Rebelové z Kaga-Bandoro ve Středoafrické republice

Rebelové z Kaga-Bandoro ve Středoafrické republice | foto: Profimedia.cz

Středoafrická republika se rozpadá, islamisté vyhlásili Republiku Logone

  • 152
Vůdce muslimských povstalců Noureddine Adam vyhlásil v pondělí na severu Středoafrické republiky autonomní stát. Deklaraci už také poslal OSN. Jmenovat se má Republika Logone. Přechodná vláda, která Středoafrickou republiku nyní vede, jeho krok odsoudila.

„Republika Logone byla vyhlášena 14. prosince ve městě Kaga-Bandoro. Nejdříve chceme autonomii, pak se podíváme na to, jak se posunout směrem k nezávislosti,“ uvedl podle agentury Reuters v úterý Maouloud Moussa, mluvčí lídra středoafrických rebelů Noureddineho Adama.

Deklarace přichází pouhé dva týdny poté, co zemi navštívil papež František a vyzval znesvářené muslimské a křesťanské milice, aby se usmířily (více zde).

„Věříme, že přišel čas rozdělit Středoafrickou republiku na dvě komunity, abychom našli mír,“ řekl podle agentury AP v úterý Moussa s tím, že alternativy nejsou. „Křesťané na severu mohou zůstat, protože jsme jedna rodina. Ostatní muslimové odjinud, kteří by se k nám rádi přidali, jsou vítáni,“ dodal.

Nová země by podle představ rebelů měla zabírat severovýchod Středoafrické republiky. Z informací tiskových agentur však není příliš jasné, zda se do ní počítá právě i město Kaga-Bandoro, které se nachází v centrální části státu, a od severovýchodu už tak má poměrně daleko.

Autonomní stát už má také vlastní vlajku - vodorovné žluté, zelené a černé pruhy s bílou hvězdou. Povstalci ji vyvěsili v severním městě N ́Dele, vojáci mise OSN ji však sundali.

Přechodná vláda Středoafrické republiky krok rebelů odmítla. „Vyzýváme mezinárodní společenství a mezinárodní jednotky přítomné ve Středoafrické republice, aby udělaly vše, co je třeba k tomu, aby se neutralizovala schopnost teroristů páchat násilí,“ prohlásil mluvčí vlády Dominique Said Panguindji.

Vláda nechala sever země napospas, útočí rebelové

Ve Středoafrické republice se právě koná referendum o ústavě, jejíž přijetí otevře cestu k prezidentským a parlamentním volbám vypsaným na 27. prosinec. Lidové hlasování začalo v neděli, ale bylo prodlouženo do pondělka a v některých oblastech se hlasovalo i v úterý. V Kaga-Bandoro chránili účastníky referenda vojáci mise OSN.

Podle vládních zdrojů předběžné výsledky naznačují, že občané novou ústavu schválili. Adam se domnívá, že by země měla být rozdělena v zájmu zachování míru.

Nesouhlasí s volbami a údajně vyhrožoval těm, kdo se zúčastnili referenda. „Muslimové jsou přehlíženi, centrální vláda nechala sever země napospas. Nejsou zde silnice, nemocnice ani školy,“ řekl také Moussa. V zemi působí jedenáct tisíc vojáků mise OSN a také francouzský kontingent, ovšem ukončení násilí se jim nedaří.

Adam vede frakci muslimského hnutí Séléka, které v roce 2013 provedlo převrat. Vedl ho Michel Djotodia, který se pak stal prvním muslimským prezidentem převážně křesťanské země.

V polovině loňského ledna pod tlakem sousedních států odstoupil, protože nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou reprezentovanou milicemi anti-balaka. Tyto násilnosti, které dosud nepřestaly, si vyžádaly životy tisíců lidí a milion lidí kvůli nim opustil domovy.

Adam byl v době převratu druhým nejvýše postaveným mužem v Séléka a v Djotodiaově vládě byl ministrem pro bezpečnost. Přechodná vláda, která byla ustavena později, na něj loni vydala zatykač a obvinila jej z válečných zločinů. Adam je na sankčním seznamu OSN.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video