Kolem Jordánu v Táboře jsou cedule, které mimo jiné upozorňují také na

Kolem Jordánu v Táboře jsou cedule, které mimo jiné upozorňují také na nebezpečí výbuchu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Lidem z okolí táborského Jordánu hrozí evakuace kvůli leteckým bombám

  • 20
Lidem, kteří bydlí do vzdálenosti jednoho kilometru od táborské nádrže Jordán, hrozí evakuace na několik hodin či dní. Pyrotechnici se totiž obávají, že na dně vodní nádrže, která se vypouští kvůli čištění, leží dvě letecké pumy z druhé světové války.

Pokud pyrotechnici pumy najdou a nebude možné je odvézt ke zneškodnění, čeká evakuace deset tisíc lidí. Tedy třetinu města.

V historických materiálech, které popisují bombardování Tábora za války, je pár vět, které pyrotechniky velmi znepokojují. Hlavně tato: "Při bombardování vlakového nádraží v dubnu 1945 byly údajně do Jordánu svrženy dvě letecké pumy, které však nevybuchly."

Právě ty budou v létě odborníci hledat, než začne samotné odbahnění Jordánu za 460 milionů korun. "Podle materiálů byla dvakrát bombardovaná železniční trať od Černých mostů až k trati na Čekanice. I když informace jsou strohé a je obtížné je ověřit, zmínky o leteckých pumách jsou tak zásadní, že dokud nebude vyloučeno, že na dně nejsou, musíme se chovat, jako kdyby tam byly," vysvětlil pyrotechnik Jiří Chládek ze společnosti Borgata, která bude průzkum rybníka dělat.

Jaká je pravděpodobnost, že v Jordánu je nějaká munice? Podle nadšenců do vojenské historie je to více než jisté. "Když Němci na konci války ustupovali, tak vždy odhazovali munici do jakékoliv vodní plochy. Dokonce se říká, že do Jordánu bylo sklopeno plné auto," řekl hledač pokladů Roman Jinšík z Českých Budějovic.

Scénář počítá se dvěma variantami. První je evakuace lidí v okruhu 500 metrů od jakékoliv munice. Ta by byla nutná v okamžiku, kdy by chtěli pyrotechnici z bomby vymontovat rozbušku nebo s ní jakkoli manipulovat. Tato evakuace by se dotkla asi 3,5 tisíce obyvatel a naplánována by byla zřejmě na ranní hodiny.

Bombu je možné odpálit i na místě

"Lidé by o ní dostali informaci den předem," uvedl manažer odbahnění Karel Hotový v zápisu z bezpečnostní rady města, který má MF DNES k dispozici.

Pokud se následně pyrotechnikům podaří vymontovat z munice rozbušku či bude schopna transportu, odvezou ji policisté ke zneškodnění do vojenského prostoru u nedalekých Dražic. Policie by však musela evakuovat obyvatele podél celé trasy převozu.

Nejhorší je varianta, že bombu nepůjde zneškodnit na dně ani ji převézt. "V tomto případě se obloží mnoha tunami balíků slámy či vodními vaky a odpálí se na místě. Pro tento případ se musí evakuovat zóna o poloměru 1100 metrů," doplnil Hotový.

V tomto okruhu bydlí zhruba deset tisíc lidí. I proto by byla případná evakuace obyvatel velmi složitá. "Šlo by mimořádnou situaci, kterou jsme dosud v takovém množství lidí nezažili. Určitě bychom spolupracovali s kolegy z okolních okresů a policií. Výhodou je, že víme, že taková situace může nastat," sdělil ředitel táborských hasičů Petr Hojsák.

Obří evakuaci zažilo v prosinci německé město Koblenz. Letecká bomba tam ležela u břehu v korytě Rýna a domovy muselo opustit 45 tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video