Zákon ohrožující lesní školky mohou po vetu Zemana potopit lidovci

  12:55aktualizováno  13:22
Boj o nový zákon o dětských skupinách, který vetoval prezident Miloš Zeman, může nakonec skončit úplně pod stolem. Lidovci na něj mění názor a vážně počítají s tím, že by zákon mohli potopit. Vadí jim totiž sílící obavy, že by kvůli tomuto zákonu mohly skončit lesní školky, protože by nesplnily standardy pro dětské skupiny.

Děti jsou z lesní školky ve Svatošských skalách nedaleko Karlových Varů nadšené. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Právě postoj KDU-ČSL může být přitom rozhodující. Když zákon vrátil Senát, přehlasovalo jeho veto 105 poslanců, mezi nimi i devět lidoveckých poslanců. Kdyby v pátek při hlasování o prezidentovu vetu chyběli, a podporovatelé zákona nenašli hlasy jinde, zákon by neprošel. Pro přehlasování prezidenta potřebují zastánci zákona nejméně 101 hlasů.

„Máme problém s přijímáním špatných zákonů,“ avizoval předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Očekává, že ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová předloží jasné záruky, že lesní školky po schválení zákona o dětských skupinách nebudou ohroženy, jinak jeho strana nemůže zákon podpořit.

„Je třeba mít záruky, že lesní školky poškozeny nebudou, že vznikne novela, která by umožnila pokračovat těmto zařízením. Ten slib nemáme. Pokud nebudou jasné záruky, mně to nestačí. Nahlížíme na lesní školky jako na alternativu a je třeba je zachovat,“ řekl Mihola.

Lidovci by podle něj mohli předložit vlastní poslanecký návrh, který by umožnil jak vznik dětských skupin, jež mají být alternativou k mateřským školkám, tak neohrožoval lesní školky. Ty proto, že působí v přírodě, logicky nemohou splňovat některé náročnější hygienické požadavky.

Váhá i ODS. „Z naší původně dobré myšlenky vznikl paskvil,“ řekl předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura. Podle šéfa ODS Petra Fialy je to příklad toho, jak se nemají schvalovat zákony, protože vlastně vůbec není jisté, jak a koho se dotkne. Komunisté už jasně řekli, že pro dětské skupiny nezvednou ruku. „My své názory neměníme,“ řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Poslanci ANO výhrady lidovců nechápou

Místopředsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Radka Maxová řekla, že výhrady lidovců k zákonu o dětských skupinách nechápe. Jako vládní strana měli podle ní dost času, aby o svých případných připomínkách diskutovali ve vládní koalici a s ministryní práce a sociálních věcí Marksovou.

„Je třeba, aby i lesní kluby dostaly určitá pravidla,“ řekla Maxová. Při posledním hlasování o zákonu o dětských skupinách bylo pro něj 105 ze 154 přítomných poslanců. Tento týden se k němu Sněmovna vrátí již potřetí.

Dětské skupiny, jež mají být alternativou k mateřským školkám, by mohl zřídit zaměstnavatel a výdaje za placenou službu hlídání dětí by si rodiče mohli odečíst slevou na dani.

Do dětských skupin by mohli rodiče své děti dát už od jednoho roku dítěte. V dětských skupinách má být podle zákon maximálně 24 dětí a jejich provozovatel bude moci stanovit úhradu jen do výše nákladů. Kromě firem je budou moci zřídit úřady, radnice, vysoké školy nebo neziskové organizace.

„Záměrem není v žádném případě ublížit takzvaným lesním školkám,“ hájila ministryně Marksová z ČSSD návrh, který vrátili senátoři právě s odkazem na to, že mohou být ohroženy lesní školky, které budou podléhat registraci a budou muset splnit i hygienické předpisy. S obavami o osud lesních školek zákon po senátorech vrátil i prezident Miloš Zeman. Petici za zachování lesních školek také podepsalo 14 tisíc lidí.

.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Lidé nejvíce důvěřují Rychetskému a Zemanovi, nejméně Kalouskovi

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský poskytl rozhovor deníku iDNES.cz.

Jestliže je na prvním místě žebříčku prezident Zeman, je mi velkou ctí být na tom posledním, komentoval průzkum...

Mladý učitel na jednání širšího vedení KSČM vyzve Filipa, ať skončí

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Devětatřicetiletý vysokoškolský učitel práva Richard Pokorný přijde na sobotní jednání vedení KSČM s návrhem, že...

Soud Šišku za OKsystem nepotrestal. Současný trest je dostatečný, míní

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před

Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška zneužil svou pravomoc, když v době působení v úřadu vydíral...Najdete na iDNES.cz