Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem zlepšit náladu, politice dát obsah. Co si přál Klaus a jak to dopadlo

  16:29aktualizováno  16:29
Rok od novoročního projevu 1. ledna 2010 se ukazuje, že prezident Václav Klaus je dobrý prognostik, už méně se však plní jeho přání. Portál iDNES.cz vybral čtyři předpovědi a čtyři přání, která zazněla v posledním novoročním projevu hlavy státu. Něco se splnilo, něco zaslouží jen povzdech.

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro MF DNES. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jaký by byl končící rok, kdyby se splnilo vše, co si prezident Václav Klaus přál v novoročním projevu 1. ledna 2010?

Předně by se nám všem zlepšila nálada. Politici by se totiž přestali zabývat nízkými půtkami a naše peněženky by spokojeně tloustly díky tomu, že vláda vyřešila hospodářské problémy. Navzdory tomu, že lidé nechtěli vyšší daně a protestovali, když se měli omezit v tom, co od státu dostávají.

Silná vláda vznikla. Ale její jednota se drolí

PREZIDENTOVA PŘÁNÍ

Aby vláda měla sílu a odvahu řešit problémy hospodářství ku prospěchu lidí...

Potenciální sílu má. S odvahou a akceschopností to je horší, ukázala kauza SFŽP.

Aby rok byl rokem dobré nálady...

Moc důvodů k radosti politici nenabídli. Srovnání zemí z celého světa ale říká: Češi se mají dobře.

Aby byl politice vrácen obsah...

Zbožné přání, které se nesplnilo.

Abychom se vymanili z ekonomické krize...

Jde to. Ale pomalu.

Jedním z hlavních prezidentových přání (celý projev prezidenta si připomeňte zde) bylo, aby vznikla silná vláda, mající odvahu řešit ekonomické problémy.

Zčásti se mu to splnilo: o koalici, která by ve dvousetčlenné Sněmovně měla 118 mandátů, se Klausovi v dobách, kdy byl premiérem, mohlo jen zdát. Jeho první kabinet z let 1992-1996 měl 105 poslanců, druhá Klausova vláda jen 99.

Jak se ale ukázalo při aféře na ministerstvu životního prostředí, 118 hlasů má vláda jen na papíře. Ministr Drobil sice rezignoval rychle, ale sportovní komentátoři by zřejmě výkon vlády, která se nazvala protikorupční, označili přinejlepším za "nepřesvědčivý".

Věci veřejné při první vážnější krizi pohrozily rozbitím koalice a pod tlakem klesajících preferencí a fiaska v komunálních volbách se rozhodly partnery z ODS a TOP 09 zlobit tlakem na "sociální rozměr reforem". Bojují například proti školnému (k němuž se zavázaly v koaliční smlouvě).

Většina lidí nyní podle průzkumu pro Lidové noviny nevěří, že vláda premiéra Petra Nečase přežije celé volební období.

O dobrou náladu se postarali hokejisté

Částečný úspěch prezident zaznamenal v přání, aby rok 2010 byl rokem dobré nálady. Hokejovým fanouškům udělal národní tým radost zlatem z mistrovství světa. Klesat začala nezaměstnanost. Její míra v listopadu dosahovala 8,6 %, výrazně méně než 9,9 % na začátku roku. Ale také výrazně více než v roce 2008, v němž nepřekročila 6 %.

Do kategorie zbožných se pak zařadilo Klausovo přání, aby byl politice vrácen obsah. Opozice se zlobí, že ji vláda v důležitých rozhodnutích válcuje, vláda se hájí, že opozice blokuje diskusi. K ústavním reformám se oba tábory navzájem potřebují, ale nezdá se, že by k sobě nacházely cestu. Skákání do řeči, urážky a plamenné projevy jsou ve Sněmovně normou.

PREZIDENTOVY PROGNÓZY

V hospodářství zřejmě přestane pokles, ale růst bude velmi mírný.

Vyplnilo se. Ekonomika se vrátila do černých čísel, nezaměstnanost klesá. Ale pomalu.

Stát bude mít velké problémy s hospodařením.

Vyplnilo se. Rozpočet na rok 2011 stojí na zákonech, které bude posuzovat Ústavní soud.

Lidé nebudou chtít vyšší daně.

Vyplnilo se.

Lidé se nebudou chtít omezovat v tom, co od státu dostávají.

Vyplnilo se. Státní zaměstnanci se pustili do demonstrací a stávek.

Dobrou předpověď prezident měl v odhadu hospodářského vývoje. V novoročním projevu v lednu předvídal, že zřejmě skončí pokles, ale růst ekonomiky bude velmi mírný.

Zatímco v roce 2009 vykazovaly meziroční změny HDP, brané po čtvrtletích, hodnoty mezi -3,2 a -4,7 %, ke třetímu čtvrtletí roku 2010 už ekonomika rostla rychlostí 2,8 %. EU jako celek ve stejné době vykázala růst o hodnotě 2,2 %. Podobně jako s nezaměstnaností ovšem platí, že lépe už bylo. Například roku 2006 byl růst ekonomiky zhruba sedmiprocentní.

Klaus se trefil i v souvisejícím odhadu, že stát bude mít s hospodařením velké problémy. Zákony, které umožnily srazit schodek rozpočtu na 135 miliard korun, vláda prosadila až pomocí stavu legislativní nouze.

Argumentovala tvrzením, že zemi hrozí hospodářské škody, pokud se nepodaří sestavit úsporný rozpočet. Sociální demokraté škrty dali k Ústavnímu soudu.

Prezident tušil i obecnější rizika - že lidé nebudou chtít, aby jim byly zvyšovány daně (zřejmě jen málokdo by po vyšších daních volal) a že se lidé nebudou chtít omezovat v tom, co od státu dostávají. Za pravdu mu dali státní zaměstnanci, kteří uspořádali například velkou demonstraci v Praze a 8. prosince i stávku státních zaměstnanců.

Pravdou nicméně zůstává, že se prezident v novoročních projevech obvykle nepouští po neprošlapaných a kontroverzních cestách. Vzruch do posledního novoročního projevu přinesl levicový Deník Referendum, který zveřejnil údajný Klausův projev den předem. Byla to ale mystifikace, šéfredaktor deníku se za ni pak omluvil.

DVACET LET ZMĚNILO RÉTORIKU I BRÝLE

Připomeňte si, jak se měnily projevy v uplynulých letech - od Gustáva Husáka přes Václava Havla až po Václava Klause

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz