Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z vyšších společenských vrstev se snáze chovají sobecky

  7:29aktualizováno  7:29
Bohatší a lépe situovaní lidé daleko častěji podvádějí kvůli vidině zisku, nedodržují pravidla a nerespektují chodce na přechodu, napsali američtí a kanadští psychologové v nejnovějším čísle magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences. Zjištění vyplynulo z výzkumu neetického chování napříč společenskými vrstvami.

POZOR NA SUV. Nejsobečtěji se za volantem chovají řidiči Mercedesů, BMW a Toyot Prius. | foto: Profimedia.cz

Privilegovaní přitom nevyšli z šetření zrovna nejlépe. Psychologové z univerzit v kalifornském Berkeley a v Torontu u nich zjistili větší sklon k lhaní, nečestnému jednání a uzurpování si výhod na úkor ostatních lidí.

Výzkum měl sedm fází. Opíral se jednak o pozorování lidí skrytou kamerou, jednak o průzkum veřejného mínění a další laboratorní studie. Sociální psycholog Paul Piff s kolegy z Institutu pro osobnostní a společenský výzkum dospěli k závěru, že "sobectví je v prostředí společenské elity výraznějším motivem jednání". V důsledku toho se "bohatí" dopouštějí většího množství přestupků než lidé, kterým to obavy nedovolí.

"Sobectví je v některých kruzích akceptovanou společenskou normou," napsali badatelé s tím, že se jim podařilo potvrdit souvislost mezi společenským postavením a sklony k chamtivosti. Právě tento faktor přispívá k rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými, které zažívá celá vyspělá západní společnost.

Automatické zvyšování nároků

Odborný magazín PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences)

PRESTIŽNÍ MAGAZÍN. O výsledcích studie informoval odborný magazín PNAS.

Studie zapracovává také výsledky předchozích bádání, podle nichž vyšší střední vrstva věnuje menší pozornost emocím i životním okolnostem druhých, a obecně vykazuje méně altruismu a nezištnosti než lidé ve spodních patrech společnosti. "Pokud se vám podařilo v životě proniknout nahoru, začnou se vám automaticky zvyšovat životní nároky a věnujete daleko více pozornosti sobě samým," řekl Piff britskému deníku Guardian, který o výsledcích studie informoval. "Vaše prostředí vás totiž lépe chrání před důsledky vašich činů, takže přestanete vnímat rizika bezohlednosti. Máte prostě více zdrojů a více peněz na právníky, a jste tudíž nezávislejší na druhých lidech," dodal badatel.

První studie zahrnovala především pozorování badatelů, kteří se skryli u křižovatky v Bay Area v San Francisku, kde museli řidiči dávat přednost. Psychologové zaznamenávali na stupnici od jedné do pěti model auta, věk řidiče a celkový dojem z vozu. Na 12,4 procenta řidičů nečekalo podle předpisů a prosvištělo před ostatními auty. Více než jedna třetina z nich tak učinila v luxusních vozech SUV, zejména značkách Mercedes, BMW a Toyota Prius , zatímco v "lidových vozítkách" se přestupku nedopustilo ani deset procent provinilců.

Poté badatelé zkoumali, zda řidiči zastaví na přechodu. Zpomalovali především řidiči v nejlevnějších a nejpomalejších autech, zatímco drahá auta v 45 procentech případů vjela na zebru bez ohledu na procházející lidi.

Lež pro padesát dolarů navíc

Ve snaze potvrdit tato pozorování psychologové na vzorku obyvatelstva prováděli laboratorní testy. Z nich vyplynulo, že s výší společenského postavení roste schopnost lhát a podvádět kvůli penězům, a dokonce třeba si jen brát plnými hrstmi sladkosti, které měly být určeny pro děti v sousední laboratoři. "Bylo to neuvěřitelné. Bohatí si posloužili dvakrát častěji než chudí," řekl Piff.

Čokoládovna se specializuje hlavně na bonbony. Nejoblíbenější jsou prý klasické

POKUŠENÍ. Podle psychologů mu častěji neodolají ti, kdo mají více.

V rámci další ze studií měli účastníci testu přečíst povídku, v níž hlavní postava krade. Testovaní pak měli upřímně odpovědět, zda by udělali totéž. Jejich schvalování krádeže rostlo se společenskoekonomickým statusem, vzděláním i profesí. V jiné studii měli lidé hrát na počítači kostky, a sami pak zaznamenat své konečné skóre s tím, že za nejlepší výsledek bude vyplaceno 50 dolarů. Ačkoli maximální skóre bylo 12, movití účastnící studie uvedli ve snaze získat tuto zanedbatelnou prémii 14 a v jednom případě i 15 bodů.

V posledním a klíčovém experimentu měli dotazovaní snést argumenty ve prospěch chamtivosti. Úkolem bylo napsat aspoň tři dobré věci, které s sebou tato vlastnost nese, a poté rozhodnout, zda by byli schopni takového jednání. V tomto testu dopadli bohatí i chudí vyrovnaně. Psychologové to přičítají skutečnosti, že byli na alternativu špatného chování dopředu připraveni. "Bohatí a chudí se vůbec neliší sklonem k neetickému jednání, avšak zřetelné rozdíly registrujeme ve spontánní připravenosti využít šanci a obejít pravidla. Ta je u dobře situovaných zřetelně vyšší," uzavřeli badatelé.

Jistou slabinou studie je to, že se opírala pouze o šetření mezi Američany, a každého ze sedmi experimentů se účastnilo něco mezi stovkou až dvěma stovkami účastníků. Piff je nicméně přesvědčen, že výsledky jsou platné i pro jiné společnosti. 

Přeložil: Rostislav Matulík, editor MF DNES

Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...Najdete na iDNES.cz