Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé zneužívají pomoci v nouzi

  0:29aktualizováno  0:29
Někteří lidé zneužívají humanitární pomoc, kterou dostávají ti, již byli před několika dny evakuováni ze svých domovů kvůli zvýšené hladině Labe. Tvrdí to alespoň úředníci ústeckého magistrátu. Tomáš Jelínek, náměstek primátora Ústí nad Labem, dokonce včera označil tyto lidi za sarančata parazitující na současném mimořádném stavu. Pracovníci Společnosti Člověk v tísni, která se o ubytované na kolejích stará, podobné informace označili za značně zveličené.

Kritika magistrátu se týká především Romů, které nechala ústecká samospráva přestěhovat dočasně z jejich bytů v Matiční ulici na vysokoškolské koleje ve čtvrti Klíše. Už krátce po evakuaci se vyskytly problémy s dodávkami jídla, magistrát totiž nejprve odmítl na koleje potraviny a nápoje vůbec dodat.

Po sporech sem nakonec město humanitární pomoc dovezlo, tři plná auta poskytl i Český červený kříž a jídlo do Ústí přivezli i lidé ze Společnosti Člověk v tísni. Úředníci města přesto tvrdí, že ubytovaní chtěli v sobotu večer další potraviny.

"Jídlo, pití a další poskytnuté prostředky jsou dostačující. Přesto žádali o další jídlo. Navíc nebyli spokojeni se sortimentem, v sobotu po nás chtěli bagety s kuřecím masem nebo šunkou a multivitamin," uvedl Milan Knotek, mluvčí Ústí nad Labem.

Ještě kritičtější byl náměstek primátora Jelínek. "Romové zřejmě zneužívají humanitární pomoc ve svůj osobní prospěch. Jde o hyenismus. Někteří jsou jako sarančata a parazitují na současném mimořádném stavu. Lituji, ale někdo to už prostě musí říci nahlas," uvedl Jelínek.

Dodal, že u kolejí i v centrále ústeckého Českého červeného kříže hlídkují kvůli sporům i policisté.

Martin Šimáček ze Společnosti Člověk v tísni řekl, že magistrát situaci na vysokoškolských kolejích zveličuje. Většina lidí, kteří byli na koleje evakuováni, je podle něho spokojena a za pomoc v tíživé situaci děkuje.

"Vyskytlo se pouze několik jedinců, kteří dělali problémy. Podobní lidé se bohužel najdou všude. Ústecký magistrát jejich případu využil, aby vydal podobnou zkreslující zprávu," uvedl Šimáček.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz