Jiřího Čunka čeká vysvětlování před stranickými kolegy

Jiřího Čunka čeká vysvětlování před stranickými kolegy | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Lidovci chtějí od Čunka slyšet, zda pobíral dávky

  • 1822
Poslancům KDU-ČSL zřejmě dochází trpělivost se svým šéfem Jiřím Čunkem. Vzkázali mu, že jim musí co nejdříve odpovědět na otázku, zda skutečně pobíral sociální dávky a zároveň ukládal v bankách miliony. Policie už případ prošetřuje. Zjišťuje, jak se ČT k informacím o dávkách dostala.

popisek ČTĚTE TAKÉ:
Čunek chce vyšetřování ČT
Ne miliony korun, ale obyčejné sociální dávky můžou být nakonec tím, co zlomí vaz místopředsedovi vlády Čunkovi. Z reakcí lidoveckých poslanců ve Sněmovně je nepochybné jedno - zneužití sociálních dávek je pro ně těžkým a neodpustitelným hříchem.

"Žádná vláda si nemůže dovolit, aby její premiér nebo ministr zneužíval sociální dávky," prohlásila například šéfka poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Mimochodem žena, která Čunka dosud vždy hájila.

A podobně mluvil i další jeho obhájce, ministr Cyril Svoboda. "Jiří Čunek nám bude muset věci kolem sociálních dávek vysvětlit," sdělil.

"Zneužívání sociálních dávek je neospravedlnitelné, a já to ani nechci ospravedlňovat," přidal se ministr financí Miroslav Kalousek.

Ono vysvětlení si bude muset Čunek zařadit do programu už na středu. Ráno se ještě probudí ve Vsetíně, kde byl dnes na jednání zastupitelstva, poté ale už bude muset vyrazit do Prahy. A je nepochybné, že během dlouhé cesty si bude muset velmi dobře rozmyslet, co řekne.

Lidovečtí poslanci chtějí slyšet vysvětlení za každou cenu. Zatím ho neznají, pouze v televizi slyšeli jeho větu, že dávky nezneužíval. Ovšem bez jakéhokoliv dalšího objasnění, neodpověděl na jedinou otázku. - více zde

"Televize tvrdí, že dávky pobíral, on tvrdí, že nepobíral. To je jasný rozpor," reaguje ministryně za KDU-ČSL Vlasta Parkanová. "Pokud by u kohokoliv došlo k souběhu pobírání dávek a zároveň nastřádání velkých peněz u bankovních ústavů, tak je to vážný problém," podotkla.

Vyplácení dávek je zřejmě promlčeno
Mezitím už se rozběhlo dnes policejní vyšetřování. To se ale zatím netýká Čunkova možného trestného činu, ale údajného úniku informací. Šéf lidovců si totiž stěžuje, že informace získala televize z neveřejného trestního spisu.

"Inspekce šetří, zda nedošlo k trestnému činu úniku informací od policisty," řekl ČTK mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

A pokud jde o možné zneužívání sociálních dávek? V tomto případě je docela možné, že Čunkovi by žádný trest nehrozil.

"Kdyby se policie začala zabývat tím, zda vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek pobíral neoprávněně sociální dávky, pravděpodobně by dospěla k závěru, že možný trestný čin je již promlčený," tvrdila ČTK pražská policejní mluvčí Eva Miklíková.

To potvrdil i advokát Oldřich Choděra. "Promlčecí lhůta je v tomto případě pět let," řekl MF DNES. Obdobně tomu bylo i v první Čunkově kauze. Tehdy ho vyšetřovatelé stihli obvinit těsně před lhůtou.

Miklíková zároveň upozornila, že kdyby na Čunka trestní oznámení podal, policie by ho asi začala prošetřovat. Podle ní by se toho měli ujmout policisté z Čunkova bydliště, tedy ze Vsetína.

Z vyjádření tamního policisty Bohdana Varyše vyplývá, že Čunek ještě může být v klidu. "Žádný podnět k prošetření či trestní oznámení ve věci sociálních dávek rodiny Jiřího Čunka jsme zatím nepřijali," tvrdí.

Šéfové ČT: Autory reportáže podpoříme
Za reportáž a jejího autora se večer postavili ve společném prohlášení generální ředitel ČT Jiří Janeček a ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

"V reakci na trestní oznámení místopředsedy vlády Jiřího Čunka, které učinil v souvislosti se včerejším pořadem Reportéři ČT, poskytne Česká televize veškerou právní a další potřebnou podporu autorům reportáže," píší.

"Obsah trestního oznámení neznáme, ale nevidíme jediný důvod, který by nasvědčoval, že by toto oznámení mohlo být důvodné," pokračují.

Zároveň tvrdí, že podle jejich názoru není ohrožena nezávislost zpravodajství ani aktuální publicistiky.

Sociální dávky Jiřího Čunka

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video