Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidová Čína – náš vzor!

  1:00aktualizováno  1:00
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je instituce problematická jak svým zákonným vymezením, tak svou praxí. Některá ustanovení výše zmíněného zákona obsahují nesmyslné a zcela libovolně vykladatelné podmínky pro obsah vysílání elektronických médií a otvírají dveře následné cenzuře.

Zákonné vymezení náplně činnosti RRTV je v některých věcech v rozporu s ústavní Listinou práv a svobod. Ilustrační foto | foto: Reuters

Praxe rady vzbuzuje podezření, že může v některých případech vést k vydírání soukromých televizí – rada např. udělila mastné pokuty za "nemravná slova" v pořadech reality show. Tyto pořady jsou soukromé televize z komerčních důvodů nuceny vysílat mj. i v hlavním vysílacím čase, cenzurovat je dost dobře nemohou (bylo by to nákladné, nedůstojné a směšné).

Je přitom těžké se ubránit podezření, že "mravnostní" postih je klacek, kterým mají být soukromé televize přivedeny k poslušnosti v jiných oblastech. Otazníky se však, jak se nyní ukázalo, vznášejí i nad personálním složením rady a názory jejích členů, pokud jde o svobodu médií a svobodu všeobecně.

Pěkně se to ukázalo při nynější návštěvě pěti prominentních členů rady v Číně. Zúčastnili se jí předseda rady Žák, místopředseda Pospíchal, dále členové Kantůrková, Ondrová a Novák. Cestu částečně financovala bratrská čínská organizace s jednoznačným názvem Státní úřad pro tisk, rozhlas a televizi (u nás zatím tisk zůstává stranou a náš orgán se označuje výrazem rada, vypadá to demokratičtěji).

Obsahem byla, jak zní zavedená formulace, "výměna zkušeností". Nepřekvapuje, když cenzuru v Číně bagatelizuje komunista Novák. Daleko pozoruhodnější jsou výroky paní Kantůrkové a pana Pospíchala (předseda Žák mlčel a nechal to na podřízených).

Podle Kantůrkové by se v Číně nemohlo stát, že by televize odvysílala informaci o Kubiceho zprávě a ovlivnila tím volby. Paní Kantůrková si z nás očividně dělá legraci: myslí si snad, že nevíme, jak vypadají volby v Číně?

Také prý v Číně existují určitá pravidla, která "v našem rozvolněném světě" (!)vypadají, "jako že jsou příliš striktní nebo že potírají svobodu… Pokud jsem s kýmkoli v Číně mluvila, tak mi vždycky všichni řekli, že mají určité zákony, které dodržují, a že se nesvobodní necítí."

Vzpomněla si paní Kantůrková na svá mladá léta a na zásadu, že svoboda je poznaná nutnost? Její názory však v každém případě trochu připomínají to, co psali o Stalinově Rusku horliví čeští publicisté v letech 1945–7.

Když paní Kantůrková mluvila s "vysoce postaveným člověkem" o masakru na Tchien-an-men, řekl jí, že je to "bolestná záležitost", že ty věci musíme "maličko" nechat stranou a dívat se do budoucna. Myslel to prý poctivě a upřímně.

Podobným způsobem zamlouvají čeští politici vyhnání sudetských Němců. Vrcholem cynismu je vyznání, že "jenom projet Šanghají znamená zapomenout na všechny jednotlivosti, převáží to jednoho novináře, který je zavřený ve vězení".

Podle pana Pospíchala nemá Čína brežněvovskou cenzuru, jak ji známe my, a když se na cenzuru ptali své (čínské) překladatelky, prý jim nerozuměla (asi věděla proč).

Pospíchalův závěr zní: "Objevily se nějaké věci, které by mohly být pro Českou republiku zajímavé...", ale rada v těch oblastech "nemá přímo kompetence".

Bohužel? Zatím? Jsem přesvědčen, že zákonné vymezení náplně činnosti RRTV je v některých věcech v rozporu s ústavní Listinou práv a svobod, že její praxe vzbuzuje podezření, že je namířena proti svobodě projevu v ČR a že obojí je v souladu s plány předsedy ČSSD Paroubka na ukáznění médií.

Že by se zákonem 231/2001 Sb. měl zabývat Ústavní soud a že by paní Kantůrková měla po svých skandálních výrocích okamžitě odstoupit. Samozřejmě se nestane ani jedno, ani druhé. Vypadá to, jako bychom už pomalu nabrali nový směr. Směr, v němž leží mimo jiné i Peking.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...Najdete na iDNES.cz