Otázky Václava Moravce speciál, předvolební debata z Pardubického kraje.

Otázky Václava Moravce speciál, předvolební debata z Pardubického kraje. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lídři Pardubického kraje spolu v debatě neválčili, na rytířský souboj ale došlo

  • 115
Kulturní dům Dukla v Pardubicích žádnou ostrou předvolební debatu před televizními kamerami nezažil. Zástupci sedmi politických stran mluvili o životním prostředí, aktuální otázce zdanění benefitů i korupci. Ti ze Sněmovny i ti teprve kandidující tvrdili, že chtějí politice vrátit čestná pravidla rytířských soubojů.

Pardubický kraj byl třetím regionem, jehož lídři se představili na obrazovce České televize. Do Sněmovny by se tu podle volebního modelu poprvé dostaly přes pětiprocentní hranici všechny strany z dnešní Sněmovny plus Věci veřejné. Dosud lidovci a zelení v Karlovarském a Libereckém kraji chyběli.

VOLEBNÍ MODEL V PARDUBICKÉM KRAJI

1. ČSSD 27 procent
2. ODS 21 procent
3. KSČM 12,4 procent
4. TOP 09 10,3 procent
5. Věci veřejné 8,8 procent
6. KDU - ČSL 6,3 procent
7. Strana zelených 5,8 procent
8. Strana práv občanů 4,7 procent

Údaje z volebního modelu, zpracovaného pro ČT.

Největší rivalové, poslanec ODS Daniel Petruška a jeho sociálnědemokratický kolega ze Sněmovny Miroslav Váňa, dostali místa vedle sebe. Před diváky ještě předstoupil další poslanec, dříve lidovec, dnes představitel TOP 09 Pavel Severa.

Další trojice uchazečů dolní komoru parlamentu tak zblízka nezná, architekt Miroslav Petráň se uchází o poslanecký post za Věci veřejné, první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek za lidovce a antropoložka Lucie Horváthová za zelené.

S vedením debaty neměl moderátor Václav Moravec velkou práci. Na ostrou výměnu názoru nedošlo, Moravec se smířil i s tím, že na některé otázky se od představitelů stran odpovědi nedozví.

Konkrétnost v odpovědích chyběla i jedné ze tří osobností kraje, jež se do debaty také zapojila, chartistce Jarmile Stibicové. Pozvaný byl i katolický kněz Zbygniew Czendlik a odborový předák Jaroslav Dušek.

Právě odbory a jejich v tuto chvíli zatím zažehnaný protest byly otvíracím tématem předvolební debaty v Pardubickém kraji. Moderátora zajímalo, zda by měly být nastavené stejné podmínky pro zaměstnance státních a polostátních organizací a soukromých firem. S tím byla spojená i otázka zdanění benefitů pro poslance.

Většina přítomných by prý zvedla ruku pro zdanění náhrad, jiní, třeba sociálnědemokratický poslanec Váňa, debatu odváděli jinam a Moravec Váňovi po dvou pokusech vzal slovo s poznámkou o kličkování.

Pro pardubický region je aktuální i otázka životního prostředí. Padesát tisíc lidí se podepsalo pod petici protestující proti vybudování spalovny nebezpečných odpadů. Téma se snažil ve prospěch oranžové znovu získat poslanec Váňa, usměrnil ho ale modrý Daniel Petruška s tím, že si ČSSD přivlastňuje odborný problém.

Ekologické téma bylo spojené s otázkou snížené daně z přidané hodnoty na recyklované výrobky. I zde se většina přítomných shodla, kandidáti byli pro, jen někteří nebyli schopni říct, na kolik by daň snížili. Jiní zase polemizovali s tím, zda je nutné odpady spalovat.

Politice chybí rytířství, morálka i humor

Téma, které si mnozí s politikou nespojují, tedy zmíněné rytířství, nadhodil host debaty, kněz Zbygniew Czendlik. Sice řekl, že politika ho může jen pozitivně překvapit, protože od ní nic neočekává, ale počítá s tím, že do politiky patří boj. A ten by měl mít rytířská pravidla.

Všichni z přítomných diskutérů se tvářili, že i oni by byli pro zavedení fair play za dveře jednacího sálu Sněmovny. Nejmladší účastnice debaty, osmadvacetiletá Lucie Horváthová, chce prý stát při zemi a hájit zájmy lidí, poslanec Petruška z ODS kýval, že tak již činí. Sociálnědemokratický Váňa vyjádřil víru, že situace v dolní komoře bude jen lepší a lepší.

Línek za lidovce už zkušenost s bojem s rytířskými pravidly má třikrát z kraje, teď ho jde vyzkoušet do parlamentního klání. Komunista Snopek mluvil o mravnosti, Petráň z Věcí veřejných o chybějící morálce a humoru v politice a Severa kolečko odpovědí uzavřel rčením: nečiň jiným to, co nechceš, aby činili oni tobě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video