestalo.

Lidstvo se chová podobně jako Vája. Spokojeně se láduje tím, co mu jeho planeta dává, a kálí pod sebe. Jen si nedovedu představit, jak bude planeta kydat hnůj a kde bude za nějakou dobu lidstvo hledat pitnou vodu a potraviny.

Největším problémem není hrozba vyčerpání neobnovitelných zdrojů, znečištění atmosféry a s tím související klimatické změny, ale životní prostor jako takový. Vzhledem k tomu, jak počet lidí neustále stoupá, hrozí dva problémy, a to nedostatek pitné vody a potravin.

Problémy se znečištěním ovzduší a náhradou za neobnovitelné zdroje jsou při dnešní úrovni vědeckého a technického rozvoje řešitelné. Ovšem bez vody člověk vydrží tři dny a bez jídla jedenadvacet dní.

Z mého pohledu tedy není nutné řešit problematiku globálního oteplování a spory vědců. Ostatně, stačí si vzpomenout, že i akademickými tituly ověšené hlavy se mohou pořádně „seknout“, když konstatovaly, že při zachování rychlosti globální změny ovzduší roztaje většina himálajských ledovců do roku 2035, a následně za pár let připustily, že se mýlily „o několik set let“.

Rovněž dramatické předpovědi, podle kterých se v důsledku globálního oteplování mohou zastavit hluboké mořské proudy, se nevyplní, protože se naopak zrychlují. Tyto „seky“ následně nahrávají různým lobbingovým společnostem.

V dnešní mediální společnosti lze záměrům těchto skupin neskutečně vyhovět. Není to dlouho, kdy nás do pasti strachu chytal lobbing farmaceutických společností, kolik milionů lidí může zemřít na ptačí chřipku. Obdobně je to i s globálním oteplováním a jeho důsledky.

Vikingové také po osídlení Grónska pěstovali plodiny a chovali dobytek. Dnes tam nic pěstovat a ani chovat kvůli chladu a ledovcům nejde, znamená to logicky, že tam bylo tepleji.

A přestože je známo, že se zemské desky a s nimi ostrovy a kontinenty pohybují, je vzdálenost, kterou mohou urazit za cca 1 000 let z hlediska klimatických pásem bezvýznamná, a tak nemá cenu svádět globální oteplování na člověka, už jen z toho důvodu, že je obecně známé střídání dob ledových s dobami meziledovými, a pochybuji, že za střídání těchto období je odpovědný druh homo sapiens.

Přesto jsem přesvědčena, že ochrana životního prostředí má význam, už jen proto, že je lepší dýchat čistý vzduch než různé „smrady“ a také čistý potok nebo řeka s rybami a raky je lepší než nějaká stoka plná pneumatik. A šetřit energií je přinejmenším logické a ekonomické.

Karolína Štoselová,
Gymnázium Čajkovského, Olomouc

Autorka dostane od redakce knihuZPRÁVY: Rozhodnutí Ústavního soudu zpozdí další vlny EET, zrušilo části zákonaHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

STUDENTI: Spor o burku. Znak víry, či útlaku

(ilustrační snímek)

Před dvěma lety bylo ve Francii zakázáno nošení burek. Tehdejší prezident toto rozhodnutí odůvodnil tím, že tento kus...

STUDENTI: Víra za konflikty nemůže. Hrozbou je fanatismus

Muslimský chlapec studuje korán. Ilustrační foto

Jsem muž, který se před pětačtyřiceti lety narodil českým rodičům v hlavním městě České republiky, v Praze. Prvních...Najdete na iDNES.cz