Petice proti novoborskému pomníku.

Petice proti novoborskému pomníku. | foto: Koláž - iDNES.cz

Lidice protestují proti pomníku Němcům v Novém Boru

  • 8
Spor o novoborský pomník Němcům zastřeleným na konci druhé světové války přerůstá hranice Libereckého kraje. Proti pamětní desce z roku 2006 se nově postavila petice, kterou uspořádalo Občanské sdružení Lidice.

Petice začíná těmito slovy: "Se souhlasem zastupitelstva, ovšem za nesouhlasu pobouřených občanů Nového Boru, instalovala v srpnu 2006 rodina Dr. Trägera na čestném místě Lesního hřbitova pamětní desku. Jsou na ní jména osmi německých obyvatel, kteří byli 2. června 1945 popraveni na základě stanného práva, za držení zbraní po lhůtě pro jejich beztrestné odevzdání.“

Pomník
v Boru

2. června roku 1945: v Novém Boru popravili českoslovenští vojáci osm Němců

Rok 2006: odhalen pomník odsouzeným a popraveným Němcům

Jaro 2009: objevují se nová fakta odpůrců, kteří dokazují, že se jedná o pomník nacistům

Leden 2010: novoborské události začala zkoumat Akademie věd ČR

12. leden 2010: petice za odstranění pomníku Občanského sdružení Lidice

Podle petice, kterou sestavili odpůrci pomníku, především novoborský občan Josef Doškář a předseda zmíněného občanského sdružení Antonín Nešpor, se v době od odhalení pamětní desky objevily skutečnosti, které pomník jednoznačně degradují na pomník nacistů.

Čtyři Němci, jejichž jména na něm jsou, byli podle jeho odpůrců nacisty.

Napětí kolem pomníku se stupňuje od začátku roku 2009, kdy skupina novoborských občanů přinesla další důkazy o tom, že čtyři z popravených Němců byli v NSDAP a jeden v SS.

Situaci měl uklidnit seminář Bor 45, který radnice uspořádala na podzim loňského roku. Neuklidnila.

Odpůrci pomníku naopak svůj tlak na jeho zrušení vystupňovali.

Novoborské zastupitelstvo se proto na svém prosincovém zasedání zabývalo hned dvěmi peticemi. Jedna požadovala svůj text umístit na oficiálním webu města, druhá odstranění pomníku.

Jednání zastupitelstva téměř skončilo potyčkou, protože jeden z odpůrců pomníku nazval zastupitele Jaromíra Dvořáka nacistou a neonacistou.

"Máme v té věci nové důkazy, které chceme na dalším zastupitelstvu předložit. Není možné, aby po nich zastupitelé pomník nezrušili," míní jeden a z autorů lidické petice Robert Uksa.

Novoborská radnice chce však o pomníku jednat až v okamžiku, kdy bude mít vyjádření dvou historických ústavů.

Město čeká ještě na jednu expertízu

Zatím přišlo jen z vojenského. "V něm stojí, že hned po válce bylo československým vojákům nařízeno aby se chovali podle platných předválečných zákonů. Ti, co Němce v Boru popravili, se tak nechovali. Na další expertízu z Akademie věd, z ústavu novodobých dějin, čekáme. Obě potom předložíme zastupitelům a oni rozhodnou,“ upřesnil Stanislav Valdman, místostarosta Nového Boru.

"Podle mého osobního názoru je pomník to nejmenší, co jsme mohli pro pozůstalé Němce udělat," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue