Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem hrozí exekuce kvůli korupci úřadu

  15:39aktualizováno  15:39
Vinohrady - Nájemníkům domu v Salmovské ulici v Praze 2 hrozí kvůli úřednické korupci vystěhování. Tvrdí to předseda Sdružení nájemníků a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček. Majitelka domu podle něj obešla zákon a rozhodnutí o vyklizení budovy si opatřila díky dobrým vztahům s úřadem městské části a kontaktům na některé vlivné pražské politiky. Starosta Prahy 2 Michal Basch to ale popírá.

Rozhodnutí o vyklizení domu, který je nyní částečně přestavěn na hotel, obdrželi nájemníci od odboru výstavby městské části minulý pátek. Stojí v něm, že musejí do tří dnů opustit své byty kvůli nevyhovujícímu technickému stavu budovy.

"Nájemníci na základě takového rozhodnutí, které je určeno pro havarijní okamžité situace, mohou být násilím přestěhováni do ubytoven a nemají nárok na náhradní byt," vysvětlil Křeček. Podivil se však, že rozhodnutí se vztahuje pouze na nájemníky, a nikoli na hotelové hosty, kteří budovu rovněž obývají.

Zároveň se pozastavil nad důvody, o něž odbor své rozhodnutí opírá. Nájemníky podle nich totiž ohrožuje havarijní stav záklopu, tedy nevyhovující pokrytí podlahy. "Je to totéž, jako kdyby někdo řekl, že podlaha je špatná, protože je děravý koberec," řekl s nadsázkou Křeček.

"Já popírám, že bychom měli něco společného s majitelkou domu," řekl Basch. Dodal, že naopak jedna z nájemnic je vysoko postavenou úřednicí první městské části. "Takže jestli má někdo nějaké kontakty, tak jsou to spíš ti nájemníci než ta majitelka," uzavřel.

Přestavbou domu na hotel podle Křečka zanikají byty, a tudíž i předmět jejich nájmu. Nájemníci tak nemají nárok na odpovídající náhradní ubytování. Měli by ho pouze po obdržení výpovědi z nájmu. "V této věci není problém zákona, ale konkrétního výkladu a chování konkrétních úřadů a lidí," uvedl Křeček. Úřad podle něj postupoval pouze na základě posudků, které mu předložila majitelka domu, a nerespektoval situaci nájemníků.

Nynější majitelka získala dům v roce 1999. Nájemníky od začátku podle Křečka drobnými způsoby terorizovala. Zlikvidovala jim poštovní schránky, zazdila veřejně přístupný záchod a vystěhovala sklepy. Z původních sedmi nájemců dnes v domě zůstali již pouze dvě rodiny.

Majitelka je podle Křečka důvěrnou přítelkyní předsedy představenstva hotelu Paříž a vlivného člena ODS Antonína Brandejse. "Známostí s ním se nijak netajila, naopak jí zastrašovala nájemníky," dodal. Brandejsovo stanovisko se nepodařilo získat. Křeček očekává, že vyřešení situace napomůže tlak veřejného mínění.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz