Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidovce nově povede krajský tajemník Bělobrádek, vyhrál hned v první volbě

  11:07aktualizováno  19:47
Členové KDU-ČSL zvolili za předsedu strany dosud nepříliš známého krajského tajemníka Pavla Bělobrádka. Podle přání strany by to měl být "nový Josef Lux", který lidovce dovede zpět do Sněmovny. Luxe strana zvolila před dvaceti lety na stejném místě.

Nový předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyhrál hned v první volbě prvního kola. | foto: MF DNES

Bělobrádek vyhrál hned v první volbě prvního kola rekordním náskokem oproti dalším kandidátům. Těch bylo celkem pět, mezi nimi i úřadující předsedkyně strany Michaela Šojdrová, ale také bývalý poslanec Ludvík Hovorka. Nominaci dostal také Jiří Čunek, ale odmítl ji.

Dosud neznámý tajemník pardubické krajské organizace lidovců získal 280 hlasů ze 425 platných. Na sjezdu ve Žďáru nad Sázavou porazil místopředsedkyni Michaelu Šojdrovou, která získala pouze 84 hlasů. Mandát získal do roku 2013.

Nový předseda strany ve svém projevu naznačil, jak si představuje budoucnost strany. Bělobrádek si myslí, že lidovci nyní ve vysoké politice chybějí jako "nesocialistická alternativa liberální bezohlednosti". Stranu chce profilovat jako subjekt pravého středu se sociálním akcentem, řekl.

Prvním místopředsedou KDU-ČSL se stal senátor Petr Šilar. V druhém kole porazil s 269 hlasy Mariana Jurečku. Chce KDU-ČSL vrátit "radostnost". Tým nového předsedy KDU-ČSL doplní vedle Šilara řadoví místopředsedové Klára Liptáková, Marian Jurečka, Pavel Svoboda a Helena Šustrová.

Věříte Pavlu Bělobrádkovi, že splní očekávaní strany a dovede lidovce zpět do Sněmovny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

NE 7218
ANO 3299

ANO

Po hymně vystoupila Šojdrová

Volební sjezd ve Žďáru nad Sázavou lidovci zahájili zpěvem české hymny. Kromě volby nového předsedy hodnotili květnovou volební prohru a hledali nový směr, kterým se bude strana ubírat.

"Naše strana nevzkvétá. KDU-ČSL se musí transformovat pro návrat do Sněmovny v roce 2014," řekla ve svém projevu Šojdrová. Za květnovou prohrou stála podle ní nedůvěryhodnost lídra a nejasná kampaň. Nejslabším volebním tématem byla ekonomika.

MICHAELA ŠOJDROVÁ

"Osobně si velmi cením toho, že se nám povedlo prosadit zavedení etické výchovy do škol. Člověk ztrácí orientaci v hodnotách. Ve svých důsledcích může mít etická výchova ve školách obrovský výsledek."

"Dolní komora Parlamentu je hlavním hřištěm, kde se odehrávají předvolební střety, a my tam nejsme. Je to vážné omezení, přesto musíme prezentovat náš program a já jsem přesvědčená, že to dokážeme a že v roce 2014 usednou do Sněmovny noví křesťanští demokraté," vzkázala straníkům Šojdrová.

Vzpomněla na přechod Miroslava Kalouska či Vlasty Parkanové do TOP 09 a označila to za zradu. "Výměna programu za jiný je nepřijatelná. V takovém případě je čestnější vzdát se mandátu," dodala.

Nakonec straníky povzbudila. "I přes řadu nedostatků bylo vidět velkou snahu překonávat chyby nasazením a snahou nás všech. Různost názorů mezi mnou a Cyrilem Svobodou existovala, ale neřešili jsme ji přes média. Já si toho cením a věřím, že to ocenili i řadoví členové," zmínila. Dodala, že věří, že se snažil pro úspěch lidovců ve volbách udělat vše, co bylo v jeho silách a schopnostech.

LIDOVCI JAKO SOCIÁLNÍ PRAVICE

Nový předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek si myslí, že lidovci nyní ve vysoké politice chybějí jako "nesocialistická alternativa liberální bezohlednosti". Stranu chce profilovat jako subjekt pravého středu se sociálním akcentem. Zopakoval lidovecké heslo "kdo nechce pracovat, ať nejí". Současná vládní politika je podle něj nicméně často asociální, protože bere peníze potřebným. "Rozhodně musíme odmítnout, aby tíha škrtů dopadla na nemohoucí, staré a děti," konstatoval.
Potlesk sklidil, když slíbil, že se bude ptát vládních politiků na definici manželství. V diskusi nad novým občanským řádem chce prosazovat, aby se dál jednalo pouze o svazek muže a ženy, nikoli "dvou osob". Delegáty tak oslovil pro ně tradičně citlivým tématem.

Hned v úvodu sjezdu zaznělo několikrát jméno bývalého šéfa KDU-ČSL Josefa Luxe, který zemřel ve 43 letech. Europoslankyně Zuzana Roithová a bývalý lídr KDU-ČSL Jan Kasal připomenuli, že před 20 lety volili nové vedení lidovci ve Žďáru nad Sázavou na mimořádném sjezdu také v době pro stranu velmi kritické. A volili dobře - předsedou se tehdy stal Lux, který KDU-ČSL dovedl do vlády.

Dnešní sjezd je šetrnější

Delegáti hned v úvodu shromáždění poděkovali Šojdrové za to, že stranu vedla po červnové rezignaci Cyrila Svobody. Květnový volební debakl znamenal pro lidovce nejen odchod z poslaneckých lavic, ale i citelnou finanční ztrátu.Splácejí totiž hypotéku, kterou si před lety půjčili na rekonstrukci pražského sídla Paláce Charitas, a dva úvěry na volební kampaň. Strana je podle Šojdrové nicméně schopna se se závazky vypořádat.

Kvůli úsporám lidovci v létě propouštěli zaměstnance a dnes se spokojili se střídmým zahájením kongresu. Chybělo pro lidovce obvyklé vítání delegátů u dveří i vystoupení folklorního souboru.

Gazdík i Němcová lidovce podpořili

Pozvání lidovců nicméně přijala například předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová nebo šéf klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

"Součástí současné etapy budování českého suverénního státu jsme i my. Není to jednoduchý úkol, je to složité období charakterizováno finanční krizí. Vím, že váš sjezd není dnes provázen tou nejoptimističtější náladou. Jsem členkou strany, která zažila propady, zažila i vzestupy. Tak to v politickém systému bývá. Otázkou je, jak se ke svému reálnému úkolu postavíme," uvedla.

"Chci vám popřát, aby dnešní jednání byla úspěšná, abyste úspěšně zvolili vedení své strany a abyste se mohli vrátit do svých pozic, ve kterých jste byli," dodala.

Sjezd KDU-ČSL ve Žďáru nad Sázavou. Delegáti zde budou volit nového šéfa strany. Mezi uchazeči je i Michaela ŠojdrováSjezd KDU-ČSL ve Žďáru nad Sázavou. Delegáti zde budou volit nového šéfa strany. Mezi uchazeči je i Michaela Šojdrová Na sjezd do Žďáru nad Sázavou dorazil i expředseda Cyril Svoboda.

Gazdík poté uvedl, že TOP 09 vůči straně necítí žádnou negativní rivalitu. Bude však podle něj významné, jaký postoj zaujme pět senátorů KDU-ČSL k plánovaným vládním reformám.

"Všichni naši ministři i členové vlády a poslaneckých klubů jsou vám k dispozici a rádi vysvětlí jednotlivé kroky vlády," uvedl Gazdík. "My jsme přesvědčeni, že lidovci patří na politickou scénu," dodal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz