Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidi čekají na úřadech zmatky

  19:46aktualizováno  19:46
Pardubice, Holice - Je téměř jisté, že lidi čekají příští rok na úřadech zmatky. Patnáct měst Pardubického kraje, které nahradí stávající okresní úřady, má totiž nyní jen šest měsíců a sedmnáct dní na to, aby pro své nové zaměstnance připravila nové kanceláře. Po včerejším dni je totiž rozhodnuto, že okresy Chrudim, Svitavy, Pardubice a Ústí nad Orlicí přestanou úderem prvních vteřin roku 2003 existovat.

Poslanecká sněmovna totiž definitivně schválila i s pozměňovacími návrhy Senátu reformu veřejné správy, která spustí dosud nevídané přesuny úředníků a odstartuje rozšiřování městských úřadů. K již schváleným čtrnácti pověřeným úřadům v kraji poslanci včera přiřadili i Králíky.

Dokáží města za půl roku svým novým zaměstnancům připravit nové kanceláře? „Ne, nestihneme to,“ říká tajemník Městského úřadu v Holicích Vladislav Branda. V Holicích dosud sedí na radnici šestadvacet úředníků, v lednu by jich tam teoreticky mělo být o třiatřicet více.

„Když budeme mít přístavbu k současnému úřadu ode dneška za rok, tak to bude dobré. Podobně je na tom i Přelouč. Pokud budeme muset, tak umístíme nové úředníky ve městě do provizorních podmínek. Jestliže to ale bude jen trochu možné, tak úředníci okresního úřadu zůstanou v Pardubicích a budou pro nás dělat dál výkon státní správy jen pod hlavičkou magistrátu,“ uvedl Branda.

V pardubickém okrese tak vše nasvědčuje tomu, že reforma odstartuje hodně nezvykle - pro lidi se nic nezmění, úředníci zůstanou ještě několik měsíců ve svých kancelářích a budou čekat, než pro ně pověřená města Holice a Přelouč postaví nové budovy.

Zatímco většina měst už alespoň ví, kam nové úředníky umístí, představitelé Chrudimi to netuší. Původně předpokládali, že převezmou od státu budovu okresního úřadu, v níž bude dost místa nejenom pro nové zaměstnance, ale i dosavadní městské úředníky. Jenže část kanceláří okresního úřadu požaduje i úřad práce a město neví, zda s budovou může počítat. „Čas utíká a my nejsme schopni dostat z ministerstva vnitra jakékoli záruky, že objekt okresního úřadu můžeme převzít nebo si jej pronajmout,“ uvedl starosta Chrudimi Ladislav Libý.

Radní proto chtějí začít připravovat přesun úředníků do budovy, které Chrudim vlastní v Městském parku poblíž tenisových kurtů. A to i přesto, že by její rekonstrukce stála město velké peníze. Chrudim chce pro úpravu budov požádat stát o dotaci čtyřicet milionů korun. „Rekonstruovat a obydlovat bychom to museli po etapách a za provozu. Nevidím to nijak radostně,“ uvedl Libý.

Naopak například Žamberk si je jistý, že do konce roku se mu podaří úředníky i agendy od okresního úřadu převzít. „Od prvního července začne rekonstrukce dvou podlaží budovy pošty, kterou odkoupíme. Děláme všechno pro to, abychom byli přepraveni, ale samozřejmě nedokážu říct, zda budeme schopni převzít všechny agendy k prvnímu lednu,“ uvedl starosta Žamberka Miloslav Chvátil. Dodal, že to záleží především na tom, zda se městu podaří do té doby pro jednotlivé agendy sehnat kvalifikované lidi.

Pověřená města v Pardubickém kraji

Pardubice, Přelouč, HoliceChrudim, HlinskoSvitavy, Litomyšl, Moravská Třebová, PoličkaÚstí nad Orlicí, Česká Třebová, Vysoké Mýto, Lanškroun, Žamberk, Králíky

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz