Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé získávali byty podvodem

  9:39aktualizováno  9:39
Praha - Falešné těhotenské průkazy, fiktivní přihlášení k pobytu a kamarádské vztahy s úředníky a radními, to mnohdy stačí k přednostnímu získání nájemního bytu v Praze 1. Dospěl k tomu kontrolní výbor zastupitelstva, který prošetřoval 56 podezřelých případů přidělených bytů v letech 1999 až 2001. Neukázal na viníky, ale ani nedokázal, že by byl porušen zákon. Lidem, kteří získali byt podvodem, tak nehrozí, že by o něj přišli.

"Ve dvaatřiceti případech přidělili radní byty za velmi podivných okolností. Týkalo se to i úředníků radnice a zastupitelů," řekl místopředseda kontrolního výboru Jan Votoček.

"Zjistili jsme, že mnozí žadatelé nemuseli splnit ani všechny podmínky, které úředníci radnice požadovali po ostatních. Další dostali byty nezvykle brzy," doplnil ho člen kontrolního výboru Michal Vostřez. Kontrola prokázala, že úředníci radnice vůbec nezjišťují, zdali podmínky, za nichž zařadili čekatele na byt do pořadníku, splňuje i v době, kdy mu radní byt přidělují.

"To je věcí členů sociální a bytové komise, mezi nimiž jsou i zastupitelé. Opakovaně jsem je vyzýval, aby častěji a důkladně dělali místní šetření u žadatele o byt. Nepochodil jsem," hájil se místostarosta Karel Loucký, který má pronájem bytů na starosti.

Opoziční zastupitel Martin Mejstřík v pondělí navrhoval, aby se změnily zjevně nefunkční zásady pro přidělování bytů. "Ať se nájem uzavírá nikoli na pět let, jak je tomu nyní, ale pouze na rok s možností prodloužení, pokud budou podmínky nájmu trvat," uvedl. "Pokud by se zjistilo, že nájemník získal byt na základě nepravdivých údajů, měl by o něj bez náhrady přijít," dodal.

"Tři týdny před volbami není vhodná doba na změnu zásad. Dost času na to bude po volbách," reagoval místostarosta Loucký.

Radnice nevysvětlila podezřelé nájmy bytů
Dosud nevyvrácená podezření z machinací s obecními byty v Praze 1 doprovázejí zdejší radní i úředníky radnice od konce minulého roku. Tehdy novináři dokázali, že pracovník magistrátu a člen sociální komise v Praze 1 Luboš Zámečník požadoval po jedné ženě úplatek 150 tisíc korun za to, že nikdo nezpochybní její nájemní smlouvu na byt.

Soud mu za to letos vyměřil čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky. Následná kontrola přidělování bytů v Praze 1 za poslední čtyři roky, kterou dělali úředníci radnice, však žádné závažné nedostatky neodhalila. Ukázalo se však, že prověrka nešla vůbec do hloubky.

"Velmi rychle a s neobvyklou vstřícností získali byty nebo vyměnili menší za větší v lukrativních částech města například tajemník radnice Jan Uxa, zastupitel Oldřich Malý nebo ředitel zdejší policie Jiří Sellner," tvrdí místopředseda kontrolního výboru Jan Votoček.

"Nevím nic o machinacích s byty. Postupovalo se podle platných zásad. Jsou špatné? To musí posoudit nové zastupitelstvo," reagoval místostarosta Karel Loucký.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Najdete na iDNES.cz