Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z rozvědky byli v Itálii ve stejné době jako Topolánek. Na dovolené

  21:17aktualizováno  21:17
Poslední týden v červenci, kdy se v Toskánsku prý náhodou potkali Mirek Topolánek, jeho kamarád Marek Dalík, místopředseda ČSSD Milan Urban s významnými českými byznysmeny a lobbisty, se po Itálii pohybovalo několik pracovníků české rozvědky. Kdo a kolik ÚZSI tají, "přiznal" se jen její mluvčí Bohumil Šrajer.

Mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer | foto: Stanislav PeškaČTK

"Toskánsko jako takové nebylo v hledáčku ÚZSI, neběžela tam žádná kauza, kterou by úřad řešil, a vylučuji, že by se na tom podíleli jeho pracovníci," prohlásil ředitel civilní rozvědky Ivo Schwarz na mimořádné tiskové konferenci.

V Itálii ale někteří pracovníci Úřadu pro zahraniční styky a informace byli na dovolené. Kolik? To jejich šéf neprozradil, uvedl pouze, že jich bylo více než jeden a méně než dvacet. Všichni ale podle něj byli na řádné dovolené, a co tam dělali nebo s kým se sešli, prý Schwarzovi vysvětlili.

"Nemonitorujeme pohyb našich lidí v době dovolené, ale na druhé straně existuje v rámci kontrolního mechanismu v rámci úřadu povinnost oznámit, kam odjíždějí na dovolenou, a v případě mimořádných událostí během dovolené se k tomu po návratu vrátit a sepsat o tom záznam," uvedl Schwarz.


Šéf rozvědky nabídl rezignaci

"Za své lidi ručím," říká Ivo Schwarz.

Kontroly podle něj ukázaly na jediného "podezřelého pracovníka" tajné služby, jejího mluvčího Bohumila Šrajera. O něm se ovšem jen stěží dá prohlásit, že je tajným agentem. Veřejnost ho de facto zná jako jedinou tvář ÚZSI, její ředitel dnes svolal teprve druhou tiskovou konferenci za dva roky, co byl jmenován do funkce.

Šrajer ale byl sto padesát kilometrů od Toskánska, což doložil smlouvami a účty. "Moje dovolená byla zcela regulérní," řekl mluvčí rozvědky s lehkým úsměvem.

Schwarzovo prohlášení podpořil jeho předchůdce v čele ÚZSI Karel Randák, který médiím zprostředkoval sadu fotografií ze setkání politiků a lobbistů na jachtě šéfa ČEZu Martina Romana. "V Toskánské kauze jistě nefigurují lidé z ÚZSI," řekl bývalý špion Randák rádiu Impuls.

Na fakt, že na dovolené v Itálii "nic není", poukazoval také Mirek Topolánek. Toskánsko označil za "český Špindl", tedy místo, kam ve volném čase běžně vyrážejí tisíce Čechů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Najdete na iDNES.cz