Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z Východu

  0:01aktualizováno  0:01
Evropa stárne, sil ubývá a přitom někdo pracovat musí. Jistě nehrozí, že by evropské země (a naše republika) pozbyly veškeré domácí pracovní síly, ale v některých oborech prostě lidé chybět budou. Dětí se rodí málo a chodit pozdě do důchodu není sociálně průchodné.

Protože společnost - stejně jako příroda - nesnáší vakuum, pracovníci prostě přijít musí. Když ne legálně, přijdou ilegálně a žádný elektrický plot a pohraničníkův pes tomu nezabrání.

Proto chce ministerstvo práce odstartovat nový projekt, který k nám zřejmě přivede odborníky z Východu. Žádné harmonikáře, kopáče, skořápkáře.

Ani žádné inženýry, kteří tu řeší zoufalou sociální situaci svých rodin černou prací na stavbách, ale experty. Je to dobrý nápad? Předně je potřeba se zbavit předsudků. Slovo Východ nemusí být nutně nadávkou. Indie je počítačovou velmocí a koneckonců Kazachstán má na svém území pořád ještě více kosmodromů než my.

Zatímco Bulhaři jsou Východem pro nás, my jsme zase Východem pro Němce nebo Brity. A Evropan sužovaný daněmi zase může směřovat za oceán.

Projekt jistě narazí na problémy. Mnohé kvalifikované síly mohou nakonec odejít ještě dále západním směrem. Kromě toho si budeme muset zvyknout na přítomnost vzdělané elity, která s námi kromě občanství nebude sdílet zkušenost společné minulosti a všechny rysy naší kultury. Jenomže takový už je život. Budeme se muset s "novými Čechy" naučit žít pospolu, nebo aspoň vedle sebe.

Tak to je ta optimistická verze. Kritici mohou zase radostně očekávat věci příští, protože tuší, jak vždycky dopadnou dobré vládní a ministerské úmysly.Většinou se to všechno nějak vymkne z rukou a probíhá mnohem živelněji a nevypočitatelněji, než se mělo za to. Ale co naplat. Oni přijdou a nebude jich málo.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Na dálnici D1 jsou kolony, řidiči se zdrží hlavně u Meziříčí a Beranova

Kolona aut a kamionů u jihlavského přivaděče na D1. (17.1. 2018)

Počasí znovu komplikuje dopravu na silnicích. Nejkritičtější je situace na dálnici D1, kde se tvoří kolony. Podle...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz