Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidovci udělají vše pro volební úspěch

  15:18aktualizováno  15:18
Olomouc - "Všechno pro úspěch ve volbách," takto bylo slovy šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody stylizováno celostátní setkání křesťanských demokratů v Olomouci, kde se představili lídři krajů pro sněmovní volby v roce 2002. Zatím není jasné, ve kterých krajích povedou kandiátku Čtyřkoalice lidovci a kde Unie svobody.
Prohlédněte si bohatou fotogalerii

Přestože ještě není schválena podoba zákona pro volby do Poslanecké sněmovny, očekává se, že volebních krajů bude čtrnáct. Žádná ze stran toto číslo nezpochybnila.

Spor mezi ODS a ČSSD na straně jedné a Čtyřkoalicí na straně druhé se spíše vede o to, zda má být stanovena 20 procentní hranice nutná pro vstup do sněmovny pro blok čtyř stran. "Tato klauzule je nemravná, protože je účelově namířena proti jistému uskupení. To nám vadí obecně. 20 procent však není momentální problém pro Čtyřkoalici," řekl Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL.

Šéf lidovců také vyzval všechny vítěze z primárních voleb, aby sepsali prohlášení, kolik mají movitého a nemovitého majetku. "Mohli bychom tím získat důvěru voličů, kterým vadí propojování soukromých a veřejných zájmů u některých politiků," míní Svoboda.

Krajští lídři lidovců
Křesťanští demokraté v Olomouci představili 13 svých lídrů, které strana nabídne dalším čtyřkoaličním stranám k diskuzi o konečné podobě krajských kandidátek. Primární volby v Jihočeském kraji se teprve uskuteční. Mezi lídry je 7 nynějších poslanců a 4 osoby působí jako starostové nebo jejich zástupci (Moravskoslezský, Ústecký, Královehradecký, Olomoucký).

ZAZNĚLO NA SETKÁNÍ
KDU-ČSL V OLOMOUCI

"Jsme stranou středu. Stojíme ve středu. Nejdeme doleva a ani doprava. Budeme tam tlačeni, ale musíme si udržet střed. Naopak ODS a ČSSD musíme dostat na samý kraj pravice, respektive levice." Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda v projevu k delegátům.
"U nás se zabydlel zlatokopecký kapitalismus, který musí skončit. Mnozí lidé jsou u moci příliš dlouho, myslí si, že ČR je jejich lénem, že jim patří. Je proto třeba říct: Nevolte zlatokopy, volte společnost rovných šancí."
Cyril Svoboda v proojevu.
"Milé sestřenice, milí bratranci," oslovil delegáty Karel Kühnl, který tak parafrázoval tradiční pozdrav lidovců "sestry a bratři".
"Milí spojenci," řekl na úvod zdravice delegátů šéf DEU Ratibor Majzlík.
"Doufám, že o tomto sále se už nebude mluvit jako o sále, kde vznikla ODS, ale kde začal začátek vítězství 4K."
Lídr 4K Karel Kühnl o prostorném sále klubu Sidia v Olomouci u hlavního vlakového nádraží a vedle nového krajského úřadu.

"Je velmi potěšitelné, že mezi nimi je velmi mnoho nových tváří. Kromě mně - Miroslava Výborného (Pardubický kraj) a Jana Kasala (Vysočina) nebyl dosud nikdo volebním lídrem. 10 ze 13 jsou noví lídři," řekl Svoboda. Lídrem je ovšem i poslankyně Vlasta Parkanová (Středočeský kraj), která v dřívějších volbách vedla jednu z kandidátek ODA.

Sestování kandidátky 4K
O tom, ve kterých krajích povede kandiátku Čtyřkoalice KDU a ve kterých Unie svobody, zatím není rozhodnuto. Cyril Svoboda uvedl, že to bude v poměru 1:1, to znamená, že v sedmi krajích povedou 4K lidovci a v sedmi dalších US. Lidovci chtějí vyčkat na primátky uvnitř Unie svobody a společnou kandidátku představí do 28. října.

Lidovci zatím nevědí, která místa získají další čtyřkoaliční partneři - DEU a ODA. "Bude to dohoda, nebude to diktát. Všechny strany budou mít šanci získat kandidáty na volitelných místech," ujistil Svoboda.

Volební kampaň
Během čtrnácti dní by měla Čtyřkoalice uzavřít projekt volební kampaně. "Nebudeme stavět na velkých mítincích, ale na intenzivním setkávání s lidmi ve městech a vesnicích," řekl lídr Vysočiny Jan Kasal. To potvrdil i manažer volební kampaně Milan Šimonovský.

"Nebude to žádné nahrané divadlo a obří billboardy. Budeme například vysazovat stromky v obcích. To je trvalá věc, která má smysl do budoucna," prozradil Šimonovský. Uvedl, že celkové náklady kampaě budou okolo 60 milionů korun a strany by se o ně měly rozdělit tak, že uzavřou společnou smlouvu s partnery.

Čtyřkoaliční jednota
O jednotě Čtyřkoalice a odhodlání vyhrát volby ujistili delegáty lidoveckého setkání i zástupci dalších stran 4K. "Nepřejeme si žít v korupčním státě, proto chceme vyhrát volby. Podmínkou je jednota," řekl lídr Čytřkoalice Karel Kühnl, který promluvil za nemocnou předsedkyni strany Hanu Marvanovou. Čtyřkoalice vstupuje do rozhodující fáze. Preference nasvědčují vítězství. Držme si palce, jednejme spolu," řekl Oldřich Kužílek z ODA v zastoupení šéfa strany Michaela Žantovského. "Místo rozděl a panuj nabízíme heslo Spojuj a pracuj," řekl předseda DEU Ratibor Majzlík.

Původně měl v Olomouci proběhnout celostátní sjezd KDU-ČSL, kvůli nejasnostem ve stranické legislativě a vyřešení problémů, které stranu trápily počátkem roku, pojmulo vedení shromáždění sedmi stovek delegátů jako setkání.

Celostátní den KDU-ČSL v Olomouci - hosté ze Čtyřkoalice Ratibor Majzlík (předseda DEU - vlevo) a Karel Kühnl (US)

Celostátní den KDU-ČSL v Olomouci - předsednictvo - zleva: Tomáš Kvapil, Jan Kasal, Zuzana Roithová, Cyril Svoboda a Milan Šimonovský

Den KDU-ČSL v Olomouci - delegáti se zdraví

Celostátní den KDU-ČSL v Olomouci - hosté z ODA Jitka Seitlová a Oldřich Kužílek

Celostátní den KDU-ČSL v Olomouci - předseda strany Cyril Svoboda

Celostátní den KDU-ČSL v Olomouci - předsednictvo strany - zleva: Zuzana Roithová, Cyril Svoboda, Milan Šimonovský a Miloslav Výborný

Hejtman Olomouckého kraje Jan Březina (KDU-ČSL)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...Najdete na iDNES.cz