Vědci našli miliony ulit zužitkovaných plžů. Ilustrační foto

Vědci našli miliony ulit zužitkovaných plžů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lidé způsobovali vymírání živočichů už ve starověku

  • 42
Problém s vymíráním živočišných druhů kvůli lidem měli naši předkové už v dávné minulosti. Tvrdí to alespoň vědci z vídeňské veterinární univerzity. Podle nich tímto způsobem už ve starověku vymřel například plž rodu Purpura, který byl nadměrně využíván k získávání červeného barviva.

Nejen současné lidstvo si počíná vůči některým druhům živočichů necitlivě.

Už ve starověkém přístavu Andriake, který byl součástí města Myra (dnes se jmenuje Demre a leží v Turecku) se zdejší obyvatelé sami připravili o zdroj své obživy, když postupně zcela "vytěžili" zdejší populaci plžů.

Dokládají to miliony ulit, které zde byly nalezeny. Odborníci napočítali až 300 metrů krychlových úlomkovitých usazenin tohoto zmizelého druhu. Díky výpočtům došli k číslu 60 milionů kusů plžů, kteří během času padli za oběť výrobě nachu.

Purpurová barva z těchto plžů se totiž používala k barvení látek. Byla symbolem společenského postavení a přístav Andriake se v šestém století stal významným centrem produkce tohoto barviva.

Nalezené ulity jsou také relativně malé, což vědci zdůvodňují tím, že plži byli nadměrně využíváni a nestačili tedy nikdy dorůst do obvyklé velikosti.

Nachové barvivo se získává z několika málo mořských plžů, například tzv. ostranek. Na výrobu jednoho gramu barviva je jich pak třeba několika tisíc. I proto se v současnosti od tohoto přírodního zdroje postupně upouští.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video