Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lídři Fatahu a Hamasu podepsali dohodu o usmíření, vytvoří spolu vládu

  13:24aktualizováno  14:17
Rozhádaní šéfové Fatahu Mahmúd Abbás a Hamasu Chálid Mišal se neviděli od roku 2007. Dnes vzali do ruky pero a slavnostně podepsali smírčí dohodu mezi oběma palestinskými stranami. Ty by podle ní měly vytvořit společnou vládu a do roka uspořádat volby. Izraeli se dohoda nelíbí.

Vůdce Hamasu Chálid Mišal (vpravo) podepsal smírčí dohodu s lídrem Fatahu Mahmúdem Abbásem. | foto: Profimedia.cz

"Oznamujeme Palestincům, že jsme navždy otočili černou stránku našeho rozdělení," řekl šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás na ceremonii v Egyptě, který dohodu zprostředkoval. Roztržka mezi politickými stranami vládnoucími dvěma odděleným palestinským územím trvala pět let.

Spor Hamasu a Fatahu v datech

25. ledna 2006 - Parlamentní volby překvapivě vyhrálo radikální hnutí Hamas před dosud vládnoucím Fatahem.

29. března 2006 - Vláda Hamasu v čele s Ismáílem Haníjou složila přísahu. USA, Kanada a EU s ní přerušily veškeré kontakty.

15. března 2007 - Byla představena vláda národní jednoty Fatahu a Hamasu v čele s Haníjou.

7. června 2007 - Opět vypukly boje mezi ozbrojenými složkami vládních stran Hamas a Fatah, zejména v Pásmu Gazy.

14. června 2007 - Hamas prakticky ovládl Pásmo Gazy. Abbás vyhlásil na palestinských územích výjimečný stav a rozpustil společnou vládu.

15. března 2011 - Desítky tisíc Palestinců ve městech Gaza a Ramalláh na Západním břehu Jordánu manifestovaly za usmíření politických rivalů Hamasu a Fatahu. (více čtěte zde)

autor: ČTK

Exilový vůdce Hamasu Mišal uvedl, že Hamas je připravený zaplatit za palestinskou jednotu jakoukoli cenu. Poznamenal, že si přeje vznik nezávislého státu Palestina v Předjordánsku i v Pásmu Gazy, jehož hlavním městem by byl Jeruzalém. Jde mu prý o stát bez židovských osadníků, který se nevzdá jediné pídě země.

Palestinci si vymění vězně a zvolí společné vedení

Před oběma lídry se pod dohodu podepsali důležití členové z obou palestinských táborů. Palestinci teď společně sestaví úřednický kabinet, který by měl třímat vládu až do parlamentních a prezidentských voleb, jež se budou konat do roka. Podle BBC by ve vládě neměli zasednout lídři obou stran.

Kromě společných voleb a vlády se Palestinci dohodli na propuštění vzájemných vězňů a spolupráci v bezpečnostních otázkách. Diplomacie a mírové rozhovory s Izraelem prý budou i nadále v kompetenci Abbáse a Organizace pro osvobození Palestiny.

Podle zpravodaje BBC ale přesto zůstávají sporné body. Dohoda přesně neřeší, jak zajistit bezpečnost na obou územích, která jsou oddělená územím Izraele, a jak dál postupovat v mírových rozhovorech s Izraelem. Zatím také není zřejmé, jak se k nové vládě postaví Západ.

Izrael Palestincům skřípl finance

Proti dohodě se ostře staví Izrael, který ji považuje za absolutně nepřijatelnou. Premiér Benjamin Netanjahu už vyzval Abbáse, že si musí vybrat mezi mírem s Hamasem nebo s Izraelem.

Palestinci slaví v ulicích Gazy podepsání dohody mezi Fatahem a Hamaem

Palestinci slaví v ulicích Gazy podepsání dohody mezi Fatahem a Hamasem

"To, co se dnes stalo v Káhiře, je hrozná rána míru a velké vítězství pro terorismus," okomentoval Netanjahu podpis smlouvy. Hamas proti Izraeli soustavně bojuje, některé země ho řadí na seznam teroristických organizací. 

„Zlý“ Fatah a „hodný“ Hamas

Vizitky palestinských hnutí

Izrael ve své nelibosti už sáhl i k prvním praktickým krokům. Pozastavil převody daní pro palestinskou samosprávu s tím, že je obnoví až ve chvíli, kdy si bude jistý, že finance neproudí do rukou nenáviděného Hamasu. I přes odpor Izraele je však dohoda klíčová.

Egypt se snažil palestinské frakce usmířit déle než rok, ale nový impuls vtiskly jednání až nepokoje na Blízkém východě. Současnou dohodu totiž umožnilo až odstoupení egyptského vládce Husního Mubaraka, který proti Hamasu postupoval tvrdě, jelikož se obával šíření jeho vlivu do své země.

Území pod správou Hamasu a Fatahu

Území pod správou Hamasu a Fatahu

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz