Peníze na kampaň shánějí politické strany různě. Ilustrační foto

Peníze na kampaň shánějí politické strany různě. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lidovci si kvůli volbám půjčí 25 milionů, TOP 09 se opře o sponzory

  • 68
Zatímco KDU-ČSL využije k financování kampaně k předčasným volbám úvěr ve výši 25 milionů, nová strana TOP 09 se zadlužit nehodlá. Využije pouze peníze od sponzorů, k dispozici už má takřka 18 milionů.

Zlínská "buňka" křesťanských demokratů dokonce přišla s vybíráním peněz přímo mezi členy strany. Každý z vedení zaplatí 50 tisíc a ti, jejichž jméno je na kandidátce nejvýše, přispějí dokonce čtyřnásobnou částkou.

"Příspěvek 200 tisíc platí pro ty, kdo jsou na volitelných místech, což jsou první dva až tři lidé," upřesnil pro Hospodářské noviny generální sekretář strany a předseda zlínské KDU-ČSL Jiří Stodůlka.

Předčasné volby očima bookmakerů

Vyhrají sociální demokraté, myslí si sázkaři

Stodůlka dodal, že dnes nebo zítra podepíše vedení strany úvěr ve výši až 25 milionů korun. Právě tolik peněz chybí straně před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny. Dluh plánují lidovci splatit po volbách ze státního příspěvku za získané hlasy a mandáty.

Podle Rádia Česko získají lidovci úvěr od České spořitelny. "Mohu potvrdit, že v nejbližších dnech podepíšeme úvěr na dvacet pět milionů korun s Českou spořitelnou. Nejde o žádnou novinku, podobně postupujeme již od roku 1990," doplnila tisková mluvčí KDU-ČSL Martina Kaderová.

TOP 09 zveřejnil své sponzory

Strana TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem obdržela od osmdesátky dárců již přes sedmnáct a půl milionu korun. Údaj je dostupný na webových stránkách TOP 09, což se podle ČTK některým mecenášům příliš nelíbí.

"Tím, že se chováme transparentně, jsme v relativní nevýhodě oproti těm, kteří podle zákona zveřejňují dárce jen jednou do roka," podotkl Kalousek.

Jak chtějí utrácet další strany

Náklady na volební kampaň odhadují největší strany na podobnou částku jako v posledních parlamentních volbách v roce 2006, ODS tedy okolo 228 milionů a ČSSD zhruba 190 milionů. KSČM plánuje utratit v kampani 33 milionů a Strana zelených hovoří v odhadech řádově o jednotkách milionů.

Někteří sponzoři se podle jeho slov potýkají s velkým zájmem médií a tvrdí, že kdyby to věděli předem, dar by si rozmysleli.

Nejštědřeji obdaroval stranu podnikatel Dušan Novotný z Brna, věnoval 11 milionů korun. Uvedl, že darem chce dopomoct ke vzniku pravicové vlády po říjnových volbách. Členy TOP 09 prý osobně nezná a peníze získal prodejem několika firem.

Milion korun "přihodil" do kasy také slovinský bankéř Štefan Loncnar, který podle informací z médií vede soudní spor se státem.

"Někde si v zoufalství povzdechl, jak dlouho se táhnou insolvenční řízení a že snad kvůli tomu podá žalobu na neúměrně dlouhé řízení. Byl to jen povzdech. A i kdyby tu žalobu podal, nebyla by to žaloba na exekutivu, ale na neúměrně dlouhé soudní řízení," vysvětlil Kalousek, proč dar od svého dlouholetého známého nepovažuje za problém.

Přibližně pěti miliony chce přispět hnutí Starostové a nezávislí, s nimiž strana TOP 09 nedávno uzavřela smlouvu o strategické spolupráci.

Dary dostávají i jiné strany

Z příspěvků do stranické pokladny se neraduje pouze TOP 09, ale i největší političtí hráči, tedy ODS a ČSSD.

Dle výroční zprávy obdržela ODS čtyři miliony korun od hokejisty Jaromíra Jágra. Sociální demokracii podpořil 500 tisíci Jágrův bývalý kolega z reprezentace Jiří Šlégr.

Nejvíce však přispěl ČSSD předseda její ústecké pobočky Petr Benda, a to rovný milion.

U lidovců daroval člen strany Václav Horák 450 tisíc, mezi zelenými "zvítězila" členka brněnského zastupitelstva Kateřina Dubská s téměř 300 tisíci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video