Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidice pobouřil příspěvek sudetských Němců. Sdružení peněžní dar vrátí

  10:13aktualizováno  10:13
Peníze od sudetských Němců nechceme. Tak vedení Lidic a zejména pozůstalí po obětech takřka sedmdesát let staré tragédie reagovali na zjištění, že projekt připomínající vypálenou vesnici sponzorovala také Sudetoněmecká kancelář v Praze. Organizátoři projektu se nakonec rozhodli příspěvek vrátit.

Lidice si v červnu připomenou sedmdesát let od vyhlazení obce a zavraždění takřka všech obyvatel. (Ilustrační snímek) | foto:  David Neff, MAFRA

Na spor upozornila Česká televize. Sdružení Sonosféra připravuje na červen k 70. výročí vyhlazení Lidic zvukové oživení místa zločinu, projekt dostal název Rozeznění - Lidice 2012. S využitím moderní technologie budou návštěvníci v prostoru původních Lidic poslouchat literárně pojaté obrazy ze života obce před tragédií.

Co ve sporu zaznělo

"Někdo chce zneužít Lidice. A je to trýznění lidických žen. Lidice mají jen jednu pravdu a ta je v historické zkušenosti. To se nedá přenést jinam než v rámci rodiny. Vám dědečka nezastřelili..."
Antonín Nešpor, předseda Občanského sdružení Lidice

"Tlak na vrácení daru nebezpečně posouvá připomínky lidické tragédie zpět do dob komunistické propagandy, která tuto událost zneužívala k protiněmeckému štvaní a která sudetoněmecké organizace paušálně démonizovala."
Tomáš Halík, kněz, Česká křesťanská akademie

Mezi těmi, kdo věnovali Sonosféře peníze, je i Sudetoněmecká kancelář v Praze. Jde o informační středisko Sudetoněmeckého krajanského sdružení, které zastupuje Němce vyhnané po druhé světové válce ze Sudet.

"Kdybychom věděli, že věc podporuje Sudetoněmecká kancelář, už na únorové prezentaci bychom se sebrali a odešli. Nesouhlasíme s tím, aby projekt za takové podpory pokračoval," řekl Pavel Horešovský, předseda lidické organizace Českého svazu bojovníků za svobodu.

Vedení obce původ daru zhrozil

Ta sdružuje lidické obyvatele, kteří tragédii přežili. Sám Hořešovský byl nejmladším přeživším dítětem. Podle Lidických uvedli lidé ze Sonosféry na prezentaci sponzora jen zkratkou SKS, které nikdo nerozuměl. Podporu od kanceláře odmítá i Obecní úřad v Lidicích.

"Když jsme to zjistili, zhrozili jsme se. Sice jde o symbolickou částku, ale nechtěli jsme, aby se tato organizace na projektu podílela," říká místostarosta Lidic Tomáš Skála. Obec vyzvala Sonosféru, ať peníze vrátí.

Vilém Faltýnek, který se svou ženou Lenkou projekt vymyslel a připravuje, tak prý udělá. "Je nám to upřímně líto, že Lidičtí odmítají takový dar," řekl Faltýnek. Podle něj má Rozeznění směřovat k usmíření česko-německých vztahů a spolupracují na něm další česko-německé a německé organizace.

Ředitel kanceláře Barton nechápe, proč je dar nepřijatelný

Celý sporný příspěvek je spíše symbolický, jde o osm tisíc korun. Ředitel pražské Sudetoněmecké kanceláře Peter Barton říká, že nechápe, proč odpor vůči daru vznikl. "Myslím si, že je nutné, aby lidé o Lidicích věděli. Je to strašné utrpení, které způsobil německý nacismus. A proto beru jako naprosto samozřejmou věc, že jsem tuto iniciativu podpořil," řekl Barton.

Fotografie z léta 1941 ukazuje poklidný život ve vsi. Za necelý rok bude

Fotografie z léta 1941 ukazuje poklidný život ve vsi. Za necelý rok bude všechno jinak...

Pozůstalí po obětech Lidic svůj odpor vysvětlují tím, že Němci ze Sudet oné tragické noci z 9. na 10. června 1942 v Lidicích byli.

"Když došlo v Lidicích k zatýkání, tak podle vyprávění babičky a maminky a dalších svědků přišli jako první do styku s lidickými obyvateli sudetští Němci. Ti na ně mluvili, překládali rozkazy. Tato zkušenost nás vede k tomu, že spolupráci v tomto ohledu nemůžeme podporovat," říká Antonín Nešpor, potomek původních lidických obyvatel a předseda občanského sdružení Lidice, které se věnuje pietním akcím a dokumentaci vyhlazení.

Ředitel Památníku považuje oslovení Němců za chybu

Za názor Lidických se postavil i ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. "V případě jiných projektů nebo jinými směry by podpora Sudetoněmecké kanceláře, i když je to mrzkých osm tisíc, přípustná byla. Ale i kdybych byl smířlivější, protože mi tady nikdo nezavraždil otce, matku nebo sourozence, musím hájit zájmy Lidických," řekl Červencl.

Poprava mužů v Lidicích. Matrace nacisté opřeli o zeď, aby se od ní neodrážely

Poprava mužů v Lidicích. Matrace nacisté opřeli o zeď, aby se od ní neodrážely kulky zpět na střílející vojáky.

Poukázal na to, že Faltýnek si o podporu od Sudetoněmecké kanceláře sám řekl. "Podle mne byla první chyba, že Sonosféra oslovila SKS. Proč?" říká Červencl.

Faltýnek k odporu z Lidic namítá, že Památník Lidice i Lidičtí už ředitele SKS Petra Bartona nejednou na pietním místě přivítali. "Naposledy společně s bavorským ministerským předsedou Horstem Seehoferem a bývalým představitelem Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem. Delegaci přijal ředitel Památníku Lidice, starostka obce i předseda svazu bojovníků za svobodu Pavel Horešovský," brání se Faltýnek.

Halík: Lidice by měly být místem smíření, ne nenávisti

Ředitel Červencl však říká, že za zločin roku 1942 se nikdo neomluvil. "Sice tu byl bavorský předseda vlády, ale ve skutečnosti se neomluvil, pouze vyjádřil hlubokou účast, že to Lidickým někdo udělal a že by se to nemělo opakovat. To není omluva," řekl Červencl.

Na obranu Sonosféry se ozval kněz Tomáš Halík. "Jsem přesvědčen, že tlak na urážlivé vracení daru Sudetoněmecké kanceláře je projevem naprostého nepochopení smyslu celého projektu a podrývá úmysl učinit z Lidic místo smíření, a nikoliv dalšího potencování nacionální nenávisti," napsal Halík.

Považujete finanční příspěvek sudetských Němců na projekt v Lidicích za přijatelný?

celkem hlasů: 7931

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. května 2012. Anketa je uzavřena.

ANO 4928
NE 2747
NEVÍM 256
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz