Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidi ve Starém Sedle zneklidnil kouř vycházející ze staré šachty

  12:40aktualizováno  12:40
Kouř vycházející ze vstupu do bývalé šachty zneklidnil obyvatele Starého Sedla na Sokolovsku. Informovali hasiče. Ti doutnající zápar od úterní noci likvidují společně se specialisty z Báňské záchranné služby Most.

Báňští záchranáři ve spolupráci s hasiči utěsňovali vstup do bývalé šachty ve Starém Sedle. | foto: HZS Karlovarského kraje

"Do staré šachty není možné bezpečně vlézt. Vstup se proto zakryje a utěsní," uvedl mluvčí hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal.

Pomoc hasičů si ve středu dopoledne znovu vyžádali specialisté z báňské služby.

"Potřebovali zajistit náhradní lahve do dýchacích přístrojů a následně i jednu cisternu s vodou pro ochlazení vstupu do bývalé štoly," uvedl mluvčí hasičů s tím, že hasiči měřili také hodnoty unikajících plynů.

Fotogalerie

"Zjišťovali jsme především, zda koncentrace nedosahují výbušné hranice. Všechna měření byla negativní," uklidňoval mluvčí hasičů.

Stará hlubinná sloj byla před rokem a půl zajištěna, ale nikdy nelze stoprocentně zaručit, že k uhlí nepronikne vzduch. Přítomnost kyslíku je iniciátorem záparu, při němž uhlí začne doutnat a zvyšuje se postupně teplota. Při dosažení určité teploty přejde zápar k otevřenému hoření.

Podle báňských záchranářů se jedná o bývalou štolu, která vede od jezera Michal kolem Starého Sedla až do Těšovic. Podobných starých důlních děl je na Sokolovsku velké množství.

Podle mluvčího ministerstva životního prostředí, kterému štola patří, prohlédli odborníci zhruba desetimetrový úsek sloje, kde vytvoří provizorní sádrovou zábranu k zamezení přístupu vzduchu.

Obdobná opatření vzniknou i v sousední štole Svatého Jana Křtitele. "Pod zemí tady máme zhruba tři sloje, které nám takříkajíc ožily. Prvořadé je zabránit rozhoření uhlí," uvedl pro ČTK Bohuslav Machek s tím, definitivní řešení problému může trvat několik měsíců.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

D10 u Prahy zablokoval bourající kamion, kvůli sněhu stála i D3

Dálnici D10 uzavřela nehoda kamionu (16.1.2018)

Nehoda osobního a nákladního vozu uzavřela dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Nikdo...

Tři lidé dostali infarkt při uklízení sněhu, dva zemřeli. Lékaři varují

V Chýni se propadl led na rybníku a dva lidé skončili pod vodou, na místě...

K pěti srdečním zástavám vyjížděla dopoledne záchranka v Královéhradeckém kraji. Ve třech případech šlo o pacienty,...

Muž na ústecké Klíši napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Muž napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Ústečtí kriminalisté pátrají po muži, který loni krátce před Štědrým dnem napadl ženu v ulici České mládeže. Ta utrpěla...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz