Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidovci podpoří, aby ministři nesměli vlastnit média. Míří na Babiše

  12:08aktualizováno  14:02
Vládní lidovci podle vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka nejspíš podpoří takovou změnu zákona o střetu zájmů, podle níž by členové vlády neměli vlastnit, či ovládat média. „Tímto směrem chceme jít,“ řekl iDNES.cz Bělobrádek. O zákonu o střetu zájmů mají poslanci znovu jednat na schůzi Sněmovny na konci června.

Vicepremiér pro vědu a výzkum a šéf lidovců Pavel Bělobrádek po dohadovacím jednání koalice na Úřadu vlády (15. června 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Určitě se budeme bavit o konkrétních řešeních. Já jsem přesvědčen, že podporu má zejména zákaz křížení vlastnictví médií a působení ve vládě,“ řekl iDNES.cz Bělobrádek. „To je správné a je to i adekvátní situaci v dalších zemích, například v Německu,“ uvedl.

Taková změna zákona, pro níž se při příchodu na jednání celostátního výboru KDU-ČSL vyslovil Bělobrádek, by mohla mít dopad na předsedu hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Ten prostřednictví své firmy Agrofert vlastní i vydavatelský dům MAFRA, jehož součástí je i server iDNES.cz. MAFRA vydává i deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

Záleží na tom, zda by se týkala již současných členů vlády, či členů až vlády příští. Ale i do té by se Babiš rád dostal, má dokonce ambici se svým hnutím volby vyhrát a stát se příštím premiérem.

Po sporech o reformu policie, kvůli níž hnutí ANO hrozilo vypovězením koaliční smlouvy, ale nakonec se rozhodlo ve vládě zůstat. I když ministr vnitra Milan Chovanec spornou reorganizaci policie podepsal, může být právě zákon o střetu zájmů dalším bodem, který může rozkývat koalici. ANO chce teď s ČSSD a lidovci jednat o úpravě koaliční smlouvy. (více zde)

Změna zákona o střetu zájmů leží ve Sněmovně již několik měsíců a zatím prošla prvním čtením, další projednávání zatím dolní komora odkládala, protože na podobě zákona nepanovala shoda ve vládní koalici. Pozměňovací návrh, který by omezil možnost podnikat či vlastnit média a zároveň být ve vládě už podal sociální demokrat, poslanec Jan Chvojka a získal pro něj podporu vedení ČSSD. Omezit Babiše chtějí také opoziční TOP 09 a ODS.

Skeptický je naopak vicepremiér a šéf lidovců Bělobrádek ke změnám koaliční smlouvy, jak s tímto požadavkem zatím obecně přišlo ANO. „Máme historickou zkušenost, kdy Věci veřejné chtěly změnit koaliční smlouvu a pak se koalice stejně rozpadla. Daleko důležitější je, jestli budeme spolu umět komunikovat, mít k sobě respekt a úctu, nebo jestli budou dál probíhat urážky a napadání se v osobní rovině. To myslím, že žádná změna koaliční smlouvy nemůže napravit,“ uvedl také v pátek předseda KDU-ČSL Bělobrádek.

Rošáda s křesly ve vládě také nepřipadá v úvahu. „Pokud nám přibudou nějaká křesla, jsme připraveni je obsadit odborníky,“ zavtipkoval šéf lidovců ohledně možnosti výměny pozic ve vládě.

Nemá se zapomenout na připomínky státních zástupců

Podle prvního místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by měla být jasná garance toho, že připomínky státních zástupců, které zazněly k reorganizaci policie, budou do konce července zapracovány do materiálu, který podepsal ministr Chovanec.

„Já osobně říkám, že lepší koaliční smlouvu nenapíšeme. Možná bych tam doplnil ustanovení o slušném chování, vyjadřování a respektu k druhým,“ řekl Jurečka. Obdobně se vyjádřil i na sociální síti Twitter.

17.června 2016 v 13:12, příspěvek archivován: 17.června 2016 v 14:08

Aktualizovat koaliční smlouvu? Doplnil byl pasáž o slušném chování, vyjadřování a respektu vůči partnerům. Co myslíte?

„Současná koaliční smlouva není zatím naplněna v plném rozsahu. Bude-li probíhat nějaká diskuse na toto téma, bavme se především o tom, které body z koaliční smlouvy vezmeme jako prioritní, které z koaliční smlouvy naplníme a které případně nebudeme schopni realizovat v tomto volebním období,“ uvedl místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Vytvářet nové úkoly bez toho, abychom měli splněny ty staré, nepovažujeme za smysluplné. Můžete mít ujednáno cokoli, když nebudete respektovat to, co jste si usnesli, tak to celou situaci dost komplikuje,“ řekl Bartošek.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz