Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidi, kteří za komunismu posílali k pétépákům, čeká zřejmě trest

  2:52aktualizováno  2:52
"Černí baroni" budou možná téměř dvacet let po sametové revoluci pomstěni. Tedy pokud bude za jejich utrpení ještě koho potrestat. Policisté a žalobci dostali pokyn, aby začali hledat lidi, kteří v padesátých letech posílali "politicky nespolehlivé" k "pétépákům" – tedy k Pomocným technickým praporům.

Udává se, že asi 140 pétépáků zahynulo při pracovních úrazech. | foto: Petr Novotný, Luděk Navara,  MF DNES

Těžkou fyzickou práci v lomech, dolech a na stavbách tam místo vojenské služby museli vykonávat lidé, kteří vadili komunistům: živnostníci, kněží, bývalí majitelé firem a soukromí zemědělci.

Pokyn k hledání a potrestání viníků vydalo před koncem uplynulého roku státní zastupitelství. "Žalobci a policisté budou věnovat pozornost i problematice týkající se PTP," potvrdila mluvčí nejvyšší státní zástupkyně Renata Malinová.

Bylo by to poprvé, co by za posílání rekrutů k "černým baronům" mohl někdo pykat. Typově by mělo jít o vojenské úředníky nebo členy komisí komunistických národních výborů. S vytipováním viníků by měli pomáhat sami bývalí členové jednotek PTP.

Ty jsou známy i díky Miroslavu Švandrlíkovi a jeho románu Černí baroni. Jednotkou PTP prošel i Jiří Pešek z Českobudějovicka. "Dokázal bych dodnes říci, kdo mě tam dostal, ale to už jsou dnes nebožtíci. Není vyloučeno, že někdo jiný ukáže na žijící lidi," míní Pešek.

Akce Kulak

Pátrání po lidech, kteří posílali politicky nespolehlivé k "pétépákům", je součástí akce Kulak. Ta začala už loni. Vyšetřovatelé v jejím rámci hledají členy komisí, kteří násilně stěhovali po válce zemědělce do vylidněného pohraničí. Prošli 350 případů. Výsledkem je zatím jedno trestní stíhání na Rakovnicku.

Potenciálním viníkům, kteří mají "pétépáky" na svědomí, dnes už musí být nejméně pětaosmdesát let. Policejní pátrání tak bude hlavně spočívat v ověřování, jestli dotyčný podezřelý ještě žije.

Předseda Svazu PTP Vladimír Lopaťuk přislíbil policii pomoc, ale sám moc nevěří, že se podaří někoho najít. "Já jsem studoval teologii, což byl asi důvod, proč jsem se do PTP dostal. Přišel mi prostě povolávací rozkaz a nevím, kdo za tím konkrétně stál," vzpomíná Lopaťuk.

Ve vojenské základní službě strávil 39 měsíců a pracoval na stavbách, mimo jiné ve slovenském Komárně.

Tábory prošlo na 40 tisíc lidí, někteří zahynuli

Bývalí pétépáci se po své minulosti pídili hned po roce 1989. Většinou však neuspěli. To proto, že mnohé dokumenty týkající se jejich perzekuce byly skartovány.

To teď ztíží práci i policii. Pomocné technické prapory vznikly v roce 1948 a byly zrušeny v roce 1954. Dostávali se tam nejčastěji živnostníci a zemědělci, kteří se vzpírali kolektivizaci, ale také kněží, potomci šlechticů nebo Romové.

I když se tyto prapory tvářily jako vojenské jednotky, v podstatě šlo o tábory nucených prací. Prošlo jimi skoro čtyřicet tisíc občanů, z nichž jich dodnes šest tisíc figuruje ve Svazu PTP a pro policii jsou to cenní svědkové.

Udává se, že asi 140 "pétépáků" zahynulo při pracovních úrazech. Do PTP mimochodem nechodili jen mladíci na základní vojenskou službu, ale i starší lidé. "Měli jsme mezi sebou i čtyřicátníky, kterým napsali, že jdou na časově neomezené vojenské cvičení. Byli to převážně živnostníci, kteří se komunistům vzepřeli," vypráví Lopaťuk.

Kauza PTP zdaleka není jediná, kterou se Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu zabývá. "Vedeme jedno trestní stíhání za stěhování kulaků na Rakovnicku. Případ pořád běží, žalobce nás žádal něco doplnit. Jedna kolegyně se také nově zabývá pátráním po lidech, kteří vyhazovali studenty z vysokých škol z politických důvodů," hovoří o aktivitách úřadu jeho mluvčí Jan Srb.

Řadoví žalobci a žalobkyně však tyto kauzy "milují" méně, protože spočívají v nekonečném a nejistém procházení archivních materiálů, na rozdíl od práce s bezpečně živými zločinci.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...Najdete na iDNES.cz